Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Dakikalar İçinde Fotoğraf Kalitesini Arttırma

Fotoğraf kalitesini arttırma işlemine geçmeden önce piksel nedir? Çözünürlük nedir? Sorularını cevaplamak istiyorum. Bir fotoğrafın çözünürlüğü, görüntüdeki piksel sayısını ifade eder. Daha fazla piksel, daha yüksek ayrıntı düzeyi ve daha yüksek görüntü kalitesi anlamına gelir. Düşük çözünürlüklü bir fotoğrafınız varsa, Photoshop veya online web sitelerden yararlanarak fotoğraf kalitesini artırabilirsiniz.

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf nedir?

Dijital kameralar, genellikle piksel cinsinden ifade edilen çözünürlüğünü ayarlayarak bir resimdeki ayrıntı miktarını belirlemenizi sağlar. Örneğin, bir görüntü 1200 piksel genişliğinde, 1600 piksel yüksekliğinde veya 1200 x 1600 olarak tanımlanabilir. Resim öğesi için bir piksel, genel görüntünün bir bölümünü temsil eden küçük bir noktadır. Daha yüksek bir piksel sayısı genellikle daha yüksek çözünürlüklü bir resme yol açsa da, nihai çözünürlük görüntünün basıldığında veya görüntülendiğinde boyutuna bağlıdır.

Fotoğraf Kalitesini Arttırma Nasıl Yapılır?

Fotoğraf kalitesini arttırmak için yukarıda iki yöntemden bahsetmiştik gelin birlikte fotoğraf kalitesi nasıl artırılır bir bakalım.

letsenhance.io Web Sitesi ile Fotoğraf Kalitesini Arttırma

Fotoğraf kalitesini arttırmak için bir kaç tane web sitesi var. Bu web siteleri kendi geliştirmiş oldukları yapay zeka ile fotoğraf kalitesini en üst seviyeye çekiyor. Mesela aşağıda ki fotoğrafta yapay zeka ile kalitesi artırılmış bir fotoğraf görüyorsunuz.

Öncesi
Sonrası

Tabi ki aralarında çok fark göremeyebilirsiniz. Ama bundan iyisini de hiç bir yerde bulamazsınız. Çünkü normalde fotoğraf kalitesini düşürebilirsiniz. Artıramazsınız. Bu yapay zeka tabanlı web siteleri bunun önüne geçerek kaliteyi artırmış.

Bu resimde gördüğünüz fotoğraf kalitesini arttırma sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

waifu2x Web Sitesi ile Fotoğraf Kalitesini Arttırma Sitesi

Yukarıda ki örneğe benzer bir başka fotoğraf kalitesi artırma sitesi var oda; waifu2x ismindeki web sitesi. Bu web siteden de görüntü kalitesini artırmak istediğiniz fotoğrafları yükleyerek yararlanabilirsiniz. Aşağıda waifu web sitesi ile kalitesi artırılmış resimleri görebilirsiniz.

Öncesi
Sonrası

Bu verdiğimiz web siteleri ile rahatlıkla fotoğraf kalitesini artırırsınız. Ama web sitelerine fotoğraflarınızı yüklemek istemiyorsanız, daha çok profesyoneller için Photoshop ile fotoğraf kalitesini arttırma işlemine bakalım.

Photoshop İle Fotoğraf Kalitesini Arttırma

Photoshop’ta fotoğraf kalitesini arttırmak kolaydır, ancak bazı sınırlar vardır.
Her şey görüntüdeki ayrıntı miktarına ve amacına bağlıdır. Ne kadar ileri gidebileceğinizi bilmek biraz pratik ve deneme yanılma gerektirir.

Not: Şuan elimde olan Photoshop İngilizce olduğu için anlatımı İngilizce olarak yapacağım. Size de İngilizce dilinde bir Photoshop programı öneririm. Ama yerlerine bakarak kolayca yapabilirsiniz.

Adım 1: Görüntü Boyutu

Photoshop’da kalitesini artırmak istediğiniz fotoğrafı açın. Sonrasında Görüntü Boyutu penceresini açmak için Image (Resim) > Image Size…(Resim Boyutu) seçeneğine gidin.
Bunun için; Opt + Cmd + I (Windows için Alt + I) kısayolunu da kullanabilirsiniz .

Adım 2: Görüntü Boyutunu Artırın

Görüntünüzün çözünürlüğünü artırmak için birkaç seçenek vardır. İlk olarak, standart kağıt ve baskı boyutlarına göre ön ayarlardan birini seçebilirsiniz. Bir ön ayar seçmek için (Sığdır) Fit To açılır menüsünü kullanabilirsin. Ya da hiç dokunmayarak Orginal Size’da bırakın.

Kaliteyi artırmak için Genişliğe 2000 piksel yazıyoruz. Otomatik yüksekliğinde artması gerekir. Burasını olabildiğince büyük yapıyoruz. Ve birşeylere dokunmadan üçüncü adıma geçiyoruz.

Adım 3: Çözünürlük

Aynı pencerede genişlik ve yüksekliğin hemen altında Resolution yazan yeri değiştirmemiz gerekiyor. Burasını 300 yapmanız en iyisidir. Ama daha kaliteli sonuçlar alabilmek için bu ayarla da oynayabilirsiniz.

Adım 4: Resampling Mode Ayarları

Resolution yazan alanın altındaki açılır alandan Photoshop’un ne gibi algoritma kullanacağını seçiyoruz. Burada da deneme yanılma yolu ile resim üzerinde denemeler yapmalısınız. Ama bizim önerdiğimiz çözünürlüğü artırmak için iki iyi seçenek vardır: Preserve Details ve Bicubic Smoother. Farkı görmek için ikisini de deneyebilirsiniz.

Ayrıca size yardımcı olacak tüm Resampling Mode ayarlarının karşılaştırılması.

Sonrasında sizin için hangisi en iyisi ise onu seçin ve OK butonuna basın.

Adım 5: Keskinleştirme

Görüntü çözünürlüğünü artırdıktan sonra keskinleştirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Filter > Sharpen’e gidin ve (Unsharp Mask) Keskinliği Azaltma Maskesi’ni seçin.

Miktar kaydırıcısını% 100’e ve Yarıçap’ı 1.0’a sürükleyin. Bu, görüntüyü büyütürken başlamak için iyi bir ayardır.

Daha iyi bir fotoğraf için daha fazla keskinleştirme ekleyebilirsiniz.

2 Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Fontu Nasıl İndirilir? - Font İndirme Siteleri

Her şeyde olduğu gibi yazı fontu indirme işinde de internet dünyası bizim için bulunmaz nimet. ...

Windows 10'da Paind 3D Kullanarak Fotoğraf Boyutlandırma

Windows 10 işletim sisteminde kurulu olarak gelen Paind 3D kullanarak fotoğraf boyutlandırma yapabileceğinizi biliyor muydunuz? ...

Windows'da Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

Fotoğraflar ile fazla uğraşıyorsanız zaman zaman fotoğrafları yeniden boyutlandırmak istemişsinizdir. Sırf bu iş için bilgisayarınıza ...

8 En iyi Online Video Kırpma Sitesi

Bilgisayarınıza veya da telefonunuza bir program yüklemeden video kırpma yapabilirsiniz. Yapacağınız işlem sadece video kırpma ...

Adobe Photoshop Klavye Kısayolları

Bir Adobe Photoshop uzmanını gözlemlediyseniz ne kadar az mouse ile işlem yaptıklarını görürsünüz. Hızlı olmak ...

Android için En iyi Duvar Kağıdı Uygulamaları (Yüksek Çözünürlüklü)

Duvar kağıdı uygulamaları, son zamanlarda bizi Google’da kaliteli fotoğraf arayışından kurtardı. Duvar kağıdı uygulamaları sayesinde ...

Fotoğraflardan Video Yapma - 3 Kolay Yol

Fotoğraflardan video yapmak mı istiyorsunuz? Bu aslına bakarsanız çok kolaydır. Bir çok farklı yolu vardır. ...

Hızlı Bir Şekilde Video Sesi Silme Nasıl Yapılır?

Bir resim bin kelimeye, bir video bin resme bedeldir. Videonuzda istenmeyen ses varsa, videoyu arkadaşlarınızla paylaşmadan ...

En İyi 7 Fotoğraf Düzenleme Programı - Yeni Başlayan ve ...

Fotoğraflarınızı kolaj yapmak, biz Türklerinde dediği gibi Photoshop yapmak ister misiniz? İster yeni başlayan ister profesyonel ...

Kalite Kaybı Olmadan Video Boyutunu Küçültme Nasıl Yapılır?

Video dosyaları çok büyük olabilir. Birde bu videoları internete atacaksanız kesinlikle video boyutunu küçültme işlemi ...