Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10 Güvenli Mod Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 güvenli mod açma işlemi genellikle bilgisayarınızda oluşan sorunların neden kaynaklandığını öğrenmek içindir. Bilgisayarınızı güvenli modda başlattığınızda, bilgisayarınız en temel hali ile çalışır. Bu sayede sorunun işletim sisteminde mi yoksa kurmuş olduğunuz yazılımlarda mı kaynaklandığını öğrenmiş olursunuz.

Güvenli moda geçtiğinizde Windows’ unuz en temel haliyle başlatılacaktır. Ekranın köşesinde ise Güvenli Mod (safe mod) yazısı çıkacaktır. Peki Windows 10 güvenli mod açma işlemi nasıl yapılır?

yapay zeka destekli haber sitesi

Windows 10 güvenli mod açma işlemi için 6 tane yöntem vardır. Seçtiğiniz her hangi bir yöntem ile sizde Windows 10′ unuzu güvenli modda başlatabilirsiniz. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmadan önce, öncelikle sorununuza göre aşağıdaki, güvenli mod seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Bunlar;

windows 10 güvenli modda açma

Standart Güvenli Mod: Standart güvenli mod aralarında en güvenli olandır. Bilgisayarınız sadece gerekli driverları ile çalışacaktır. Hiç bir şekilde virüs yayılmayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Ağ ile Güvenli Mod: Standart güvenli mod gibidir. Tek farkı bilgisayarınızdan internete bağlanmanızı sağlar. Standart güvenli mod kadar güvenli değildir.

Komut istemi ile Güvenli Mod: Bilgisayarınızda oluşan hasar çok fazla ise bu yöntemi tercih etmek isteyebilirsiniz. Komut istemi penceresinden oluşan bu yöntem her Windows 10 versiyonunda olmasa da, sorunları çözmek için yardımınıza koşabilir.

Sorunuza göre size en uygun seçeneği seçtiğinize göre şimdi sırada Windows 10 güvenli mod açma işlemi nasıl yapılır onu görelim.

Windows 10’da Güvenli Mod Açma Seçenkleri

Windows 10 güvenli modda başlatmak için 6 tane yöntem vardır. Bu yöntemlerin ilk 4′ ü masaüstüne erişimi olanlar içindir, sonraki 2′ si ise masaüstü erişimi olmayanlar içindir. Bunlar sırası ile şöyledir;

Masaüstü erişimi olanlar için güvenli mod açma;

 1. Masaüstünden seçerek güvenli mod
 2. Çalıştır ile güvenli mod
 3. Başlangıç menüsünü kullanarak güvenli mod
 4. Komut Konsolu (CMD) ile Güvenli Mod

Masaüstü erişimi olmayanlar için güvenli mod açma;

 1. Güç Tuşu ile Güvenli Mod
 2. Windows Kurulumuna Sahip USB Flash Disk ile Güvenli Mod

Masaüstünden Erişiminiz Varsa: Güvenli Mod Açma

Bilgisayarınız normal olarak çalışıyor ise, bu yöntem sayesinde Windows 10’u güvenli modda başlatabilirsiniz. Yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 1. Masaüstünde iken ekranın sol altında bulunan Windows logosunu tıklayın.
 2. Açılan alandan bilgisayarı açma açma kapama simgesine tıklayın.
 3. Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlat yazısına tıklayın (Bilgisayar kapanana kadar elinizi çekmeyin).
  güvenli mod açma başlat menüsü
 4. Troubleshoot (Sorun giderme) tıklayın.
 5. Advanced options (Gelişmiş seçenekler)’e tıklayın.
 6. Startup Settings (Başlangıç ayarı)’ na tıklayın.
 7. Sonrasında ise yeniden başlat diyerek bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Yeniden başladıktan sonra F4 tuşuna basın. Enable safe mod’u seçtikten sonra bilgisayarınız güvenli modda başlayacaktır.

Unutmamalısınız ki bu yöntem normal durumlar için geçerlidir.

Çalıştır ile Güvenli Mod Açma

Bu yöntem diğerlerine göre bir nebze daha kolaydır. Güvenli modu açmak için yapmanız gerekenler şu şekilde,

 1. Windows tuşu + R tuşlarına aynı anda basın. Bu çalıştır’ı açacaktır.
 2. Karşınıza çıkan pencereye “msconfig” yazın ve Tamam’a tıklayın.
 3. Sistem Yapılandırması penceresi ile karşılaşacaksınız, Buradan en üstteki önyükleme sekmesine tıklayın.
 4. Güvenli Önyükleme kutucuğunu ve “En az”ı seçeneğini de işaretleyin.

Uygula dedikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatarak güvenli mod’a geçebilirsiniz.

Önemli: Bilgisayarınızın sürekli güvenli modda başlamamasını istemiyorsanız güvenli mod ile işiniz bittikten sonra ayarları tekrardan eski haline döndürmelisiniz.

Windows 10 Ayarlar’ı Kullanarak Güvenli Mod Açma

 1. Ekranın sol en altından Windows logosuna tıklayın,
 2. Kapatma menüsünün üstündeki dişli çark, ayarlar menüsüne tıklayın.
  İpucu: Ayarlar’a Windows tuşu + I Tuşlarına aynı anda basarak da gidebilirsiniz.
 3. Açılan pencereden Güncelleştirme ve Güvenlik’e tıklayın.
 4. Sol menüden Kurtarma’ya tıklayın.
 5. Gelişmiş başlangıç alanının altındaki Şimdi yeniden başlat‘a tıklayarak güvenli modda bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.

Komut İstemi (CMD) ile Güvenli Mod Açma

Öncelikle bu işlemi yapmak için komut istemini yönetici olarak başlatmalısınız. Sonrasında bcedit kullanarak bilgisayarımızı güvenli modda açacağız. Daha ayrıntılı anlatırsak:

 1. Arama alanına komut istemi yazın, komut istemine sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 2. Bundan sonra önümüzde 3 farklı komut yapısı olacak. Bu komutlardan birini seçin.
  Standart Güvenli Mod CMD kodu:
  bcdedit /set {default} safeboot minimal
  İnternet erişimli güvenli mod CMD kodu:
  bcdedit /set {default} safeboot network
  Komut konsollu güvenli mod CMD kodu ise;
  bcdedit /set {default} safeboot minimal bcdedit /set {default} safebootalternateshell yes
 3. Bunlardan birini seçtikten sonra komut istemine yapıştırın ve Enter’a basın.
 4. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açıldığında güvenli modda başlayacaktır.

Güvenli mod ile sorunlarımızı çözdükten sonra önceki yazdığımız komutları etkisiz hale getirmelisiniz. Aksi halde her bilgisayarınız kapanıp açıldığında güvenli modda başlar. Bu yüzden tekrardan yönetici olarak Komut istemini açın ve aşağıdaki kodları komut istemine girin ve Enter’a basın.
bcdedit /deletevalue {default} safeboot

Güç Tuşu ile Güvenli Mod Açma

Bilgisayarınız hiç açılmıyor ise bu yöntem işinizi görecektir. Windows 10 güç tuşu ile güvenli modda başlatmak için bilgisayarınızı kandırmanız gerekir. Bunu yapmak için ise şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Bilgisayar açılırken logo geldiği anda açma kapama tuşuna basarak daha açılmadan bilgisayarı tekrar kapatıyoruz ve sonra tekrar açıyoruz.
 2. Bu işlemi 2 kere yapıyoruz. Sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Çıkmaza çıkana kadar bilgisayarı açıp kapatmanız gerekli.
 3. Bu kısım yukarıdaki ‘Masaüstünden seçerek güvenli mod açma’ yöntemindeki işlem ile aynı, yapacağınız adımları özetlersek eğer; Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat adımlarını yapmanız gerekiyor.

Yeniden başlattıktan sonra ise F4F5 veya F6 tuşlarından birine basıp, güvenli modda bilgisayarımızı başlatabiliriz.

Windows Kurulumuna Sahip USB Flash Disk ile Güvenli Mod Açma

Bu yöntemi uygulayabilmek için bir bilgisayarınızın daha olması gerekmekte. Eğer bilgisayarınızda bir sorun yoksa da bu işlemi yapabilirsiniz. Öncelikle 4 GB üstü bir flash belleğe Windows 10 kurmalısınız. Bunu nasıl yapılacağını anlattığımız bir yazımız var. (Bkz: Format Usb’ si Hazırlama)

Flash belleğimize Windows 10 kurduktan sonra yapmanız gerekenler sırası ile şu şekilde;

 1. Öncelikle boot ayarlarından flash belleğinizi bilgisayara tanıtmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı Boot’a nasıl gireceğinizi bu yazımızdan ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. (Bkz: Bilgisayara format atma)
 2. Flash belleğimizi tanıttıktan ve Boot ayarlarını yaptıktan sonra flash belleğimizi bilgisayarımıza takıp yeniden başlatıyoruz. Gelen alanda ileri diyerek bir sonraki pencereye geçiyoruz.
 3. Karşınıza güncelle veya özelleştir alanı gelecektir. Buradan güncelle diyerek sonrasında Repair(Onar) kısmından bilgisayarımızı güvenli moda geçirebiliriz.

Windows 10 Güvenli Mod Kapatma

Yukarıda bir çok yöntem ile güvenli moda nasıl gireceğimizi anlattık. Aynı zamanda nasıl çıkacağımıza da değindik. Bir kez daha özetler ise ‘Çalıştır ile Güvenli Mod’ yöntemi ve ‘Komut Konsolu (CMD) ile Güvenli Mod’ yöntemi dışında her hangi bir yöntemde bilgisayarınızı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda otomatik olarak güvenli moddan çıkacaktır.

Çalıştır ile Güvenli Mod; yöntemi ile bilgisayarınızı güvenli modda çevirdiyseniz. Sonrasında yaptığınız bütün işlemleri eski haline getirerek güvenli moddan çıkabilirsiniz.

Komut Konsolu (CMD) ile Güvenli Mod; yöntemi ile bilgisayarınızı güvenli moda aldıysanız eğer aşağıdaki kodu yönetici olarak çalıştırdığınız komut istemi penceresine yapıştırmanız gerekiyor. Ve sonra yeniden başlatarak eski haline getirebilirsiniz bilgisayarı.

bcdedit /deletevalue {default} safeboot

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar