Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Kapatılan Sekmeyi Geri Açma – Chrome, Safari & Firefox

Bu her zaman olur. Bazen işinizin bitmediği bir sekmeyi yanlışlıkla kapatırsınız veya yakım zamanda keşfetmiş olduğunuz bir siteyi ziyaret etmek istersiniz.

Peki bu kapatılmış sekmeleri yeniden açmanın en kolay yolu nedir?

yapay zeka destekli haber sitesi

Bu makalede, Chrome, Safari ve Firefox’ta kapatılan sekmeleri nasıl yeniden açacağınızı sizler için araştırdık, böylece yanlışlıkla bir şeyi kapatırsanız asla panik yapmanıza gerek kalmayacak.

Chrome’da Kapatılan Sekmeler Nasıl Yeniden Açılır

Klavye Kısayolu

Kapatılan Sekmeyi Geri Açma klavye kısayolu

Chrome’da sekmeleri yeniden açmanın birkaç yolu vardır. Klavye kısayollarını seviyorsanız, en kolay yol Command+Shift+T (Mac’te) veya Ctrl+Shift+T (Windows’ta) tuşlarına basmaktır.

Bu komboya bir kez basarsanız, kapattığınız son sekmeyi getirir. Tekrar bastığınızda ise ondan bir önceki sekmeyi getirecektir. Bu süreç bu şekilde devam eder.

Menü Seçenekleri Yolu

Sağ tıklamanın daha büyük bir hayranıysanız, sekme menü çubuğu alanına sağ tıklayın ve “Kapalı Sekmeyi Yeniden Aç” ı seçin:

Bunu tekrar yaparsanız, ondan önce kapattığınız sekme açılır ve bu böyle devam eder.

Chrome’da Tarayıcı Geçmişinizi Nasıl Gözden Geçirebilirsiniz?

Ya aradığınız sekmeyi tam olarak ne zaman açtığınızı hatırlayamıyorsanız? Veya sitenin adını tam olarak hatırlayamıyor musunuz?

Bu durumda, arama geçmişinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz – son günlerde veya haftalarda ziyaret ettiğiniz son x sayıda sitenin/kapattığınız sekmelerin listesini bulabilirsiniz.

 1. Bu işlemi gerçekleştirmek için Chrome tarayıcınızı açın ve sağ üst köşede bulunan üç küçük noktaya veya yeşil oku seçin.
 2. Açılan bu sekmede karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Dördüncü seçenek “Geçmiş”tir – üzerine gelin veya tıklayın, sola doğru başka bir menü açılacaktır. Bu, yakın zamanda kapattığınız sekmeleri listeler (son 8-10 ya da öğe).
  Kapatılan Sekmeyi Geri Açma chrome
 3. Tüm tarama geçmişinizi görmek istiyorsanız, açılan en soldaki menünün üst kısmındaki geçmiş sekmesine tıklayabilirsiniz:
 4. Ve bu, göz atma geçmişinizi açacaktır.
 5. Sağda kaydırma çubuğunu görebilirsiniz – aşağı kaydırırsanız, daha fazla geçmiş yüklemeye devam eder. Bu, internette gezmiş olduğunuz tüm siteleri görmenizi sağlar.
 6. Bu sitelerden birini ziyaret etmek ister misiniz? Sadece üzerine tıklayın ve tarayıcı sizi oraya götürecektir (aynı pencerede).

Safari’de kapatılan sekmeler nasıl yeniden açılır

Chorome’da uyguladığımız yöntemler gibi, Safari’de de kapattığınız sekmeleri tekrar açmanın birkaç yolu vardır.

Klavye Kısayolu

Yukarıda Chrome için bahsettiğimiz klavye kısayolunun aynısı Safari’de de çalışıyor.

Bu sekmeleri tekrar açmak için Command+Shift+T (Mac) veya Ctrl+Shift+T (Windows) tuşlarına basmanız yeterlidir. Unutmayın, daha fazla kapalı sekme almaya devam etmek için, kapattığınız sırayla (en sondan itibaren) bunu birden çok kez yapabilirsiniz.

Menü Seçenekleri Yolu

Yine, farenizi ve menü çubuğunu kullanmayı tercih ederseniz, Safari’de şu şekilde çalışır:

 1. Ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğunda (“Safari, Dosya, Düzenleme, Görünüm, Geçmiş” vb. seçeneklerin bulunduğu yerde), “Geçmiş”i seçin:
 2. Bu, karşınıza birkaç seçenek getirecektir. Fareyle “Son Kapatılanlar”ın (ilk seçenek) üzerine gelin ve kapatılan tüm sekmeler karşınıza çıksın. Bana son zamanlarda kapatılan iki sekmeyi gösteriyor ancak siz varsayılan tarayıcı olarak Safari kullanıyorsanız, muhtemelen daha fazla sekme göreceksiniz.
 3. Yeni kapattığınız ve tekrar açmak istediğiniz sekmeyi görürseniz, üzerine tıklayın ve yeni bir sekmede/pencerede açılacaktır.
 4. Ayrıca “Son Kapatılan Sekmeyi Yeniden Aç” (bu, yanındaki klavye kısayolunu da listeler) ve “Tüm Windows’u Son Oturumdan Geri Yükle” seçeneğini seçebilirsiniz.

Safari’de tarayıcı geçmişinizi nasıl gözden geçirebilirsiniz?

Tüm tarayıcı geçmişinizi gözden geçirmek istiyorsanız, “Geçmiş” menüsündeki (“Tüm Geçmişi Göster” yazan ilk seçeneğe tıklayın) ve tüm geçmişiniz karşınıza gelecektir:

Bu sitelerden birini doğrudan ziyaret etmek istiyorsanız, listelenen URL’ye çift tıklamanız yeterlidir ve sizi aynı pencerede oraya götürecektir.

Firefox’ta Kapatılan Sekmeler Nasıl Yeniden Açılır

Bir Firefox kullanıcısıysanız, süreç yukarıda bahsettiğimize oldukça benzer.

Klavye Kısayolu

Yakın zamanda kapattığınız sekmeleri Firefox’ta Chrome veya Safari’de olduğu gibi açabilirsiniz – Command+Shift+t (Mac) veya Ctrl+Shift+t (Windows) klavye kısayolu.

Ve bu tuşlara tekrar tekrar basarsanız, kapattığınız sekmeleri en son kapatılandan en az kapatılana doğru sırayla açmaya devam eder.

Menü Seçenekleri Yolu

Firefox’ta son kapatılan sekmelerinizi menü seçenekleri aracılığıyla açmak için,

 1. Sağ üst köşedeki raftaki kitaplara benzeyen simgeyi bulmanız yeterlidir:
 2. Bunu tıkladığınızda, “Geçmiş” sekmesine sahip bir açılır menü alırsınız.
 3. Ve sonrasında ekranda, “Son Kapatılan Sekmeler” seçeneğine sahip yeni bir menü açacaktır:
 4. Buna tıklarsanız, son kapatılan tüm sekmelerinizin listelendiği başka bir menü açılır.
 5. Gösterilen bu sekmelerden birine tıklarsanız, Firefox sizi yeni bir pencerede o sekmeye götürecektir.

Firefox’ta tarayıcı geçmişinizi nasıl görüntüleyebilirsiniz?

Tabii ki sadece son kapattığınız sekmeleri değil, yaptığınız tüm taramaları görmek istiyorsanız, tüm tarayıcı geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

 1. Sağ üstteki aynı küçük raftaki kitaplar görünümlü simgenin altında, tekrar “Geçmiş” seçeneğine tıklayın. Sonrasında, yakın geçmişinizi ve tüm geçmişi görebilirsiniz:
 2. Yakın geçmişinizden daha fazlasına ihtiyacınız varsa (orada açılır menüde gösterilir), alttaki “Tüm Geçmişi Göster”e tıklayabilirsiniz ve geçmişte gezdiğiniz tüm siteleri gösteren bir pencere açılacaktır:
 3. Bu sayfalardan herhangi birini ziyaret etmek istiyorsanız, URL’ye/satıra çift tıklayın, Firefox sizi aynı pencerede oraya götürecektir.

Bu kadar!

Artık, üzerinde çalıştığınız veya öğrendiklerinizin izini kaybetmemek için tarayıcınızdaki sekmeleri güvenle yeniden açabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar