Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

8 Farklı Yöntem ile Torrent Hızlandırma

Altınızda son model bir Ferrari olduğunu düşünün, otobandasınız ve son sürat gitmek istiyorsunuz. Ama oda ne arabanın gaz pedalı bozuk. Ne kadar hızlı gitmek isteseniz de gaza sadece yarıya kadar basmanıza izin veriyor. Bu yüzden hiç bir zaman hızlı gidemezsiniz. En yakın zamanda tamir etmeniz ve gazı sonuna kadar köklemeniz gerekiyor. Torrent de böyledir. Gaz pedalını tamir etmezseniz hiç bir zaman istediğiniz hıza ulaşamazsınız. Ayrıca burada önemli olan bir diğer nokta ise gaz pedalı ile birlikte yolunda iyi olmasıdır. Gaz pedalını tamirde etseniz yol çok kötüyse hiç bir zaman son hıza ulaşamazsınız. Onun için en hızlı en iyi torrent siteleri isimli yazımıza da bu yazıdan sonra bir göz atın.

Sizin için gaz pedalını tamir edecek 8 Torrent hızlandırma yöntemini hazırladık. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra Torrent indirme hızında gözle görülür hızlanma göreceksiniz.

Not: Donanım Plus torrentlerin yasadışı kullanımına izin vermez. Torrentleri yasadışı amaçlarla kullanmak tamamen kendi sorumluluğunuzdadır. Karşılaşabileceğiniz herhangi bir yasal sorun için sorumluluk kabul etmiyoruz.

İnternet Hızınızı Kontrol Edin

İnternet tarifenizin verdiği maksimum indirme ve yükleme hızlarını kontrol edin. İnternet hizmeti aldığınız firmanın sağladığı indirme ve yükleme hızının hiç bir zaman üstüne çıkamacaksınız. Bunu ölçmek için Türk Telekom’un, Turkcell’in hız testlerini kullanabilirsiniz.

Doğru BitTorrent Programı Seçmek

Doğru bir program ile Torrent’den dosya indirmek son derece önemlidir. Torrent hızlandırma adına belkide en önemli adım doğru programı seçmektir. Bunun için UTorrent, BitTorrent veya Vuze programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar tüm dünyada çok fazla popülerdir. Popüler olmalarının da sebepleri arasında hızlı indirme vardır.

Seed ve Peer Değerlerine Bakarak İndirmeleri Yapın

Peer, o anda indirme ve yükleme yapan bilgisayarlara verilen isimdir. Seed ise indirmek istediğiniz dosyanın tamamını bilgisayarında bulundurun ve indirmenize izin veren kullanıcıları sayısıdır. Leech ise, halen indirme yapan ama tamamen daha bitmemiş, bu şekilde indirmenize izin veren kullanıcılardır. Leecher kullanıcıları dosya indirmeleri bittiğinde Seed alanına geçerler. Sizin burada dikkat etmeniz gereken Seed altında yazan rakamlardır. Bu rakam ne kadar büyük olursa Torrent hızınızda o kadar hızlı olacaktır.

Resimde de gördüğünüz gibi Seeds oranı en yüksek olanı seçerek indirme yapmalısınız. Bu torrent hızlandırma adına en önemli adımlardan biridir.

Güvenlik Duvarı Ayarlarınızı Yapın

Güvenlik duvarı bazı durumlarda BitTorrent’inizin hızına taş koyar. Bunun için güvenlik duvarı ayarları ile oynayarak Torretti hızlandırabilirsiniz.

Ayrıca BitTorrent’i kullanmak için güvenlik duvarını tamamen kapatmak doğru bir yaklaşım değildir. Virüslerden korunmak için tamamen güvenlik duvarı kapalı olmamalıdır.

Yükleme Hızına Bir Sınır Koyun

Yükleme hızına bir sınır koymak Torrent hızlandırma adına bir başka önemli detaydır. Öyle ki yükleme hızı, indirme hızınızı etkiler. Bu yüzden yükleme hızına bir sınır koymak, indirme hızını artıracaktır. Sınırı ise indirme hızının %80 olacak şekilde yükleme sınırı koyabilirsiniz.

Port’u Değiştirin

BitTorrent protokolü için varsayılan port 6881-6999 arasında değişir. İnternet servisleri bu portları yüksek trafik çektikleri için sürekli kısıtlarlar. Yani bu port aralığında iseniz indirmeleriniz yavaş olacaktır. Bu sorundan kurtulmak için yüksek bir porta geçerek bunun önüne geçebilirsiniz. Torrent hızlandırmak için portu 10,000 in üzerine çekerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. uTorrent portun da ise normalde varsayılan olarak her girdiğinizde farklı bir port numarası atanır. Kalıcı bir port ayarı için Torrent’in Randomiza Port özelliğini kapatmanız gerekir.

Protokol Şifreleme Yapın

Bazı internet firmaları indirme hızınızı yavaşlatabilirler. Bunun önüne geçmek için protokol şifreleme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede indirme hızınız hiç bir zaman yavaşlamayacaktır. Yapmak için BitTorrent ayarlarından BitTorrent Protokol şifrelemesi ayarını açabilirsiniz.

Bant Genişliği ve Bağlantılar

İndirme bağlantı hızı için Maksimum Bağlantı sayısını ayarları ile de oynamanız gerekir. Diyelim san.yede 256kbps yükleme hızınız var ise bu ayarı 130 yapabilirsiniz. Aynı şekilde hemen altındaki maksimum eş sayısını 256kbps yükleme hızınız var ise bu ayarı 70 yapabilirsiniz. Bu bir örnekti, indirme hızına göre bu ayarları değiştirerek torrent hızlandırma işlemini yapabilirsiniz. Aynı şekilde Torrent başına gönderme yuva sayısını 256kbps yükleme hızınız var ise 3 yapabilirsiniz. Yani 500 ise 6 olacak şekilde.

Son Olarak…

Önceden indirmiş olduğunuz dosyaları tamamen torrent listenizden silin. Bu Torrent hızını yavaşlatabilir.

Umarım yukarıda verdiğimiz torrent hızlandırma yöntemlerini uyguladıktan sonra torrent indirme hızınız artmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Google Chorome’u Varsayılan Tarayıcı Yapma

Google tarafından geliştirilerek ücretsiz bir şekilde kullanılan Google Chrome 2008 Eylül aylarında Microsoft Windows sürümü ...

Domain (Alan Adı) Nedir? Nereden Sorgulanır ve Kayıt Edilir?

İster ilk web sitenizi kuruyor olun, ister mevcut web sitenizi büyütmeye çalışıyor olun, domain yani ...

Zoom’da İsim Değiştirme

Korona virüs sürecine girilmesi ile okulların uzak eğitimde en sık kullandığı program Zoom olmuştur. Programda ...

Zoom’da Profil Resmi Nasıl Yapılır?

Korona virüsün yayılması ile online eğitime kapılarını açan tüm okullar sistemlerinde sorun çıkmaması için tüm ...

Sevgilinin Telefonunu Takip Etme Programı - 2021'in En İyileri

Bazen sevgilimizle olan ilişkimizde sorunlar çıkabilir ve iletişim sorunları yaşayabiliriz. Böyle durumlarda bir sevgili takip ...

E-ticaret Siteniz için Web Hosting Özelliklerini Nasıl Seçmelisiniz?

Bir e-ticaret sitesi oluşturmaya karar verdiyseniz, sorunsuz bir ticaret yapabilmek için doğru bir altyapı seçilmelidir. ...

Chrome Uzaktan Masaüstü: Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eskiden uzaktan bilgisayarınıza yada başka birinin bilgisayarına bağlanmak çok zahmetli ve bir o kadar da ...

Google Chrome Güncelleme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Google Chrome’dur. Bunun en büyük nedeni; tartışmasız kullanım kolaylığıdır.  Firefox, ...

En İyi 4 Video Hızlandırma Eklentisi

Chrome tüm dünyada kullanılan popüler bir tarayıcıdır. Bu popülerliğin en büyük nedeni Google olsa da ...

Udemy Video İndirme - 4 Farklı ve En Hızlı Yöntem

Udemy video indirme işlemi için bir kaç yöntem vardır. Tabi ki her yöntem için de ...