Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Opera Tarama Geçmişi Nasıl Silinir? (PC – Telefon)

Bu yazımızda telefonda ve bilgisayarda Opera geçmişini nasıl silebileceğinizi göstereceğiz.

Opera tüm dünyada oldukça çok kullanılan oldukça popüler internet tarayıcılarından birisi olmuştur. Gerek hızlı olmasından, gerekse sunmuş olduğu özellikleri sayesinde bu popülerliğini yakalamış olması sürpriz değildir. Öyle ki en iyi internet tarayıcıları listemizde de Operadan övgü ile bahsettik. En güzel özelliklerinden bir diğeri ise; Opera internet tarayıcıda bir VPN eklentisi indirmenize gerek olmamasıdır. Özellikleri arasında olan VPN özelliği ile dilediğiniz her siteye güvenle girebilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Opera tarama geçmişini silmek bazen yeteli değildir, ayrıca arama geçmişini temizlemeniz, çerezleri devre dışı bırakmanız (veya silmeniz) ve önbelleğinizi temizlemeniz gerekir.

Bu terimleri biraz açarsak;

Arama geçmişi: Gezdiğiniz web sitelerini isimlerini ve bakmış olduğunuz sayfaları kayıt eden listedir. İnternette gezdikçe bu liste büyür.

Önbellek: Web siteleri daha hızlı yüklenebilmek için tarayıcınıza minik dosyalar oluştururlar. Bu sayede siz bir daha o siteyi ziyaret ettiğinizde site daha hızlı yüklenir.

Çerezler: Küçük metin dosyalarıdır. Sizin ne ile ilgilendiğinizi kontrol ederler. Örneğin bir teknoloji sitesinde kulaklıklara bakıyorsanız, başka bir siteye girdiğinizde size otel reklamları gösterilmesini sağlarlar.

Bu kadar teknik bilgiden sonra dilerseniz Opera tarama geçmişi nasıl temizlenir? yakından bakalım.

Opera Tarama Geçmişi Nasıl Silinir?

Opera tarama geçmişini silmek çok koladır. Bu işlem için, her bilgisayar hemde telefonda uygulamanız gereken adımlar vardır. Siz hangi cihazın tarama geçmişini silmek istiyorsanız o adımları uygulayarak Opera geçmişini silebilirsiniz.

Bilgisayarda Opera Geçmişi Silme

2 basit yol ile masaüstü Opera geçmişini silebilirsiniz;

Sol Kenar Çubuğu ile Opera geçmişini silmek

Operayı kurduktan sonra eğer kapatmadıysanız sol tarafta birşeylere hızlı erişmeniz için bir çubuk vardır. Bu çubuğun üzerinde geçmişe bakabileceğiniz bir simge vardır. Resimde işaretlediğimiz simge. Ona tıklayın ve en üstte bulunan tarama geçmişini sil butonu ile tarama geçmişini silebilirsiniz.

Sağ üst köşedeki üç çizgi ile tarama geçmişini silme

Operada tarama geçmişini silmek için bir başka yol ise sağ üst köşedeki alt alta üç çizgiye tıklayın. En alta inin ve “tarama verilerini temizle” butonu ile geçmişi silin.

Ayrıca daha kısa biryol arıyorsanız arama çubuğuna opera://settings/clearBrowserData yazarak direk arama geçmişine gidebilir ve tarama geçmişini silebilirsiniz.

Telefondan Opera Geçmişi Silme

Telefondaki Opera uygulamasının geçmişini silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • Opera uygulamasını açın,
  • Opera simgesine dokunun,
  • Ayarlar > Gizlilik yolunu izleyin,
  • Geçmişi Sil butonuna dokunun,
  • Silmeyi onaylayın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar