Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Google Drive’da Bulunan Bir Dosya Nasıl Şifrelenir

Google Drive dosya şifreleme adına Google Drive’ın sunduğu bir ayar yoktur. Ama başka yollar ile dosyalarınızı şifreleyip Google Drive’a atarak meraklı gözlerden dosyalarınızı uzak tutabilirsiniz. Bu yollar ile dosyalarınız başkasının eline geçse dahi hiç bir şekilde açamayacaktır. İçinde ne olduğunu göremeyecektir. Peki Google Drive’a atmak için dosyalarımız nasıl şifrelenir.

Google Drive Güvenlidir

Google Drive dosya şifreleme adına Google Drive’da bir ayar olmasa da dosyalarınız Google sunucularında saklanır. Bu Google’un onu ne şekilde olursa olsun koruyacağı anlamına gelir.

Dosyalarınızı yabancıların eline geçmesini istemiyorsanız, hesabınızın mümkün olduğunca güvenli olduğundan emin olun: güçlü bir şifre kullanın,  iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin. Bunları yaptığınızda kimse sizin hesabınıza erişemez, dosyalarınıza bakamaz.

Dosyaları Yüklemeden Önce Şifreleyin

Yukarıdakileri yaptığınızda hiç kimse kolay kolay dosyalarınıza erişemeyecektir. Google’un sunucularına güvenmiyorsanız bu durumda en iyi çözüm Google Drive’a yüklemeden dosyalarınızı şifrelemektir. Bunu yapmak için ise dosya şifreleme programlarından yardım alabilirsiniz. Bunlar;

Boxcryptor ile Belgeleri Şifreleme

Boxcryptor programı ile dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz. Yapmak için Boxcryptor’ı yükleyebilir, Boxcryptor ayarlarında Google Drive’ı etkinleştirebilir ve ardından Windows Explorer’ın kenar çubuğundan Boxcryptor’a erişebilirsiniz. Güvenli hale getirmek istediğiniz dosyaları sağ tıklayın, Boxcryptor> Şifrele seçeneğini seçin ve şifreleyin. Bunu yaptıktan sonra, Google Drive’daki dosyaları görmeye devam edersiniz, ancak şifre girilmedikçe dosyalara kimse erişemez.

Veracrypt ile Belgeleri Şifrele

Herhangi bir bulut depolama hizmeti ve herhangi bir cihazla kullanabileceğiniz tamamen ücretsiz bir şey istiyorsanız, Veracrypt inanılmaz derecede güçlü şifreleme programıdır. Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar