Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

İnternetsiz Yandex Navigasyon Nasıl Kullanılır ve İndirilir?

İnternetsiz Yandex Navigasyon nasıl kullanılır? İşte tüm detaylar yazımızda… Navigasyon hayatımızın her anında bizlere eşlik etmektedir. Akıllara genelde Navigasyon denilince İnternet geliyor ama bu yazıda Yandex’in İnternetsiz navigasyonundan bahsedeceğiz.

İnsanlar şehirlerin karmaşıklığında bazen navigasyonlara ihtiyaç duymaktadır. Navigasyonlar şehir içi ve şehir dışı yol tariflerinde kolayca insanların istedikleri adreslere ulaşmasını sağlamaktadır. Navigasyonlar sadece yol tarifi ile kalmayıp, kişinin gideceği güzergahın yol durumunu da göstermektedir. Kişiler bu sayede trafik yoğunluğunun yaşandığı bir yola girmek zorunda kalmıyorlar. Aynı zamanda en yakın petrol ofisi, eczane ve hastane gibi rotalar çizebiliyorlar.

yapay zeka destekli haber sitesi

İnternet her alanda imdadımıza koşuyor. Tabi çok fazla internet kullandığımız için ay sonu gelmeden GB’lar su gibi akıp gidiyor. Tam da ihtiyaç durumunda İnternetsiz kalıveriyorsunuz. Sonra yolculuğa çıkıyorsunuz ve gideceğiniz adresi bulmakta zorluk çekiyorsunuz. Yandex Navigasyon burada yardımınıza koşuyor ve İnternetsiz Navigasyon kullanmanıza olanak sağlıyor. İstediğiniz her noktaya İnternetsiz bir şekilde kolayca ulaşabiliyorsunuz.

İnternetsiz Navigasyon Nedir?

İnternet erişimine sahip iken telefonunuza yüklediğiniz Navigasyon uygulamasını, İnternetiniz olmadığı durumlarda da kullanmanıza İnternetsiz Navigasyon denir. Yandex Navigasyon internet varlığında yüklendiğinde bütün harita bilgilerini depolar ve gitmek istediğiniz adreslerin rotasını bu sayede daha hızlı çizer.

Uygulamanın İnternetsiz kullanılması, hem veri tasarrufu yapmanıza hemde telefonunuz çekmese bile haritayı kullanmanıza olanak sağlar. Özellikle de yurt dışına çıktığınızda İnterneti maliyetinden dolayı kullanamıyorsunuz. Bir de hiç bilmediğiniz bir ülkeyse daha fazla Navigasyona ihtiyaç duyuyorsunuz. Tabi Yandex Navigasyon uygulaması ile yurt dışında da rahatça veri harcamadan harita kullanabiliyorsunuz.

Yandex Navigasyon İnternetli ve İnternetsiz çalışabilmektedir. Siz uygulamayı İnternetli olarak kullanırken internet kesintisi veya çekme sorunu yaşandığında hiç aksama olmadan çevrim dışı moda otomatik bağlanır. Bu sayede sizler anlık sorunlar yaşamazsınız. Ayrıca Yandex navigasyonun çizmiş olduğu rotayı saparsanız otomatik olarak çevrim dışı mod çalıştırılır ve gitmek istediğiniz adrese yeni bir rota çizilir. Sadece yapmanız gereken gideceğiniz şehrin haritasını indirmenizdir. Yandex navigasyon ile istediğiniz her adrese rahatça sesli ve yazılı yönlendirmelerle ulaşabilirsiniz.

Yandex Navigasyonun Özellikleri:

 • Yandex Navigasyon tamamen ücretsizdir.
 • Android veya iOS‘ta kullanabilirsiniz.
 • Yandex Navigasyona girmiş olduğunuz adres ile bir rota çizilir ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak rota çizgisi farklı renklere boyanır. Bu sayede trafik sıkışıklıklarına maruz kalmazsınız.
 • Yandex Navigasyon akıllı telefon ve tabletlere göre tasarlanmıştır.
 • Yol durumu hakkında bilgilere güncel olarak ulaşmak için anlık veri güncellemeleri yapılır.
 • Rota oluştururken Yandex navigasyon adrese en hızlı şekilde ulaşmak için size 3 tane alternatif sunar ve isteğinize bağlı rota çizilir. Eğer ki rota üzerinde ücretli bir geçiş alanı var ise navigasyon sizi önceden uyarır.
 • Gideceğiniz rotada trafik kazası, yol çalışması gibi sorunlar var ise bilgi baloncuğundan öğrenebilirsiniz. Karşınıza anlık bir trafik sorunu çıkarsa da bilgi baloncuğuna ekleyerek diğer Yandex Navigasyon kullanıcılarına yardımcı olabilirsiniz.
 • Araba kullanırken Yandex Navigasyon sesli yönlendirmeler yaptığı için gözünüzü yoldan ayırmamış olursunuz. Ayrıca varış noktasına kaç kilometre kaldığı bilgisini de verir.
 • Hastane, eczane, benzinlik gibi ihtiyaçlarınızda ise rotadan çıkmadan konumunuza en yakın yere ulaşırsınız.
 • Yandex navigasyon uygulaması ile en çok gittiğiniz adresleri “yerlerim” olarak kaydederseniz sürekli aramak zorunda kalmazsınız.
 • Sesli komut özelliği ile adres yazmadan, uygulamaya “OKEY YANDEX” diye seslenerek gelen cevapla birlikte gideceğiniz adresi söylemeniz yeterli olur. Ayrıca “Okey Yandex” diyerek yolda bulunan bir sorunu bildirebilirsiniz.
 • Park Yeri Asistanı ile varış noktanıza en yakın park yerlerini görebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz bölgedeki Nöbetçi eczanelere de Yandex navigasyon ile ulaşabilirsiniz.(İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Antalya)
 • Yandex navigasyonu indirdiğinizde mutlaka gideceğiniz şehrin haritasını yükleyin aksi taktirde uygulama hafızasında harita olmadığı için rota çizilemez.
 • Yandex Navigasyon uygulamasına gelen güncellemeleri aksatmadan yapmalısınız çünkü sürekli yeni bilgiler eklenmektedir.
 • Yandex navigasyon çevrim dışı modda yola devam ederken trafik kuralları, trafik durumu ve kameraların bilgileri olmadan rota oluşturur.
 • Yandex Navigasyon ile günlük hava durumunu takip edebilirsiniz.

İnternetsiz Yandex Navigasyon Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Günümüzde bir çok kişi navigasyon uygulamalarına ihtiyaç duymaktadır. Navigasyon uygulamaları genelde internet varken gayet güzel çalışmaktadır. Ama bir çekim sorunu veya İnternetinizin olmaması gibi durumlarda uygulamalar kullanıcıları yarı yolda bırakmaktadır. Hiç kimse tabi ki yarı yolda kalmak ve rotasından şaşmak istemez. Yandex navigasyon ile tüm sorunları ortadan kaldırmak mümkün hale geldi. Peki Yandex navigasyonu nasıl indirebiliriz ve nasıl kullanabiliriz?

Yandex navigasyonu öncelikle cihazınıza yüklemeniz gerekiyor.

 • Yandex Navigasyon uygulamasını Android’den indirmek için buraya tıklayın.
 • Yandex Navigasyon uygulamasını iOS’tan indirmek için buraya tıklayın.

Uygulamayı yükledikten sonra açıyorsunuz. Menü simgesine dokunuyorsunuz ve karşınıza bir ekran geliyor.

Buradan haritaları indir butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza hangi şehri seçmek istediğinize yönelik bir ekran geliyor. Hangi şehrin haritasını indirmek isterseniz adını yazıp indir butonuna tıklıyorsunuz.

İndirmeniz tamamladıktan sonra şehir haritanızın güncel olup olmadığını kontrol edin ve otomatik güncellemeleri aktif hale getirin. Bu sayede cihazınız İnternete bağlı iken güncellemeler otomatik yapılacaktır.

Yandex Navigasyon İnternetsiz Nasıl Kullanılıyor?

Yandex Navigasyon İnternetli ve İnternetsiz çok kolay çalışmaktadır. İnternetsiz çalışması hayret uyandıran bir durum gibi görünse çok net bir cevabı vardır. Yandex Navigasyonu telefona yükleyip daha sonra rota çizebilmeniz için şehir haritasını indiriyorsunuz. İndirmiş olduğunuz harita uygulama hafızasına kaydediliyor. Bu sayede internetsiz kalsanız dahi gideceğiniz adrese kolayca varıyorsunuz. Yandex navigasyonun oluşturmuş olduğu rotadan çıkarsanız, uygulama hafızasına kaydedilen haritayı kontrol edip yeniden bir rota oluşturuyor. Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız ve internetiniz de yoksa mutlaka Yandex navigasyonun güncel olup olmadığını kontrol edin.

Yandex Navigasyon Nasıl Güncellenir?

Yandex Navigasyonun internetsiz de çalışma özelliği sayesinde kullanıcılar güvenle yollarına devam edebiliyorlar. Peki Yandex Navigasyon için güncelleme neden önemli? Uygulama anlık sorunların olmaması için sürekli yeni güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemeler yol çalışması, trafik kazası gibi nedenlerle yolun kapanması veya yeni yolların kullanıma açılması durumunda kullanıcıların zorluk yaşamamaları adına gelmektedir.

Güncellemelerin otomatik olarak yapılması daha kullanışlıdır. Uygulama acaba güncel mi, beni yanlış rotaya saptırır mı gibi sorunları düşünmek zorunda kalmazsınız. İndirdiğiniz şehir haritasını yeni ve değişen yolları en güncel şekilde göstermesi için “Menüler” sekmesine tıklıyorsunuz.(3 çizgi olan)

Menüler sekmesini açınca karşınıza çıkan “Ayarlar” sekmesine tıklıyorsunuz. Ve daha sonra “Harita ve arayüz” sekmesine tıklıyorsunuz.

Harita ve arayüz” sekmesine tıkladığınızda karşınıza yukarıda sağdaki görüntü gelecek ve buradan “Haritaların güncellenmesi” sekmesine tıklıyorsunuz. Karşınıza artık son işlem yapacağınız kısım geliyor.

Son yapacağınız işlem ise resimde gördüğünüz gibi “Otomatik” sekmesini aktif hale getirmek. Bundan sonrası Yandex Navigasyon uygulamasına aittir. Uygulamaya ne zaman güncelleme gelirse otomatik olarak İnternete bağlı olduğunuzda kendi güncellemesini atacaktır. Peki “Sadece Wi-Fi” sekmesini aktif hale getirirseniz ne olur? Sadece Wi-Fi sekmesini seçmek akıllı telefonunuz ne zaman Wi-Fi’ye bağlanırsa o zaman güncelleme atması anlamına gelir. Tabi bu sekme çok kullanışlı değildir çünkü yolculuklarınızda sorun yaşamanıza davetiye çıkarır.

Yandex Navigasyon Sesli Yönlendirme Aktif Hale Getirme Nasıl Yapılır?

Yandex Navigasyonu yüklediniz ve yola çıkacaksınız. Ama bir sorun var ki navigasyon sesli yönlendirme yapmıyor. Peki Yandex Navigasyon Sesli yönlendirmeyi nasıl aktif hale getirebilirsiniz. Öncelikle uygulamayı açıyorsunuz ve “Ayarlar” sekmesine tıklıyorsunuz.

Ayarlar sekmesinde karşınıza “Sesli yönlendirme” çıkıyor oraya tıklıyorsunuz. Ve çıkan ekranda “Tüm Navigasyon sesleri açık” sekmesinin seçili olması gerekiyor. Eğer açık değilse aktif hale getirin. Son bir kontrol olarak da “Seslendirme” sekmesine gelip “Alisa” yazan kısımdaki indirme butonuna tıklayarak sesi indiriyorsunuz. Şuan yaptığınız işlemler doğrultusunda sesin çalışması gerekiyor.

Sesli yönlendirme hala çalışmıyorsa “Ayarlar” sekmesine tıklayıp sayfanın altında bulunan “Gelişmiş ayarlar” kısmındaki “Ses ve bildirimler” sekmesini açıyorsunuz. Burada “Dil” seçeneği bulunmaktadır. Dili “Türkçe” olarak seçip tekrar çalıştırmayı deneyin, uygulamanın şuan sesli yönlendirmesi çalışmış olacaktır. Israrla çalışmıyor diyorsanız da akıllı cihazınızdan uygulamayı kaldırıp tekrar yüklemeyi denemenizde fayda var.

Tam tersi olarak sesli yönlendirmeyi kapatmak istiyorsanız da yukarıda yapmış olduğumuz işlemlerin tersini yapabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar