Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Web Sitesinde Kullanılan Fontu Bulma

Web sitelerinde kullanılan fontu bulmak oldukça kolaydır. Yazılım kodlarına bakılarak kullanılan fontu bulabilirsiniz. Bunun için yazılımcı olmanıza hiç gerek yok! Bu rehberde bir web sitesinin fontunu nasıl bulabileceğinizi göstereceğiz.

Web sitelerinde font bulmak için nereye baktığınız oldukça önemlidir. Her web sitesi her bir alan için farklı fontlarla çalışabilmektedir. Başlık için Roboto içerik yazı alanı için helvetica kullanabilir. Bütün web site genelinde de aynı fontu kullanabilir. Örneğin biz Donanım Plus’da her yere farklı font yapabiliyoruz. Yapmanız gereken doğru alana bakmaktır. Sonrasında ise aşağıda ki gibi adımlar uygulayarak bir web sitesinin fontunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Uğraşmak istemeyenlere ikinci yöntem önerimizdir.

Kodlamasına Bakarak Web Sitesi Fontu Bulma

Diyelim web sitesindeki bir başlık dikkatinizi çekti ve fontunun ismini öğrenmek istediniz. Bu durumda yapmanız gerekenler şunlardır:

  1. Öncelikle beğendiğiniz alana sağ tıklayın.
  2. İnceleye tıklayın. Opera kullanıyorsanız Öğeyi Denetle’de olabilir ismi.
  3. Sağ tarafta bir alan açılacaktır. Burası web sitesinin HTML ve CSS kodlarını görebileceğiniz bir alan. Kodların üstüne geldiğiniz de ilgili alanları işaretleyecektir.
  4. Açılan yukarıdaki alan HTML, aşağıdaki alan ise CSS bölümüdür. Fontu bulmak için CSS bölümüne bakmamız gerekir. Başlığın üstüne tıklayıp incele dememiz o alanı otomatik açacaktır. Tek yapmamız gereken CSS kodlarına bakmak.
  5. Yukarıdaki resme daha yakından bakacak olursak, fontun ismini göreceksiniz.
  6. CSS’de font family fontu belirtir. Yani bizim web sitesinde başlıklar için Roboto ve sans-serif kullanılmış. Burada Roboto ilk font, eğer tarayıcı roboto’yu desteklemezse sans-serif’de ikinci fonttur.

Burada püf nokta font-family kodunu bulmaktır.

Eklenti Kurarak Web Sitesi Fontu Bulma

Yukarıda ki yöntem biraz daha teknik olduğundan dolayı herkesim yapamayabilir. Bir diğer işe yarar yöntemlerden biriside tarayıcınıza eklenti kurmaktır. Bunun için bir çok eklenti var, bunlardan en işe yarayanı ise WhatFont ismindeki eklentidir. Eklentiyi kurduğunuzda hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece öğrenmek istediğiniz alanın üstüne fareniz ile gelin ve elenti size o alanın hangi fontu kullandığını söylesin.

Ek olarak elinizde sadece bir resim var ve bu resimdeki fontu öğrenmek istiyorsanız sizi font bulucu web siteleri listemize alabiliriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Zoom’da Profil Resmi Nasıl Yapılır?

Korona virüsün yayılması ile online eğitime kapılarını açan tüm okullar sistemlerinde sorun çıkmaması için tüm ...

Sevgilinin Telefonunu Takip Etme Programı - 2021'in En İyileri

Bazen sevgilimizle olan ilişkimizde sorunlar çıkabilir ve iletişim sorunları yaşayabiliriz. Böyle durumlarda bir sevgili takip ...

E-ticaret Siteniz için Web Hosting Özelliklerini Nasıl Seçmelisiniz?

Bir e-ticaret sitesi oluşturmaya karar verdiyseniz, sorunsuz bir ticaret yapabilmek için doğru bir altyapı seçilmelidir. ...

Chrome Uzaktan Masaüstü: Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eskiden uzaktan bilgisayarınıza yada başka birinin bilgisayarına bağlanmak çok zahmetli ve bir o kadar da ...

Google Chrome Güncelleme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Google Chrome’dur. Bunun en büyük nedeni; tartışmasız kullanım kolaylığıdır.  Firefox, ...

En İyi 4 Video Hızlandırma Eklentisi

Chrome tüm dünyada kullanılan popüler bir tarayıcıdır. Bu popülerliğin en büyük nedeni Google olsa da ...

Udemy Video İndirme - 4 Farklı ve En Hızlı Yöntem

Udemy video indirme işlemi için bir kaç yöntem vardır. Tabi ki her yöntem için de ...

Firefox, Opera ve Chrome'da Ebeveyn Kontrolleri Nasıl Ayarlanır

Günümüz teknoloji çağında her türlü veriye, medyaya hızlı bir şekilde ulaştığımız bu dönemlerde çocuklarımızın psikolojilerini ...

Google Chrome'da Sekme Araması Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome‘da açık sekmeleri hızlı bir şekilde bulmanızı sağlayan “Sekme Arama” olarak bilinen bir özelliğe ...

Google Chrome Reklam Engelleme

Herkes gibi sizde internete göz atıyorsanız, muhtemelen şu ana kadar çevrimiçi reklamcılıktan oldukça sıkılmışsınızdır. Açılır ...