Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Kulaklık Sesi Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kullanmakta olduğumuz teknolojik cihazlarımızda kimi zaman dinlemiş olduğumuz müzikler ya da izlemiş olduğumuz filmler gibi ses içeren birçok video ya da ses kaydı, içeriğin kalitesine ve ses düzeyine göre yetersiz bir ses seviyesinde olabilmektedir. Bu gibi işlerin gerçekleştirilmesini ve kayıtların ya da videoların izlenmesini zorlaştırması problemlerinden dolayı kullanıcılar tarafından kulaklık sesi yükseltme işleminin nasıl yapılacağı ve bunu hangi programlar ile yapılacağı gibi sorular oldukça merak edilmektedir.

Ses düzeyleri ve düzeylerin artırılması ile ilgili merak edilenler için bu makalemizde kulaklık sesi yükseltme konusunu ele alıyor ve sizlerle gerekli bilgileri ve yapabileceklerinizi adım adım paylaşıyor olacağız. Aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarlarda ya da telefonlarda kulaklık sesi yükseltme işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilir ve kolaylıkla işlem sağlayarak sorun yaşamadan cihazlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Android İşletim Sistemine Sahip Telefonlarda Kulaklık Sesi Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kulaklık Sesi Yükseltme androidde

Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda yaşamış olduğunuz ses problemleri için kontrol etmeniz gereken birkaç adım mevcuttur.

 • Hoparlörün tıkalı olmadığından ya da herhangi bir kir sebebiyle sesin yeterli seviyede gelmeyecek olmasından emin olunuz.
 • Cihazınızın eğer kilit ekranında ses seviyesini kontrol edebiliyorsanız sesini açınız, eğer edemiyorsanız cihazınızın kilidini açtıktan sonra ses arttırma tuşuna basarak açılan ses panelinden medya sesini ve diğer sesini açmak istediğiniz seçenekleri yükseltiniz.
 • Cihazınızın ayarlarına giriş yapınız. Ayarlar kısmında ses kontrollerinin olduğu ekrandan kulaklık ayarlarını kontrol edebilir ve ses profillerinin özelleştirmesini sağlayabilirsiniz.

iPhone’da Kulaklık Sesi Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

iphone da Kulaklık Sesi Yükseltme

iOS işletim sistemine sahip cihazlarda Android telefonlarda olduğu gibi harici programların yüklenerek telefonun varsayılan ayarlarının değiştirilmesi oldukça zor bir işlemdir. Sesi yükseltme konusunda iPhone tarafından izin verilen işlemler yeterli bir ses yükseltme deneyimi sağlayacaktır.

 1. Öncelikle kullanmış olduğunuz iOS işletim sistemine sahip cihazınızın son sürüme sahip olup olmadığından emin olunuz ve eğer güncel değilse son sürümü yükleyiniz.
 2. Telefonunuzun ayarlar kısmına giriniz.
 3. Erişilebilirlik menüsüne giriş yapınız.
 4. Ses kısmına giriniz.
 5. Açılan ekrandan kulaklık adaptasyonu şeklinde yer alan menüye giriş sağlığınız.
 6. Kulaklık adaptasyonunu aktif ederek ses ayarlarının özelleştirilmesini sağlayabilirsiniz.
 7. Kulaklık sesi yükseltme işlemine ek olarak cihazınızda ya da kulaklığınızda özel ses ayarlarını kullanabilirsiniz. Cihazınızın ayarlar kısmından erişilebilirlik üzerinde yer alan ses kısmına girerek denge sürgüsünü kontrol edebilir ve ekolayzer ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

 8. Kulaklık adaptasyonu ayarlarını kulaklığınız bağlı iken yapmış olduğunuzdan emin olunuz.

Telefonlarda Kulaklık Sesi Yükseltme İçin Hangi Uygulamalar Kullanılabilir?

Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda kulaklık sesi yükseltme işlemini sağlayabilmek için kullanabileceğiniz birkaç ses yükseltme uygulaması mevcuttur. Bunlar;

 1. Equalizer: Google Play Store üzerinden bu uygulamayı indirerek sanal yankı efektleri ve farklı ortamlarda kullanım sağlayabileceğiniz ve farklı yerlerdeymişsiniz gibi hissiyat verebilecek derinlik gibi ayarların yapılabildiği arayüze sahip olan bir ses kontrol uygulamasıdır.
 2. Equalizer FX: Telefonunuzda es yüksekliğini artırmak isterken aynı zamanda kaliteli bir ses deneyimi yaşamak için tercih edebileceğiniz ve ondan fazla hazır ve hızlı ayar özelliği ile ses kanallarını sanallaştırabileceğiniz bir ses kontrol uygulamasıdır. Kulaklık sesi yükseltme kategorisinde kullanabileceğiniz bu uygulama stereo gibi ses efektleri kullanabileceğiniz bir uygulamadır.
 3. VLC for Android: Çoklu medya oynatıcısı olarak kullanılmakta olan VLC, kullanmış olduğunuz Android cihazlarınızda gerekli izinleri verdiğiniz takdirde kulaklık sesi yükseltme işlevini iki katına kadar çıkarabilmekte olan bir ses kontrol uygulamasıdır.
 4. MX Player: Yalnızca MP3 gibi ya da MP4 gibi dosya formatlarını değil birçok dosya formatını desteklemekte olan ve ekolayzer aracı olarak da kullanılabilen bir ses kontrol uygulamasıdır.
 5. Precise Volume: Ses yükseltme işlemi yapmak istediğiniz medya araçlarından film müzik dizi video gibi birçok içerik için kullanmakta olduğunuz ses profillerini farklı farklı oluşturmanıza olanak sağlamakta olan ve ondan fazla ses seviyesi ayarına sahip olan bir ses kontrol uygulamasıdır.

Bilgisayarlarda Kulaklık Sesi Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

 1. Bilgisayarlarınızda kulaklık sesi yükseltme işlemi yapabilmek için bilgisayarınızın sol alt kısmında yer alan arama butonundan “denetim masası”nı arayarak giriş yapınız.
 2. Denetim masası açıldığında yanında “hoparlör simgesi” olan ses seçeneğine tıklayınız.
 3. Ekranda kayıttan yürüt sekmesinde yer alan birçok ses aygıtı görünecektir. Buradan kulaklık sesi yükseltme işlemi yapmak istediğiniz kulaklığı seçiniz.
 4. Seçtiğiniz zaman sağ alt kısımda yer alan “özellikler” butonuna tıklayınız. Aygıta sağ tıklayarak da özellikler sekmesine ulaşabilirsiniz.
 5. Açılan hoparlör özellikleri ekranından en üst kısımda yer alan sekmelerden “düzeyler” sekmesine giriniz.
 6. Bu alandan hoparlörler seçeneğindeki ses seviyesini artırabilirsiniz. Dilerseniz sol ya da sağ hoparlör arasındaki dengeyi sağlamak için ses düzeyinin kontrol edildiği alanın yanında yer alan denge butonuna tıklayarak kulaklık sesi yükseltme işleminin yanı sıra denge işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarlarda Kulaklık Sesi Yükseltme İçin Hangi Programlar Kullanılabilir?

Bilgisayarda yapabileceğiniz varsayılan ayarların yanı sıra bilgisayar ve kulaklık sesi yükseltme işlemleri için kullanabileceğiniz birkaç ses yükseltme programı mevcuttur. Özellikle Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ses yükseltme programı olarak kullanılabilecek çok fazla program bulunmamaktadır.

Aşağıdaki kulaklık sesi yükseltme ya da bilgisayar sesi yükseltme programlarından herhangi birini kullanmış olduğunuz bilgisayara yükleyebilir ve ses arttırma işlemini gerçekleştirerek kolayca kullanım sağlamaya devam edebilirsiniz.

 1. FxSound: Bilgisayarlarda yaşamış olduğunuz düşük ses probleminden dolayı kullanabileceğiniz ses kalitesini yükseltmeye ve düşük ses sorununu çözmeye yönelik olarak kullanılmakta olan bir ses yükseltme programıdır. Ücretli bir program olup deneme sürümünü kullanıcılara sunmaktadır.
 2. Fidelizer: Kullanılmakta olan birçok müzik ve video platformu ile uyumlu olan ve Spotify YouTube gibi yaygın uygulamalarla birlikte kolaylıkla ve sorunsuzca çalışabilen bir ses yükseltme programıdır. Kulaklık sesi yükseltme kategorisinde kullanılabilecek bir program olup içerisinde 7 farklı ses ayarı seçeneği mevcuttur. Plus ve pro olmak üzere iki farklı kullanıcı sürümü mevcuttur. Sürümlerin ikisi de ücretli olup ücreti mukabilinde kolaylıkla kullanım sağlayarak kulaklık sesi yükseltme problemini çözmenize yardımcı olacaktır.
 3. Boom 3D: Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda çalışmakta olan ve 30 günlük ücretsiz deneme sürümü sayesinde kullanıcılara 30 günlük bir ses yükseltme hizmeti sunan bir ses kontrol programıdır. Aynı zamanda ses iyileştirmeleri için de kullanılmakta olan program iOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda da kullanılabilmektedir.
 4. Bongiovi DPS: Kulaklık sesi yükseltme gibi bilgisayarda ses ayarlarının özelleştirilmesi ve yükseltilmesi gibi ayarlarla birlikte kullanılmak için Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlara özel olarak tasarlanmış ve bu şekilde kullanıma sunulmuş olan bir ses kontrol programıdır. Sistem kapasitesi ile uyumlu olarak çalışması sebebiyle kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.
 5. Sound Forge Audio Cleaning Lab 2: Kulaklık sesi yükseltme ya da hoparlör sesi yükseltme gibi, ses iyileştirme ve yükseltme ihtiyaçlarının yanı sıra aynı zamanda ses kalitesine de katkı sağlayacak bir özellikte kodlanmış olan bir ses kontrol programıdır. Temel olarak kullanıcılara yüksek ses kalitesi ile birlikte temiz bir ses hizmeti ve kesintisiz bir ses akışı hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. İçerisinde birçok ses kontrol özelliği mevcuttur.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar