Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Wifi Geçmişine Nasıl Bakılır? En Kolay Adımlar

Gerek kişisel sebeplerden ötürü, gerek ortak kullandığınız İnternet bağlantılarında geçmişinizi silmek isteyebilirsiniz. Özellikle Wi-Fi kullanıcıları, Wi-Fi geçmişini nasıl sileceklerini merak etmektedirler.

Wi-Fi Geçmişine Nasıl Bakılır ve Nasıl Silinir ?

Wi-Fi bağlantısı ile bağlandığınızda, Wi-Fi sahibi, Wi-Fi yapısı itibariyle sizin girdiğiniz web sitelerini ya da yaptınız işlemleri göremez. Wi-Fi bağlantısında iken yaptınız bütün işlemler, modem değil tarayıcı geçmişinizde saklanır. Bu sebepten ötürü Wi-Fi geçmişi bakma ya da silme diye bir şey söz konusu değildir.

yapay zeka destekli haber sitesi

Modem Geçmişine Nasıl Bakılır ?

Modem geçmişinize bakmadan önce bilmeniz gereken üç husus vardır. Öncelikle modeminizin IP adresini bilmeniz gerekmektedir. Çok yaygın olarak kullanılan IP adresleri; ‘192.168.1.1’, ’192.168.0.1’ ve ’192.168.2.1 ’ olmakla beraber, farklı bir IP adresi kullanıp kullanmadığınızı, modemin el kitapçığından öğrenebilirsiniz. İkinci husus, bağlantınız LAN üzerinden olmalıdır. Wi-Fi üzerinden bu işlemleri yapamayacağınız için LAN kablosuna sahip olmanız gerekiyor. Son husus ise modeminizin kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Modem kullanıcı adı ve şifreniz, modem el kılavuzunda yazılıdır. Eğer el kılavuzunda yazılı değil ise ya da el kılavuzu yoksa, modem üreticisinin sayfasından modem markanızı aratarak öğrenebilirsiniz.

Tarayıcınızda, arama yerine modeminizin IP adresini yazıp Enter tuşuna basın ve açılan arayüzde modeminize ait kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Eğer sıkıntı olmadan girebildiyseniz, modem ayarları arayüzünde, Sistem Günlükleri ya da Yönetimsel Olaylar Günlüğü bölümüne gidin. Her modem için tek tek yazamayacağımız için sizin biraz kurcalamanız gerekiyor ama genellikle üst veya yan menüden kolayca ulaşabiliyor olmanız gerekiyor. Sistem günlüğü sayfasını açtığınızda, her bağlı cihaz için IP adreslerine ve ziyaret edilen web sitelerinin alan adreslerine ulaşabileceksiniz.

Modem Geçmişi Silme

Sistem günlükleri bölümüne başarıyla ulaştıysanız, sayfanın alt kısmında “modem geçmişini temizle” ya da İngilizce olarak “clear logs” gibi bir buton göreceksiniz. Bu butona tıklayıp, çıkan onay bölümünde de onay verdikten sonra modem geçmişinizi temizlemiş olacaksınız.

Eğer üstteki bilgilerin hiçbirine erişiminiz yoksa, modemi sıfırlamakta bazen çözüm olabiliyor. Unutmayın ki, modem sıfırlayarak geçmiş silmek her modem markası veya modeli için mümkün olmayabiliyor. Sıfırlayarak yaptınız işlem önbellek temizlemektir.

Modeminizi sıfırlamak için, Ataç ya da iğne gibi küçük bir nesne ile modem arkasında bulunan ufak deliğe 15-20 saniye basılı tutmanız gerekiyor. Modem üzerindeki bütün ışıklar söndüğünde modeminiz sıfırlanmış olacaktır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar