Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Laptop İnternete Bağlanmıyor – Kesin Çözüm

Artık İnternet olmayan bir dünya düşünülemez. Kendinizi bu düşünülemez dünyanın içinde bulduysanız ve laptopunuzun neden İnternet’e bir türlü bağlanmadığını merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri okuyup, eğer tarife uyan bir sorun varsa çözümünü bulabilirsiniz.

Modeminizin Çalıştığından Emin Olun

Herkesin ilk seçtiği seçenek olsa bile tekrardan kontrol etmenin faydası bulunmaktadır. Çoğu zaman modemi kapatıp ardından tekrar açmak bir çok sorunun çözümü olabiliyor. Eğer açıp kapadıktan sonra tekrardan sorun yaşarsanız, modemin arkasında genellikle siyah renkte bulunan ufak tuşa 20 saniye basılı tutup modeminizi sıfırlayın. Sıfırlama işlemi sonrası İnternet bağlantınız hala gelmemişse aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Servis sağlayıcı alakalı sorun olup olmadığı kontrol edin

Teknik sorunlardan ötürü modeminize İnternet bağlantısı hiç gelmiyor olabilir. Bilgisayardan kaynaklı hatalara geçmeden önce servis sağlayıcınız ile görüşmenizde bir fayda bulunmaktadır. Bazen bakım çalışmaları, bazen de fatura ile ilgili sorunlar oluşabiliyor. Böyle durumlarda İnternet bağlantısı veremiyor olabilir.

Wi-Fi sorunları

Laptopunuzu uçak modundan çıkarın

Laptop ve telefonlardaki uçak modu özelliği, cihazdaki dışarısı ile bağlantılı bütün etkinlikleri kısıtlayan bir ayardır. Uçak modu açık iken Wi-Fi, mobil geniş bant bağlantısı (4.5G), Bluetooth, GPS ve diğer tüm iletişim türleri kısıtlanır. Bazen açık unutabilir bazen de istemeyerek açmış olabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızı uçuş modundan çıkarmak için kısayolu Windows tuşu + I olan Ayarlar menüsüne girin. Daha sonra Ağ ve İnternet ayarlarından Uçak Modu yolunu izleyip, uçak modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer uçak modu açık ise kapatın.

Laptopunuzun Wi-Fi özelliğinin açık olup olmadığı kontrol edin

Bazı bilgisayarlarda Wi-Fi açıp kapatmak, dışarıdan harici bir tuş ya da Fn tuş ayarları ile klavye üzerinden yapılabiliyor. Eğer bilgisayarınızda harici Wi-Fi açıp kapatma tuşu bulunuyorsa bu tuşu açık konuma getirin. F tuş serisinde bulunuyorsa, gerekli komutu uygulayıp Wi-Fi özelliğini açık duruma getirin.

Wi-Fi çekim alanında olduğunuzdan emin olun

Bilgisayarınızda İnternet bağlantısı bağlı gözüktüğü halde İnternet’e bağlanamıyorsanız bu Wi-Fi sinyal kalitesi ile alakalı bir durum olabilir. Test etmenin en kolay yolu laptopunuzu kucaklayıp, mümkünse arasında duvar olmayacak şekilde modeminize yaklaştırmaktır. Modeme yaklaştıktan sonra İnternet bağlantınız geldiyse, geçmiş olsun modem sinyal gücünüz yetersiz. Bu sorunu çözmenin üç yolu bulunmaktadır. İlk yolu bilgisayarınızı kullandığınız yeri değiştirmek, ikinci yolu yetersiz modemi değiştirmek ve son yol harici bir Wi-Fi dağıtıcı satın almak.

Ağ ayarları sorunlarını denetleyin

Windows ağ ayarları sorun gidericisi ile ağ ayarlarınızı denetleyebilirsiniz. Çoğu zaman Windows ağ ayarları sorun gidericisi, İnternet sorununuz için çözüm olabilmektedir.

Ağ sorun gidericisini açmak için; Windows kısayolu + I tuş kombinasyonunu izleyerek Ayarlar menüsüne gidin. Ağ ve İnternet menüsüne girdikten sonra, Ağ sorun gidericisi seçeneğine tıklayın. Ağ sorun giderici İnternet ayarlarınızı denetledikten sonra size sorunları bildirip düzeltecektir.

İnternet sürücülerini kontrol edin

Bozulmuş bir ağ bağdaştırıcı sürücüsü İnternet sorunlarına yol açabilmektedir. Windows neredeyse her zaman bu sürücüleri otomatik olarak kendisi yüklemektedir. Sizin yapmanız gereken, Aygıt Yöneticisinden ağ bağdaştırıcı sürücünüzü kaldırıp, bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma sırasında Windows bilgisayarınıza uygun olan sürücüyü sizin için indirip kuracaktır.

Aygıt yöneticisini açmak için, görev çubuğundaki arama kutusuna Aygıt yöneticisi yazıp, çıkan sonuç listesinden Aygıt Yöneticisini seçip tıklayın. Açılan sayfanın sol menüsünden Ağ Bağdaştırıcıları sekmesine giderek, bilgisayarınızın ağ bağdaştırıcısını bulup sağ tıklayıp Cihazı kaldır yazısına tıklayın. Kaldırıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not; bu işlemden önce mümkünse, bilgisayar üreticinizin İnternet sitesine girip, ağ bağdaştırıcı sürücüsünün bir kopyasını bilgisayarınıza indirin.

Ağ komutlarını çalıştırmayı deneyin

Windows IP ve DNS ayarlarınızı otomatik olarak kendisi oluşturmaktadır ama bazı durumlarda manuel olarak sıfırlama yapmak İnternet sorununu çözebilmektedir. Aşağıdaki komutları, komut sisteminde çalıştırarak bu işlemleri yapabilirsiniz. Komut istemini yönetici olarak açmak için öncelikle görev çubuğundaki arama kutusuna komut istemi yazın ve çıkan komut istemi programına sağ tıklayıp, yönetici olarak çalıştır tuşuna basın.

Komutlar;

  1. Netsh winsock reset
  2. Netsh int IP Reset
  3. ipconfig/release
  4. ipconfig/renew
  5. ipconfig/flushdns

Laptopunuzdaki kablosuz bağlantı alıcısının düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenin

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramadıysa, artık bilgisayarın kendisine bakmanın zamanı geldi demektir. Her laptopun içinde ufak bir ağ adaptörü aleti bulunmaktadır. Bu alet çalışmıyor ya da soketinden çıkmış olabilir. Bir bilgisayarcıya gitmenin vakti geldi demektir.

Kablolu bağlantı sorunları

Ethernet kablonuzun sağlam olup olmadığını kontrol edin

En sık karşılaşılan kablolu bağlantı problem CAT kablonuzun yanlış soketlenmesi ya da kablonun fiziksel hasar almasıdır. Mümkünse farklı bir kablo ile test edin. Eğer İnternet bağlantısı farklı bir kablo ile geliyorsa ise, asıl kablonuzu değiştirin.

Ethernet soketlerinin zarar görüp görmediği test edin

Bilgisayar ya da modemdeki ethernet soketlerinin dişleri zarar görmüş olabilir. Zarar görmüş soketiniz varsa yenilemeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar