Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

WinRAR Nedir, Ne İşe Yarar?

WinRAR, günümüzde hâlâ işletim sistemleri tarafından aktif olarak kullanılmakta olan, RAR formatı ile, oluşturulan dosyaların sıkıştırılmasını ve sıkıştırılmış dosyaların açılabilmesini sağlayan bir uygulamadır.

Sunduğu hizmetlerin ve olanakların kullanımı ve hayatı kolaylaştırma için destekleyici olmasının yanı sıra WinRAR ücretsiz bir program olarak hizmet vermektedir.

yapay zeka destekli haber sitesi

WinRAR, sıkıştırılmak istenilen mevcut dosyanın bilgisayar içerisindeki sürücülerde dağınık ve daha fazla yer kaplayacak şekilde kalmaması için kullanılmaktadır. Dosyaların düzen içerisinde bulunması işlemi, dosyalar bir arada bulundukları ve dağınık şekilde bilgisayarın farklı bölümlerinde parça parça yer almadıkları için virüs bulaşması ihtimalini de düşürmektedir.

İndirilecek olan RAR ya da ZIP dosyaları bilgisayarımıza indirme ve dosyaları dışarı çıkartma sürecinde daha hızlı bir şekilde işlem süresi sunmakta olduğu için kullanışlı bir hizmet sağlamaktadır.

WinRAR programı, günümüzde en çok kullanılan ZIP ve RAR uzantıları dışında LZH, GZ, UUE, BZ2, JAR, ISO gibi formatları da desteklemekte olup bu formatta olan dosyaları da kolayca görüntülemeyi sağlamaktadır. Ancak görüntüleyebildiği ZIP ve RAR formatları dışındaki dosyaları yalnızca çözümlemeyi ve okumayı sağlamakta olup sıkıştırma işlemi için eylem imkânı sunmamaktadır.

WinRAR Ne İşe Yarar?

Gelişen ve değişen teknoloji çağı içerisinde kullandığımız bilgisayarların teknolojik gelişimleri ile beraber içerisindeki dosyaların da boyutları değişmekte ve gelişmektedir. WinRAR, bu değişimlere ayak uydurabilmek, bilgisayarda fazlaca yer kaplayan dosyaların kontrolünü sağlayabilmek için kullanılmaktadır.

Dosyaların boyutları ve kapladıkları yer kadar alakalı olan verilerin bir arada tutulmaları ve mail, disk vs. yolu ile paylaşımlarının da düzen içerisinde sağlanması oldukça önemlidir. Bu konuda da oldukça kullanışlı bir alan sağlayan WinRAR, dahili ya da harici disk üzerinde tutulacak olan verilerin düzen içerisinde, düşük boyutlarda saklanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda başka bir platforma yüklenecek olan ya da platformdan indirilecek olan dosyaların ya da klasörlerin tek tek yüklenmesi veya tek tek indirilmesi zorluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Saklanacak olan verilerin şifrelenmesini ve yalnızca kişinin kendisi ya da şifrenin paylaşıldığı kişiler tarafından görüntülenebilmesini sağlayan koruma hizmeti de sunmaktadır. Bu yüzden alandan ve dağınıklıktan tasarruf edilmesini sağladığı kadar aynı zamanda verilerin güven içerisinde saklanmasını da sağlamaktadır.

Dosya Sıkıştırma Nedir?

Dosya sıkıştırma, sabit disk ya da harici bellekler üzerinde tutulacak olan verilerin daha düzenli ve daha korunaklı şekilde kullanılmasını ve saklanmasını sağlayan işlemdir. Bu işlem WinRAR gibi sıkıştırma programları ile sağlanmakta olup alandan tasarruf etmeyi sağlamaktadır.

Dosya sıkıştırma işlemi belgelerin, fotoğrafların, verilerin, program dosyalarının ve bilgisayar üzerinde mevcut olan tüm klasörlerin ve evrakların daha az yer kaplayacak şekilde saklanmasına olanak vermektedir. Bu depolama tasarrufu işleminin yanı sıra aynı zamanda dosya sıkıştırma için kullanılan WinRAR gibi programlar, verilerin güvenliğini ve düzenini de sağlamaya yardımcı olmaktadır.

WinRAR Nasıl Kullanılır?

WinRAR programı sıkıştırılacak olan tüm belgelerin, dosyaların sıkıştırılması ve saklanması işlemleri sırasında bu dosyaları arşiv olarak belirlemektedir. Arşiv olarak belirlediği dosyalar için bir simge oluşturur ve simge güncel sürümlerle beraber etkin olarak kullanılır.

Sıkıştırılmak istenilen dosyaları WinRAR programı ile RAR ya da ZIP formatına dönüştürebilmek için mevcut dosya üzerinde sağ tıklanarak çıkan WinRAR seçeneklerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Arşive ekleme, arşive dosya ya da belge ismi ile ekleme, dosyaları sıkıştırıp e-posta gönderme, dosyaları dosya ya da belge ismi ile sıkıştırıp e-posta gönderme gibi hizmetler sunduğu için bu seçeneklerden herhangi biriyle işlem sağlayabilirsiniz.  Bu seçenekleri kullanırken aynı zamanda WinRAR’da sıkıştırma yöntemlerine ek olarak şifreleme işlemlerini belirleyebilir, sıkıştırılacak dosyanın ne oranda sıkıştırılacağını ayarlayabilir ve ardından arşiv dosyasını istediğiniz klasöre ya da masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Dosya sıkıştırma işlemini yaparken seçtiğiniz seçeneğe göre dosyanın ismi dosyaIsmi.rar şeklinde kaydedilir. Bu ismi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. İşlemlerinizi tamamladığınızda seçmiş olduğunuz dosya ya da belgeler seçtiğiniz alana sıkıştırılmış bir WinRAR dosyası olarak kaydedilir.

WinRAR’da Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR’da sıkıştırılacak dosyanın arşive şifrelenerek eklenmesi için;

  1. Şifrelemek istediğiniz klasör ya da dosya üzerinde sağ tıklayınız.
  2. “Arşive Ekle” ya da “Arşive dosyaIsmı.rar ile ekle” şeklinde mevcut olan seçeneklerden birini seçiniz.
  3. Arşiv adı ve parametreleri olarak çıkan ekranda “Genel” sekmesine tıklayınız.
  4. Bu adımın ardından ekrana gelen “Genel” sekmesinde “Parolayı Ayarla” butonuna tıklayınız.
  5. Dosya için belirlemek istediğiniz şifreyi giriniz.


  6. Tamam butonuna tıklayarak işlemi tamamlayınız.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar