Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Software Reporter Tool Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Siz de benim gibi sık sık Görev yöneticisinden bilgisayarınızı yavaşlatan – yoran programlara bakıyor, bu programları gerektiğinde kapatıyorsanız, Software Reporter Tool ibaresini görmüş olmalısınız. Görmediyseniz Chrome tarayıcı kullanmıyorsunuzdur. Bu yazımızda detaylı detaylı Software Reporter Tool’u anlatacağız ve makalenin sonunda karar verirseniz nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

Software Reporter Tool nedir?

En kısa tabiri ile Software Reporter Tool, Chrome’un bir bileşeni ve bir raporlama aracıdır. Raporlama derken? Chrome’da bulunan hataları, kullanıcı deneyimlerini, bilgisayarınızda Chrome ile ilgili çıkan hataları sisteminizi taramak koşulu ile Google’a bildiren bir bileşen – araçtır. Bu aracın çalışabilmesi için Software reporter tool.exe isminde bir yazılım Chrome’u kurarken bilgisayarınıza kurulur.

Software Reporter Tool Bilgisayarımda Hangi Klasördedir?

Chrome yüklerken yüklenen bu aracı aşağıdaki yolu izleyerek bulabilirsiniz.

C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\ SwReporter\VERSION\software_reporter_tool.exe

Software Reporter Tool Kullanmak Güvenli Midir?

Bizde güvenlik denince akıllara virüs mü değil mi gelir. Cevap: tabi ki değil. Dediğimiz gibi Chrome’un raporlama aracıdır.

Akıllara gelen bir başka soru da; Google bizim verilerimizi mi raporluyor – bizimi izliyor oluyor? Buna vereceğimiz cevap hem evet hem hayır. Google zaten her attınız adımı, her aradığınız kelimeyi, girdiğiniz siteleri yani her şeyi izliyor. Ama Software Reporter Tool’u kullanarak mı yapıyor derseniz? Orası bilinmez, Google’un resmi açıklamalarına baktığımızda bu aracın, sadece sorunları ve olası program çakışmalarını raporladığını söylüyor. Buna inanmak yada inanmamak size kalmış.

Software Reporter Tool Bilgisayarımızı Ne Kadar Yavaşlatır

İnsanların Software Reporter Tool’u kaldırmak istemelerinin bir nedeni de bize hiç bir artısı olmayan sadece Google’un Chrome’u daha iyi hale getirmek için kullandığı bu aracın bir dünya CPU yemesi. Dikkat ettiyseniz bilgisayarınızda yaklaşık %30 ve üstü CPU tüketiyor bu meret. Ömrünü yiyor desek yeridir. Ama iyi açıdan bakmak da lazım; sonuçta Chrome’un gelişmesi, bizden alınan veriler sayesinde daha hızlı oluyor.

Software Reporter Tool Nasıl Kaldırılır?

Yüksek CPU yemesinden dolayı bazen kaldırmak en iyisidir. Ayrıca kaldırdıktan sonra bilgisayarınıza hiçbir şey olmaz. Şimdi kaldırma adımlarına geçelim:

  1. Öncelikle bu aracın olduğu klasöre gitmelisiniz. Bunun için aşağıdaki yolu izlemelisiniz:
    C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\ SwReporter\VERSION\software_reporter_tool.exe

    İpucu: Buradaki Username ve Versiyon değişiklik gösteren iki şeydir. Username yazan yer; bilgisayarınızdaki hesap adınızdır. Versiyonda Chrome Versiyonudur.
  2. Software_reporter_tool.exe dosyasını silin. Yukarıda işaretlediğimiz dosyayı.
  3. Yok ben ilerde tekrar aktif etmek isterim derseniz farklı bir konuma taşıyın. Aktif etmek istediğinizde yine bu klasöre taşırsınız.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar