Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Firefox, Opera ve Chrome’da Ebeveyn Kontrolleri Nasıl Ayarlanır

Günümüz teknoloji çağında her türlü veriye, medyaya hızlı bir şekilde ulaştığımız bu dönemlerde çocuklarımızın psikolojilerini ve davranışlarını etkileyen bir çok içeriklere de ulaşılır olması hepimizi endişelendiren bir konu ve uzmanların önerileri ebeveynlerin bu konuda güvenli internet ayarlarını gerçekleştirerek çocuklarımızın daha sağlıklı ve güvenli internet erişimini sağlamak amacıyla korumalarını göz önünde bulundurmaktır.

Web size her türlü içeriği sağlayabilir ve bazen bu içerik zararlı olabilir. Zararlı içeriği engellemenin yolları vardır ve bugünkü makalemizde, size Firefox‘ta ve diğer web tarayıcılarında ebeveyn denetimlerini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Firefox, Chrome ve Opera’da Ebeveyn Denetimlerini Nasıl Kullanabilirim?

Firefox’un ebeveyn denetimleri var mı?

Hayır, Firefox‘ta yerleşik ebeveyn denetimi özelliği yoktur ve zararlı web sitelerini engellemek için mevcut birçok eklenti den birini indirmeniz gerekir.

1. Firefox’ta Ebeveyn Denetimi Aile Dostu Filtresini Kullanın

 1. Parental Control: Family Friendly Filter sayfasını ziyaret edin.
 2. Şimdi uzantıyı indirmek için Firefox’a Ekle düğmesini tıklayın.
 3. Uzantı yüklendikten sonra, Google‘daki tüm zararlı aramaları otomatik olarak engeller.

Bunun oldukça basit bir uzantı olduğunu ve sitelere doğrudan erişimi engellemeyeceği için belirli web sitelerini kara listeye almanız gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Firefox eklentileri sayfasını açın. Bunu Ctrl + Shift + A kısayoluyla hızlıca yapabilirsiniz.
 2. Parental Control: Family Friendly Filter bulun, yanındaki üç noktayı tıklayın ve Seçenekler‘i seçin.
 3. Şimdi Beyaz Liste(Whitelist) veya Kara Liste(Blacklist) sekmesine gidin ve izin vermek veya engellemek istediğiniz etki alanlarını ekleyin.

Zararlı içerikleri ve sayfaları engellemek için biraz yapılandırma gerektirdiğinden, bu en iyi Firefox ebeveyn denetimi eklentisi olmayabilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun diğer eklentileri kullanabilirsiniz.

2. Opera için Yetişkin Engelleyiciyi(Adult Blocker) Kullanın

 1. Opera eklentilerinde Adult Blocker sayfasına gidin.
 2. Şimdi Opera’ya Ekle‘ye tıklayın.
 3. Uzantı yüklendikten sonra, üzerine tıklayın ve şifrenizi ayarlayın.
 4. Ondan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu eklenti, Google‘daki tüm zararlı içerikleri engelleyecek, aynı zamanda da tüm zararlı alanları da engelleyecektir. Elbette kara liste ve beyaz liste desteği de var.

Şimdiki tarayıcımız ise Opera. Opera‘ya aşina değilseniz, yerleşik izleme korumasına sahip güvenli bir tarayıcıdır, bu nedenle sizi çevrimiçi etkinliğinizi izlemek isteyen web sitelerinden korur.

Tarayıcının dahili olarak içerisinde mevcut reklam engelleyicisi de vardır, böylece bir daha asla reklamlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ekstra bir gizlilik katmanı için, ücretsiz ve sınırsız bir VPN bile mevcuttur. Ekstra uzantı dosya indirmeden direk güvenle kullanabilirsiniz.

Bu eklenti, Google’daki tüm zararlı aramaları engelleyecek, ancak aynı zamanda tüm zararlı alanları da engelleyecektir. Elbette kara liste ve beyaz liste desteği de var.

Opera’ya aşina değilseniz, yerleşik izleme korumasına sahip güvenli bir tarayıcıdır, bu nedenle sizi çevrimiçi etkinliğinizi izlemek isteyen web sitelerinden korur.

Tarayıcının kendi reklam engelleyicisi de vardır, böylece bir daha asla reklamlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ekstra bir gizlilik katmanı için, ücretsiz ve sınırsız bir VPN bile mevcuttur.

Opera çok güzel bir seçimdir, özellikle güvenli ve güvenilir bir tarayıcı istiyorsanız ve daha önce denemediyseniz, bu tarayıcıyla buluşmak sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

Diğer özellikler:

 • Chromium üzerine inşa edilmiştir, Chrome uzantılarını destekler
 • Favori web sitelerine hızlı erişim için kenar çubuğu mevcut
 • Sekme yönetimi için çalışma portalı
 • Entegre mesajlaşma, Twitter, Instagram, Whatsapp, Facebook
 • Tüm masaüstü ve mobil platformlarda mevcuttur

3. Chrome’da Ebeveyn Kontrolü Uzantısını Kullanın

 1. Chrome‘da, Chrome Web Mağazası‘ndaki Parental Control page sayfasına gidin.
 2. Chrome’a Ekle‘yi tıklayın.
 3. Uzantı yüklendikten sonra bir şifre belirlemeniz istenecektir, Şifrenizi belirleyerek uzantıyı başlatabilirsiniz.
 4. Bundan sonra uzantı kullanıma hazırdır.

Uzantının Google‘daki zararlı arama sonuçlarını engellemeyeceğini, ancak erişmeye çalıştığınız zararlı web sitelerini engelleyeceğini unutmayın. Elbette, kara liste ve beyaz liste ayarlayacağınız özelliklere sahip , gerekirse engellenen web sitelerinin listesini özelleştirebilirsiniz.

Firefox ve diğer web tarayıcılarında yerleşik ebeveyn denetimleri yoktur, ama yukarıda bahsettiğimiz uzantılardan birini kullanarak bu özelliği her zaman etkinleştirebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar