Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Wi-Fi Şifresi Öğrenme – Wi-fi Şifresi Nasıl Öğrenilir (Windows, Mac, Android, İOS)

Bağlı olduğunuz wi-fi şifresini öğrenmek ister misiniz? Cihazınız ne olursa olsun, aradığınız cevapları bu yazıda bulacaksınız. Cihazdan cihaza farklılık gösterse de wi-fi şifresi öğrenmek kolaydır. Yeter ki bir modeme bağlı olun. Lafı fazla uzatmadan yazımıza geçelim. İsterseniz size uygun cihaz başlığına yönelerek bağlı olduğunuz wifi şifresini öğrenebilirsiniz.

Windows Wifi Şifresi Öğrenme

Eğer windows işletim sistemi kullanıyorsanız eğer; wifi şifresi öğrenme çok basittir. Bu yöntem bütün Windows işletim sistemlerinde geçerlidir. Sadece biraz farklı konumlara konumlandırılmışlardır. Windows 10 wifi şifresi öğrenme, Windows 7 wifi şifresi öğrenme ve Windows xp wifi şifresi öğrenme gibi her birini tek tek anlatıyor olacağız okumaya devam…

Windows 10 Wifi şifresini öğrenme

1- Bilgisayarımızı açtıktan sonra ilk olarak sağ en altta internete bağlandığımız simgemize sağ tıklamamız gerekiyor. (1. ile gösterdiğim simge)

2- Açılan pencereden Ağ ve internet ayarları ögesini seçin yazısına tıklıyoruz.

3- Karşımıza tamda yukarıdaki gibi bir alan geliyor. Bu alandan Ağ ve Paylaşım Merkezi yazısına tıklıyoruz.

4- Ağ ve paylaşım merkezine ulaştığımıza göre ortada çıkan yeşil ile işaretlediğim bende Wi-Fi (BSİMPARATORLUĞU) yazan sizde ise modeminizin ismi yazan alana sol tıklıyoruz.

5- Bağlı olduğunuz wifinin durumunu gösteren bir pencere sizi karşılayacak. Bu pencereden Kablosuz Özellikleri yazısına tıklıyoruz. Oda karşımıza aşağıdaki pencereyi açacaktır. Sizde bu alan çıkmazsa aynı pencerenin üstünde güvenlik sekmesine tıklayalım.

6- Wifi şifreniz Kutu içine aldığım alanda sizi bekliyor. Açmak için ise hemen altındaki karakterleri göster butonunu aktif hale getiriyoruz. 😀 Karşınızda Wi-Fi şifreniz…

Sizin bilgisayarda böyle alanlar yok mu? O zaman işletim sisteminiz windows 7 olabilir. Aşağıdaki resimdeki gibi sağ en alttaki simge benziyor ise bu anlatımda sizin için 😀

Windows 7 Wi-fi Şifresi Öğrenme

Bilgisayardan wifi şifresi nasıl öğrenilir, yazımızın ikinci windows ayağa, windows 7 wi-fi şifresi öğrenmek. Bunu yapmak için Windows 10′ a benzer adımlar uygulayacağız.

1- İlk olarak sağ en alt köşedeki ağ bağlantılarını gösteren simgeye sol tıklıyoruz. Açılan alandan Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç yazına tıklıyoruz.

2- Açılan Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinden ok ile gösterdiğim alana tıklıyoruz.

3- Açılan pencerede kablosuz özellikleri yazına tıklıyoruz.

4- Açılan alanda öncelikle en üstten güvenlik sekmesine tıklıyoruz. Sonrasında Karakterleri göster butonuna tik işareti koyuyoruz.

Kare ile işaretlediğim alandan modeminizin şifresini öğrenebilirsiniz.

Windows XP Wi-Fİ Şifresini Öğrenme

Windows XP’de yukarıdaki adımları izleyebileceğiniz bir yöntem mevcut değil. Ama bunun için bağlı olan Windows XP işletim sistemli bilgisayarınızdan aşağıdaki adımları uygulayarak Wİ-Fi şifrenizi öğrenebilir hatta değiştirebilirsiniz.

1- Windows XP Wi-fi şifresini öğrenmek için ilk olarak bilgisayarınızdan Başlat Menüsü -> Çalıştır‘ a giriyoruz. Gelen alana CMD yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza siyah bir panel geliyor oraya ipconfig yazıyoruz. Aşağıdaki alana benzer bir alan çıkacak karşınıza.

2- Default Gateway yazan alanın sağ tarafındaki yazıları kopyalıyoruz . (152 ile başlayan)

3- Kopyaladığımız IP numarasını her hangi bir tarayıcının en üst kısmına yapıştırıyoruz. Sonrasında aşağıdakine benzer bir alan sizi karşılayacak. (Her markanın özel tasarımı vardır.)

4- Burasının kullanıcı adı önceden değiştirilmediyse eğer kolayca kullanıcı adını ve şifresini bulabilirsiniz. Genellikle admin, admin’dir. Bunu öğrenmek için modem isminiz ile birlikte modem arayüzü şifresi yazarak Google’a öğrenebilirsiniz. Ve yada buradaki listeden bulabilirsiniz.

4- Modeminizin arayüzüne giriş yaptıktan sonra kablosuz ayarlarından wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Mac Wi-Fi Şifresi Öğrenme

Kullandığınız bilgisayar Mac Os işletim sistemi kullanıyor iseniz bu anlatacaklarımız bütün Mac Os sürümlerini kullananlara gelsin.

1- İlk olarak masaüstün de iken Finder‘a tıklıyoruz.

2- Karşımıza gelen pencereden öncelikle sol taraftaki uygulamalar kısmına, sonrasında ise izlenceler klasörünü açıyoruz.

3- Açılan izlenceler klasörünün içinden Anahtar Zinciri Erişimi uygulamasını açıyoruz.

4- Uygulamayı ilk açtığınızda sizden şifre isteyebilir bunun için Apple hesabı şifresini ve yada girişte kullandığınız şifreyi kullanın. Açtıktan sonra sağ üstteki kutucuğa Airport yazın. Uygulama size bugüne kadar kullandığınız bütün bağlandığınız wifi isimlerini gösterecektir. (2 tane her birinden gösterebilir nedeni icloud hesabınızdan kaynaklanmaktadır.)

5- Buraya kadar her şey tamam ise şu anda bağlandığınız modeminizin üzerine 2 kere tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir pencere karşılıyor sizi.

Buradan ok ile gösterilen alana tıklıyoruz. Sizden bir şifre istenecektir. Bu bilgisayarınızı açtığınız şifrenin ta kendisidir. Şifremizi giriyoruz… Sonunda wifi şifrenizi bulmuş oldunuz.

Linux Wifi Şifresi Öğrenme

Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorsanız eğer wifi şifrenizi öğrenmeniz biraz daha karmaşık.

Linux işletim sistemimizdeki wifi şifresi öğrenmek için;

  1. Terminalimizi açıyoruz.
  2. Bu komutu yazıyoruz => cd /etc/NetworkManager/system-connections
  3. Sonrasında bu komudu yazıyoruz => ls
  4. Karşınıza bir liste çıkacak bu listeden öğrenmek istediğimiz ağın ismini kablosuz ağ kısmına yazıyoruz ve bu kodu uyguluyoruz => sudo cat
  5. Karşınıza gelen bilgiler arasından Wifi-Security kısmını bulmalısınız. Bulduktan sonra önünde psk ekinden sonraki yazanlar sizin şifreniz.

Gelelim bu dediklerimizi yapamadınız ve daha 2. adımdan gümlediniz. Hata verdi. Bu durumda ağ paketinizin faklı olduğu için gümlemişsinizdir. Yapmanız gereken ağ paketinizin ismini öğrenerek wifi şifresini öğrenebilirsiniz.

Android / İOS Wifi Şifresini Öğrenme

Telefondan wifi şifresini öğrenmek istiyorsanız Android ve İOS cephesinde de durum yazılımı ile oynamaktan geçer. Bunu yaptığınız takdirde ise garanti devre dışı kalır. Diyelim telefonunuzda Android için Rootlu ve İOS için jailbreak yapılmış olduğunu varsayarsak yapmanız gereken adımlar şu şekilde;

Android Telefondan Wifi Şifresi Öğrenme

Rootlu bir telefonunuz var ise yapmanız gereken tek şey bir uygulamadan yararlanmaktır. Bu işlerde de en iyi uygulama WiFi Key Recovery  uygulamasıdır.

Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Uygulamayı yükledikten sonra yapmanız gerekenler şu şekilde;

  • Öncelikle root erişimine izin veriyoruz.
  • Sonrasında telefonumuza kayıtlı olan bütün şifreleri listeden görebilirsiniz.

İOS Wifi Şifresi Öğrenme

İOS üzerinden bağlandığınız wifi şifresini öğrenmek için telefonunuzun Jailbreak işleminden geçmiş olması gereklidir. Aksi takdirde aşağıdaki yöntem sizin işinize yaramayacaktır.

İOS’da wifi şifresini öğrenmek için her hangi birşey yüklemenize gerek yok. Tek yapmanız gereken ayarlara gitmek altta (Knows Networks) kısmından bakmaktır.

Modemim Yeni ve İlk Defa Bağlanıyorum, Şifresini Nasıl Öğrenebilirim ?

Modeminizi yeni satın aldı iseniz modeminizin varsayılan kullanıcı adı ve şifresi modemin arka veya altında yazıyor olacaktır.

Umarız Wi-Fi Şifresi Öğrenme isimli yazımız işinize yaramıştır. Bize sosyal medya hesaplarınızdan bu yazıyı paylaşarak destek çıkabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile…

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar