Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Google Drive Nedir, Ne işe Yarar, Ücretli Mi?

Google Drive, Google hesabınızla kayıt olup ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz 15 GB (gigabayt) (Gmail hesabınız da dahil olmak üzere) depolama alanına ve belgelere, e-tablo gibi çeşitli formatlara sahip olan dosyaları saklama özelliğine sahip çok fonksiyonlu bir ofis uygulamasıdır. Talep üzerine, daha fazla depolama alanına ücretli erişim de mümkündür. Android, iOS, Windows ya da Mac için doğrudan uygulama ya da web tarayıcısı vasıtasıyla oturum açıp, hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Arzu ettiğiniz gibi klasörler oluşturabilir, gerekli belgelerinizi ve başka belgelerinizi burada saklayabilir, bir başkasıyla paylaşabilir ya da belge paylaştığınız kişiye düzenletebilirsiniz. Çevrim içi veya çevrim dışı olarak çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel, şirket ya da ekip çalışması (Google Work-space) için olası kullanımlar da mevcuttur.

 Google Drive Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışır?

Bilgisayarda, Android 5.0 ve üzeri sürümlerde, iOS 12 ve üst güncellemelerde ve Google Chrome, Mozilla Firefox tarayıcılarında, Microsoft Windows’ta, Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge’de, Mac’te Safari tarayıcısında sorunsuz bir şekilde çalışır. Diğer uygulamalarda oturum açmak mümkündür. Ancak tüm işlevleri kullanamayabilirsiniz.

Cihazınızın Google Drive ile Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

 Android için;

Cihazınızda Ayarlar / Sistem / Telefon ya da tabletinizin ‘Hakkında’ bölümüne giderek Android işletim sisteminizin sürümünü öğrenmeniz gerekiyor.

 iOS(Iphone ya da Ipad) için;

 iPhone ya da iPad’inizde Ayarlar / Genel / ‘Hakkında’ kısmına giderek iOS işletim sisteminizin sürümünü öğrenmeniz gerekmektedir.

Google Drive Hangi Dosya Türlerini Destekler?

 Google Drive, pek çok dosya türünü görüntülemenize olanak tanır. Aşağıdaki listede desteklenen ve görüntülenen dosya çeşitlerine erişebilirsiniz;

 • Belgeler, elektronik tablolar, slaytlar, çizimler ya da formlar
 • Görüntü dosya formatları olan JPEG, PNG, GIF, TIFF, BMP, SVG
 • Ses dosyası formatları olan MP3, MPEG, WAV, OGG
 • Video dosya formatları olan MPEG4, MOV, AVI, WMV, FLV, 3GPP, MPEGS, OGG, WEBM
 • Microsoft Word DOC ve DOCX
 • Microsoft Excell XLS, XLSX
 • Microsoft Power Point PPT ya da PPTX
 • Adobe PDF
 • Kodlama türlerinden olan CSS, HTML, PHP, CPP, HPP, JavaScirpt
 • Metinler TXT dosyalar
 • Adobe grafik programları PSD, AI,
 • TFF yazı tipleri
 • XML için AutoCad DXF
 • XPS dosyaları
 • Sıkıştırılmış dosya türlerinden olan ZIP, TAR, RAR, GZIP
 • Tüm RAW görüntü dosyaları
 • Apple Pages
 • MTS dosyaları

 Google Drive’a Dosya Nasıl Kaydedilir?

 Birkaç basit adımla hemen dosyalarınızı kaydetmeye başlayabilirsiniz. İlk etapta, bir Gmail hesabınız varsa, kolaylıkla Google Drive’a giriş sağlayabilirsiniz.

 Kayıt olduktan sonra 15 GB’a kadar ücretsiz bir depolama alanınız aktif hale gelecek ve anında kullanıma açılacaktır. Çalışmak istediğiniz herhangi bir dosya türünü sorunsuzca açabilir ve sol menüde yer alan ‘Yeni’ butonuna tıklayarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Şimdi Google Drive’ın iş hayatınızda size sağladığı kolaylıklara bir bakalım.

 1. Sol tarafta yer alan menüden ‘Yeni’ye tıklayarak çalışmak istediğiniz dosya türünü seçerek işe başlayabilirsiniz.
 2. Google Dokümanlar’ da Çalışma Dokümanlar /Boş Doküman ya da Şablona tıklayabiliriz. Boş bir belge Microsoft Word’den neredeyse ayırt edilemez. Şablon sekmesi seçerseniz, pek çok formatta kullanıma hazır belgelerden oluşan bir seçim göreceksiniz. Buna örnek olarak özgeçmiş, mektup, broşür, bülten, rapor vb. gibi dosyalar mevcuttur.
 3. Menünün sağ üst köşesinde yer alan ‘paylaş’ düğmesine basarak hazırladığınız dosyayı e-posta adresini girdiğiniz bir ya da birden fazla kullanıcı ile paylaşabilir ve bir düzenlemeyi görüntülemelerine, yorumlamalarına ve önermelerine izin verme olanağı tanıyabilirsiniz. Bu çalışma şekli, üçüncü şahıslar tarafından oluşturulan belgelerin onaylanma aşamalarında size hız ve rahatlık sunar. Google E-Tablolar’ da çalışma Ayrıca, Yeni / E-Tablolar / Boş sayfa altındaki sol menüden ya da bir şablondan yeni bir sayfa açabilirsiniz. Şablon seçeneği, pek çok kullanıma hazır E- tablo formatı ile hesaplamaları kolaylıkla gerçekleştirmenize imkân verir. Şablonlarda pek çok tabloya erişebilirsiniz. Buna örnek olarak; Takvim, Yıllık ve Aylık Bütçe, Tablo, Yapılacaklar Listesi, Fatura ve Gider Raporları gibi. Bu şablonlardan oluşturduğunuz herhangi bir hesap tablosunu sağ üstteki ‘paylaş’ butonunu kullanarak paylaşabilir ve başka kişilerin de yorum eklemelerine izin verebilirsiniz.

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Google Drive’da sakladığınız dosya ve klasörleri istediğiniz herkesle paylaşıma açabilirsiniz. Google Drive’dan paylaşım, dosyayı düzenleme, dosyaya yorum yapma ya da yalnızca dosyayı görüntüleme alternatifleri ile paylaşımda bulunduğunuz kullanıcıların erişimini yönetmenize imkân verir.

Google Drive’da Bilgisayar Üzerinde Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

 1. Birinci Adım: Paylaşmak istediğiniz dosyayı bulmanız gerekir.
 2. Tek bir dosyayı paylaşmalısınız
 3. Bilgisayarınızda Google Drive, Dokümanlar, E-Tablolar ya da Slaytlar’a gitmelisiniz.
 4. Paylaşmak istediğiniz dosyaya basın.


 5. Paylaş ya da paylaş simgesine tıklayın.
 1. İkinci Adım: Dosyanızı kimlerle paylaşmak istediğinizi ya da dosyanızı nasıl kullanabileceklerini seçmelisiniz.
 2. Bunları sadece belirlediğiniz kişilerle paylaşın.
 3. Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçmelisiniz
 4. Paylaş ya da paylaş simgesini tıklamalısınız.
 5. “Kişiler ve gruplarla paylaş”ın altında, paylaşmak istediğiniz e-posta adreslerini girmelisiniz. Kullanıcıların belgenizde yapabileceklerini değiştirmek için sağ alt köşe bulunan ok sembolüne tıklayın ve ardından Görüntüleyici, Yorumcu ya da Düzenleyici’ye tıklayın.

 Kullanıcıyı Bilgilendirme Bölümü

 Kullanıcılara, kendileriyle ilgili bir belge paylaştığınızı bildirmek istiyorsanız, Kullanıcıları Bilgilendir kısmının yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekmektedir. Kullanıcıları bilgilendirdiğinizde, girdiğiniz tüm e-posta adresleri e-postaya dahil edilecektir. Kullanıcıları uyarmak istemiyorsanız, ilgili onay kutusunun işaretini kaldırmalısınız. Paylaş ya da Gönder’e tıklamanız yeterli olacaktır.

Dosyalarda olduğu gibi, bu dosyaları sadece belirlenmiş kullanıcılar ile paylaşmayı seçebilirsiniz. Google hesabı bulunan kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Google Drive’da iOS İşletim Sisteminde Nasıl Dosya Paylaşılır?

 1. iPhone ya da iPad’inizde Google Drive uygulamasına gidin.
 2. Klasör adının yanındaki Daha Fazla sembolüne tıklayın.
 3. Kişi eklenin altında yer alan Onaylayıcı Ekle’ye dokunun. Paylaşmak istediğiniz e-posta adresini ya da Google grubunu girin.
 4. Dosyayı görüntülemek, yorumlamak ya da düzenlemek üzere bir kullanıcının ayarlarını seçmek için ok tuşuna tıklayın.
 5. Kullanıcıları bilgilendirmek istemiyorsanız, diğer ibaresine ve ardından Bildirimi Atla simgesine tıklayın.
 6. Ardından göndere basın. Paylaşımda bulunduğunuz kullanıcılara bir e-posta gönderilecektir.

Google Drive’da Android İşletim Sisteminde Nasıl Dosya Paylaşılır?

 1. Android cihazınızda Google Drive uygulamasına gidin.
 2. Klasör adının yanındaki Daha Fazla sembolüne tıklayın. Paylaş sembolüne ve ardından Onaylayıcı Ekle’ye tıklayın.
 3. Paylaşmak istediğiniz e-posta adresini ya da Google grubunu girmelisiniz. Bir kullanıcının dosyayı görüntüleme, yorum yapma ya da düzenleme tercihlerini seçmek için aşağıda yer alan ok tuşuna tıklayın.
 4. Eğer Kullanıcılarınızı bilgilendirmek istemiyorsanız, Diğer’e ve ardından Bildirimi Atla’ya tıklayın.


 5. Ardından gönder seçeneğine tıklayın. Paylaşımda bulunduğunuz kullanıcılara bir e-posta gönderimi sağlanacaktır.

Google Drive Yedekleme Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Google Drive Nasıl Yedeklenir?

 “Google Drive yedeklemesi nasıl geri yüklenir?” Sorunun cevabı iki yönlüdür. Dosyalarınızı Google Drive’a yedeklemeden önce dosyalarınızı asla geri yükleyemezsiniz.

 1. İlk https://sürücü.google.com/’a gitmeniz gerekmektedir.
 2. Google hesabınızla oturum açmanız gerek.
 3. Eğer bir Google hesabınız yoksa, önce hesabınızı oluşturun ve ardından hemen oturum açın.
 4. Sol üstteki Yeni kısmına tıklayın. Yeni kısmına tıkladıktan sonra ve belirtilen seçeneklerden Dosya Yükleme ya da Klasör Yükleme’yi seçin.
 5. Göz atın seçeneği ve akabinde dahili depolanan alanınızdan yüklemek istediğiniz dosya ya da klasörü seçin.
 6. Google Drive, yüklediğiniz tüm dosya ve klasörleri otomatik olarak senkronize eder.
 7. Google Drive’ı yedeklemek için Google Drive’ı açmalısınız. Google Drive’ı açtıktan sonra “Menü” simgesine tıklayın. “Menü” sembolüne basın ve sonrasına “Yedeklemeler”i seçin.
 8. Yedekleme bölümüne geldiğinizde yönetmek istediğiniz tüm yedekleri oluşturabilirsiniz.
 9. Buna ek olarak WhatsApp verilerinizi de Google Drive üzerinden de yedekleye şansınız olacak.

Google Drive Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Google Drive yedeklemesi nasıl geri yüklenir? Sorunun ikinci aşaması olan Google Drive’ın nasıl restore edileceğinden söz edelim. Aygıtınız fabrika ayarlarına sıfırlansa dahi Google Drive’a yüklediğiniz dosyalar kesinlikle kaybolmaz.

 Bunu yapmak için öncelikle Google hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir.

 Google hesabınızla oturum açtıktan sonra verileriniz aygıtınıza geri yüklenecektir. Tekrardan Google Drive uygulaması ya da tarayıcınız aracılığı ile açabileceğiniz Google Drive web sitesi üzerinden dosyalarınıza erişim sağlayabilir, düzenlemeler yapabilir ve sonrasında paylaşabilirsiniz.

Google Drive Dosyaları Silinir Mi?

Dosyalarınızı Google Drive’dan yok etmek için Çöp Kutusu’na taşımanız yeterli olacaktır. Geri dönüşüm kutusundaki dosyalar 30 gün sonra otomatik bir şekilde silinecektir. Fakat 30 günlük süre dolmadan dosyaları Geri Dönüşüm kutunuza geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca Geri Dönüşüm kutunuzdaki verileri yok etmek için de ilgili dosyaları kalıcı olarak tamamen silebilirsiniz.

Google Drive Ücretli Mi?

Google Drive hesabını açtığınızda size 15 GB alan sunar. Bu Google Drive alanı ücretli mi? Açmış olduğunuz hesap tamamen ücretsiz olarak size sunulmaktadır. Yani Google Drive kullanmaya başladığınızda herhangi bir alan ücreti ödemezsiniz. 15 GB depolama alanı yetersiz geldiği durumlarda depolama alanı alma hakkına da sahipsiniz. Bunun için Google One üyeliği alabilirsiniz. Aylık veya yıllık ödeme olanakları ile 100 GB depolama alanına 1.99 dolar ödeme yaparsınız. 1 TB için 9.99 dolar, 10 TB için 99.99 dolar 20 TB için 199.99 dolar ve 30 TB için 299.99 dolar aylık ödeme yaparsınız.

Google Drive Dosya Sınırları

Google Drive sizlere ücretsiz olarak 15 GB alan sunuyor ancak bazı sınırları var tabiki de. İlk olarak Google Drive hesabınıza 5 TB’dan fazla dosya yükleyemezsiniz. Tabi doküman, slayt, e-tablo, sunum, çizim, harita ve belge gibi içeriklerin ayrı ayrı sınırları vardır. Dokümanlar için 1.024.000 karakter. gdoc doküman dosyası yüklenirken dosyaların boyutu 50 MB’ı geçemez. Sunumlar için 400 slayttır ve bu sunumların boyutu 100 MB’ı geçemez. E-tablolardaki dosya sınırı ise 256 sütunun ve 400.000 hücrenin altında olması dosya boyutunun da 20 MB’ın altında olması gerekir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar