Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Mail Order Nedir, Güvenli Mi?

İnternet dünyasında alışveriş furyası son hızıyla devam ederken herkesin internet ortamlarından ödeme yapıp veya ödeme alması son derece önemli bir hal oluşturmaktadır. Mail order nedir? Denildiğinde ise ödeme işlemleri ile ilgili olup ödeme talimatı oluşturmak isteyenlerin kullandığı ödeme sistemidir. Mail order sistemi kredi kartı sistemlerinde kullanılan yaygın bir ödeme sistemidir. Ülkeler arasında var olan ve özellikle Amerika’da en çok kullanılan ödeme sistemi olarak bilinmektedir. Çok fazla insanın kullandığı bu özel sistem ne kadar güvenli? Kullanan kişiler için güvenlik sistemleri mevcut mu?

Mail order sistemi temel olarak bakıldığında bir ödeme yöntemi olan kredi kartının yanınızda olmadığı durumlarda sizin ödeme yapmanıza yarayan bir teknolojidir. Bulunduğunuz ortamdan mail order sayesinde ödemelerinizi direkt olarak göndermenizi sağlar. Her ne kadar pratik bir ödeme sistemi olduğu bilinse de bu sistemin de kendi içinde bazı güvenlik ihlalleri söz konusu olabilir. Bu sistemin işleyebilmesi için temel olarak bu ödeme yönteminde kredi kartı bilgilerinizin karşı tarafa iletilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de herhangi bir şekilde bilgilerinizin güvenliği açısından bir ihlal söz konusu olabilir.

yapay zeka destekli haber sitesi

Mail Order Ödeme İşlemi Nasıl Olmaktadır?

Bu ödeme sisteminde asıl işlemler hep kredi kartları üzerinden oluşmaktadır. Sabit bir pos ile ödeme işlemleri olamadığından dolayı bir kişi ödeme yapacağı kişiye kredi kartlarının de bulunduğu bir ödeme formu yollar. Form içerisinde bütün kişisel bilgiler ve adres bilgileri gibi kişinin bütün bilgileri de dahildir. Form içerisinde ödeme yapılacak kartın kart numarası ve bütün bilgiler de mevcut olmaktadır. Form doldurulduktan sonra ise ödeme yapacak kişinin ıslak imzası gerekir. Ödeme yapacak kişi eğer bir firma ise firma kaşesi de gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin ardından son olarak mail order sistemi ile ödemenin tamamlanabilmesi için şahısların kimlik fotokopilerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Mail Order Ödeme Sistemi Güvenli Mİ?

Mail order sistemi genel olarak şahıs-firma ile ilişkili ödemeler için kullanılmış olsa da her iki taraf için de bazı güvenlik sorunları doğurabiliyor. Firmaların yapması gereken en önemli iş aslında gelen formların güvenli bir yerde ve güvenli bir şekilde saklaması gerekmektedir. Diğer bir yandan bakıldığında şahıslar bu formlar ile kredi kartı bilgilerinin tümünü bu formlar içerisinde yazılı bir şekilde firmalara sunabiliyor. Bu yüzden de insanların kredi kartı bilgileri firmaların içerisinde 3. Şahıslar tarafından kullanılama riski barındırmaktadır.

Bu sistem dahilinde insanlar bulunduğu yerden ödeme yapıyorum gibi kolay bir ödeme şekli zannedebilirler fakat bu ödeme sistemi için form doldurma kısımlarında uzunca süreler harcamaktadırlar. Bu ödeme sistemi çağ dışı gibi görülmektedir. Artık insanların kullanması için 3D güvenlikli kredi kartı sanal poslar mevcuttur. Ne yazık ki mail order ödeme sitemi güvenli bir ödeme sistemi değildir. Her an kredi kartı bilgileriniz çalınabilir veya herhangi birisinin eline geçerek sizlerin başına daha kötü sorunlar yaratılabilir. Bu yüzden yenilikçi ödeme sistemleri ve sanal ödeme sistemlerini tercih ederseniz kredi kartı bilgileriniz sizden başkasının eline geçemez ve her alanda korunmalı bir e alışveriş hizmetinin tadını çıkarabilirsiniz. Özel yazılımlı bazı dijital ödeme portallarını tercih ederek bu sistemler dahilinde istediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve kişisel bilgilerinizi gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz. Dijital çözümler içerisinde bulunan diğer ödeme sistemleri ise sanal pos kullanımı, e-ödeme sistemleri, e-imza gibi farklı alternatif işlemler olmaktadır. Bu işlemleri tercih ettiğinizde güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar