Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Telefon Şifremi Unuttum! Şifreyi Kırmak İçin 5 Farklı Yol

Çoğu kişi kilit ekranına koydukları şifreyi unutması ile başı derttedir. Öyle ki Google’da her ay on binlerce kişi “telefon şifremi unuttum” gibisinden aramalar yapılmaktadır. Bu yazımızda telefon şifresini unuttuğunuzda sizi kurtaracak ipuçlarına değinecek ayrıca şifresini unuttuğunuz telefonun şifresi nasıl kırılır onu göstereceğiz. Çoğu kullanıcı bu yolları uygulayarak telefon şifresini sıfırlamıştır.

Hazırsanız telefon şifremi unuttum sorununuza bir çözüm bulalım.

Not: Aşağıda anlatacaklarımız Android telefonlar için geçerlidir. İOS’ için ayrı bir yazı hazırlayacağız.

Telefon Şifremi Unuttum Sorunu Çözümü

Öncelikle telefon şifrenizi unuttuğunuzda bu sorununu çözmek için öncesinde nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Sonrasında ise tekrar unutma durumunda dakikalar içinde nasıl telefon kilidini açabileceğinizi göstereceğiz.

Telefon şifresini unuttuysanız öncelikle basit adımlarla başlamalısınız.

1. Samsung Cihazları için Şifremi Unuttum Sorunu Çözümü

Eğer kullandığınız telefon Samsung ise sizin için işler biraz daha kolay. Samsung markalı telefonlarda şifrenizi sıfırlamak için iki tane yolunuz vardır. Bunlardan ilki Yedek PIN’i Kullanma (Yalnızca Eski Android Sürümleri için Geçerli) ikincisi ise Cep telefonumu bul (Tüm Android sürümleri için geçerli) yollarıdır.

Yedek PIN’i Kullanma (Yalnızca Eski Android Sürümleri için Geçerli)

Samsung cihazınızın sürümü 4.4 Kitkat ve altı ise size öncesinde bir pin verecektir. Bu pini kayıt ettiyseniz bu pin ile telefonun kilidini açabilirsiniz. Yapmanız gerekenler de sırası ile şu şekildedir:

 • Ana ekranda bulunan “Yedek Pin” yazısına dokunun.
 • Gelen alana Pin kodunuzu yazın ve Devam edin.
 • Şifrenizi sıfırlamak için bir alana yönlendirileceksiniz. Bu alandan şifrenizi sıfırlayın.

Cep telefonumu bul (Tüm Android sürümleri için geçerli)

Bütün android sürümleri için geçerli, telefon şifremi unuttum problemi yaşayanlar için derdine derman olacak bir başka yolumuz Samsung’un hizmeti olan Find My Mobile. Bu hizmeti kullanarak telefon şifrenizi sıfırlayabilir, tekrardan telefonunuza erişebilirsiniz. Ama bu yolun işe yaraması için 1.Telefonunuzun internete bağlı olması gerekir. İnternete bağlı değilse işe yaramaz. 2. Önceden telefonunuzda bir Samsung hesabını açmış olmanız gerekir. Bu iki şartı da sağlıyorsa kolaylıkla telefon şifrenizi geri alabilir ve telefonunuzu açabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir;

 • Bilgisayarınızdan findmymobile.samsung.com adresine gidin.
 • “SIGN IN” butonundan telefonunuzda açık olan Samsung hesabı ile giriş yapın.
 • Site içerisinden telefonunuzu klitleyin ve yeni bir şifre oluşturun.
 • Şifreyi telefonunuza girerek telefonu açın.

2. Android Device Manager Kullanın (Bütün Markaları İçin)

Hepimizin telefonlarında bir Google hesabı açıktır. Bu hesabı kullanarak ta telefon şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Kilitli cihazınızın şifresini kurtarmak için Android Device Manager hizmetini kullanmamız gerekiyor. Bu hizmet ile bilgisayarımızdan telefonu başta kilitleyerek sonrada bilgisayar üzerinden oluşturduğumuz şifreyi girerek telefonun eski şifresini etkisiz hale getirebilirsiniz. Bunu yaparak kilitli cihazınızın şifresini kurtarmak kolaydır. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir:

 • Öncelikle Google’ın bir hizmeti olan ADM sitesine bir başka cihaz ile buradan girin.
 • Kilitli telefonunuzda açık olan Google hesabınıza giriş yapın.
 • Telefon modeliniz ekranın sol en üstünde çıkacaktır. Biraz aşağılarda Güvenli Cihaz Menüsüne tıklayın. Mesaj alanına mesaj yazın ve telefonunuzu kilitleyin.
 • Sonrasında telefonunuza bu şifreyi yazarak kilitli cihazınızı kurtarabilirsiniz.

3. Şifremi Unuttumu kullanın (Android 4.4 veya Daha Önceki Sürümler İçin)

Android 4.4 ve daha eski sürümler için aşağıdaki yöntem kilit ekranınızın şifresini çözecektir. Ama telefonunuzda bu işlemin işe yaraması için bir Google hesabının önceden telefonda girilmiş olması gerekir.Önceden bir Google hesabını açmadıysanız eğer, bu işlem sizin için işe yaramayacaktır. Bunu yapmak için;

 • Üst üste yanlış şifre girin.
 • En sonunda 30 saniye beklemenizi isteyecektir. Yeniden yanlış girin.
 • Deseni unuttum yazısı gelene kadar bunu tekrarlayın. Geldiğinde üstüne tıklayın. Sizden telefonunuzda açık olan Google hesabınızı girmeniz istenecektir. Google hesabınızı girerek telefon kilidini açabilirsiniz.

Telefonunuzu yeni aldıysanız bu işlem malesef işe yaramaz. Android geliştiricileri yeni sürümlerde bu özelliği kaldırdılar.

4. Telefon Şifrenizi Hackleyin

Telefon şifresini unuttunuz ve yukarıdaki işlemler işe yaramadıysa telefonunuzu hackleyerek kilit ekranını kaldırmanız da mümkün. Ama öncelikle yukarıdaki işlemleri yapmanızı öneririz. Aşağıdaki bahsedeceğimiz işlemler biraz daha teknik bilgiler.

Önemli: Size ait olmayan bir telefonun şifresini sıfırlamak istiyorsanız. Bu büyük bir suçtur. Bir çok cezası vardır.

Şifresi unutulan bir telefonun kilit ekranını açmak için öncelikle yapmanız gereken ilk şey ADP ile pin dosyasını silmektir. Nasıl yapılır? Okumaya devam…

ADP ile Pin Dosyasını Silmek

ADP komutlarını kullanarak telefonunuzun içine erişmek mümkündür. Yani telefondaki dosyaları bu program ile görebilirsiniz. Durum böyle olunca telefonunuzun kilit ekranını kontrol eden dosyayı silerek kilit ekranınızın şifresinden kurtulabilirsiniz. Ama, bu yöntemin çalışması için bir takım şartlar vardır. Bu şartlar:

 • Telefonunuzda USB hata ayıklama modu önceden etkinleştirilmiş olmalı.
 • Android 6.0 Marshmallow ve üstü sürümlerde de malesef bu yöntem işe yaramaz. Google bu açığı kapatmak için yeni cihazlarda bu dosyayı şifrelemiştir.

Telefonunuz yukarıdaki şartları karşılıyorsa aşağıdaki adımları uygulayarak kilit ekranındaki şifreyi rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Yapmanız gerekenler;

 • Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
 • Bilgisayarda arama alanına komut istemi yazın ve girin.
 • Aşağıdaki konutları komut istemine yapıştırın ve enter’a basın.
 • adb shell rm /data/system/gesture.key
 • Telefonu yeniden başlatın. Açılınca şifre gitmiş olmalıdır. Sonrasında şifrenizi hemen değiştirin. Aksi halde tekrardan şifre isteyecektir.

5. Fabrika Ayarlarına Döndürün

Yukarıdaki hiç bir işlem işe yaramadıysa bir teknik servise göndererek bir ihtimal verilerinizi kurtarabilirsiniz. Telefonunuzun içerisindekiler çok önemli değilse en kesin yöntemlerden biride telefonu fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu işlemin geri dönüşü yoktur ve telefonunuzda olan bütün dosyalar, resimler, müzikler, uygulamalar herşey silinir. Telefonunuz ilk aldığınız haline döner.

Telefon şifremi unuttum isimli yazımızın son yolu olan bu yol ile herşeyi sıfırlamaya hazırsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Bu işlem için iki tane yol vardır. Birincisi yukarıda bahsettiğimiz Google sitesi ile bu işlemi dakikalar içinde yapabilirsiniz. Ama eğer bir Google hesabınız dahi telefonda yoksa Hard format dediğimiz yöntem ile telefonu sıfırlayabilirsiniz.

Telefonumu Bul Özelliği İle Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme

Telefona Google’ın bir hizmeti ile format atmak için telefonunuzun internete bağlı olması ve telefonda önceden açılmış bir Google hesabının olması gerekir. Bu şartlara telefonunuz uyuyorsa dakikalar içinde telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Telefona format atmak için ise aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Google’ın Android Device Manager isimli sitesine buraya tıklayarak gidin.
 • Telefonunuzda açık olan hesabınız ile giriş yapın.
 • Kaşınıza yukarıdaki resimdeki gibi bir alan çıkacaktır. Bu alandan sol en altta bulunan “Cihazı Sil” seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında yönergeleri uygulayarak cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün.

Hard Format ile Telefonu Sıfırlama

Yukarıdaki işlemde bir google hesabının önceden telefonunuzda yüklü olması gerekiyordu. Her zaman telefonda bir Google hesabı olmayabiliyor. Yada şifresini bilmiyoruz. Bu durumda hard format atmamız gerekir. Nasıl yapacağız?

Aşağıda vereceğimiz yöntemi yapamazsanız internette telefonunuzun modeline göre format atma yazmalısınız. Ama aşağıdaki işlemde her telefon için aynıdır. Hard format atmak için yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir:

 • Telefonun Recovery Mode alanına girmek için bir tuş kombinasyonu yapmalısınız. Bu her telefonda değişiyor. Ama genel olarak ses açma tuşu + telefonu kapatma tuşu + ekranın ortasındaki tuş (Yoksa sadece ikisi) aynı anda baslı tutun.
 • Taki yukarıdaki resimde gördüğünüz alan gelene kadar. Yukarıdaki alan gelince hemen bütün tuşları bırakın.
 • Sonra ses açma kapama tuşu ile seçme alanını “wipe data/factory reset” yazısının üstüne getirin ve telefon açma kapama tuşu ile içine girin.
 • Sonraki ekranda no no no ortada da yes yazan bir alan gelecek. Bu alanda yine ses açma tuşu ile Yes’in üstüne gelin ve telefon açma kapama tuşu ile onaylayın.
 • Silme işlemine başlayacaktır. Biraz bekleyin. Sonrasında tekrardan yukarıdaki resimdeki alan gelecektir. Gelince “Reboot System Now” (Şimdi yeniden başlat) yazısının üstüne gelip açma kapama tuşu ile onaylayın.
 • Biraz yavaş açılacaktır. Sabırlı olun.
 • Sonunda ilk aldığınız gibi telefonunuz açılacaktır.

Telefon Şifremi Unuttum! Şifreyi Kırmak İçin 5 Farklı Yol ” isimli yazımızın sonuna geldik. Yukarıdaki işlemleri uygulayarak Telefon şifrenizin şifresini sıfırlamanız gerekir.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar