Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows’da Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

Fotoğraflar ile fazla uğraşıyorsanız zaman zaman fotoğrafları yeniden boyutlandırmak istemişsinizdir. Sırf bu iş için bilgisayarınıza bir program indirmek üzereyseniz vazgeçin. Hali hazırda zaten fotoğrafları boyutlandırabileceğiniz araçlar Windows’da vardır. Örneğin her Windows’da bulunan paint aracı ile bunu yapabilirsiniz.

Bu yazımızda farklı programlar kullanarak fotoğrafları yeniden boyutlandırma nasıl yapılır yakından bakacağız. Ama öncesinde fotoğraf boyutlandırma nedir? Ne değildir? Fotoğrafın kalitesini bozar mı? Neler olur? gibi sorulara cevap verelim.

Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma Nedir? Kalite Bozulur Mu?

Yeniden boyutlandırılan bir görüntünün kalitesi gerçekten yeniden boyutlandırdığınız orijinal görüntüye bağlıdır. Eğer boyutlarını büyütüyorsanız kalitesi ister istemez bozulacaktır. Ama boyutlarını küçültüyorsanız çok fazla kalitesinde bir bozulma olmaz. Ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Örneğin bilgisayarın ekran görüntüsünü aldınız ve 1920 × 1040  piksel çekilen ekran görüntüsünü yeniden boyutlandırmak istiyorsunuz. Bu durumda kalitenizde bir o kadar düşecektir. Örneğin orjinal hali 1870 x 943 piksel olan çok kaliteli olan web sitemizin resminde  600 × 317 piksel boyutuna düşürüldüğünde kalitesi düşmüştür.

Fotoğraflarınızda çok fazla detay var ise fotoğrafları yeniden boyutlandırmak kalitede bozulmalar yapacaktır. Bu kadar bilgiden sonra dilerseniz fotoğrafları nasıl yeniden boyutlandırırsınız yakından bakalım.

Paint ile Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

Paint Windows XP’den beri gelen eski ama işlevsel araçtır. BMP, PNG, JPG, TIFF ve GIF gibi bir çok formatı destekler. Fotoğrafları yeniden boyutlandırmak için de oldukça kolay kullanımı vardır. Dediğimiz gibi her Windows’da önceden yüklü olarak Paint’i bulmanız mümkündür. Arama alanına paint yazarak rahatlıkla Paint aracını açabilirsiniz.

Açtıktan sonra fotoğrafımızı Paint’e aktarmalısınız. Bunu yapmak için önünüzde 3 farklı yöntem vardır.

İlk yöntem: Sol en üstteki Dosya menüsünden “Aç” a tıklayarak boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafı seçin.

İkinci yöntem: Boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafın üstüne sağ tıklayın. Birlikte aç seçeneğine tıklayın. Açılan alandan Paint’i seçin.

Üçüncü yöntem: Paint aracını açın, boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafı Paint’e sürükleyip bırakın.

Herhangi bir yöntemi seçerek Paint’e aktardıktan sonra, sol en üstteki “Giriş” menüsüne tıklayın. Açılan panelden “yeniden boyutlandır” seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki gibi bir alan açılacaktır. Buradan üstteki Piksel seçeneğini seçin. Bu alandan istediğiniz boyutları yazarak kolaylıkla fotoğrafınızı boyutlandırabilirsiniz.

Paint ile bu şekilde kolaylıkla fotoğraflarınızı boyutlandırabilirsiniz. Paint çok hoşunuza gitmiyor yada bilgisayarınızda bir türlü bulamadıysanız bu işlemi internet üzerinden de yapabilirsiniz.

Online Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

İnternet üzerinden fotoğrafları yeniden boyutlandırmak biraz daha kolaydır. Tek yapmanız gereken fotoğrafınızı web sitesine yüklemek ve yeniden boyutlandırmak istediğiniz boyutları seçmektir. Bunun için en kolay sitelerden biri olan BulkResizePhotos web sitesini kullanacağız. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir;

  • BulkResizePhotos web sitesine gidiyoruz.
  • Ortada bulunan butona tıklayarak resmimizi yüklüyoruz.
  • Yüklendikten sonra sol tarafta ayarları göreceksiniz. Buradan Genişlik seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta açılan alandan yapmak istediğiniz genişlik değerini yazın. Dilerseniz yükseklik seçeneğini seçerek de yeni bir yükseklik değeri girebilirsiniz. Sonrasında altta bulunan yeşil butona tıklayarak boyutlandırdığınız resimi indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Windows 10 Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Windows 10 bilgisayar özelliklerine bakarak işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bilgisayara pek de aşina ...

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Windows 10 Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Windows 10 ile beraber yeni ve gelişmiş ...

Bilgisayarda Alttan Tire (_) Nasıl Yapılır?

Çocuklardan yaşlısına kadar her insan bilgisayar kullanımı ile haşır neşir bir ilişki içerisinde. Özellikle de ...

Antivirüs Yazılımları Neden Gerekli?

Windows, Android, iOS ve Mac işletim sistemleri kendi içinde bir dizi güvenlik önlemi ile birlikte ...

2021'in En İyi Ekran Kaydedici Program ve Uygulamaları

Şu sıralar tüm Dünya’da ekran kaydedici yazılımlara fazlası ile ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun en büyük ...

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma: Komut İstemi ve Powershell Kullanarak

Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak, sisteminizde bir şeyler ters giderse ve başka hiçbir yolla ...

Windows 10'da Microsoft Hesabını Silme

Microsoft Hesabı, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kullanılabilecek bir e-posta adresi ve paroladır. Artık ...

Windows 10'da Arama Önerilerini Kapatma

Windows 10’un Başlat menüsünde ki diğer bir değişle o arama alanındaki bing önerilerini yani web ...

Windows'da SMC Dosyası Nasıl Açılır

Hepimiz oyun piyasası ve oyun konsollarının teknolojik gelişiminin henüz az olduğu dönemlerde oyun oynamış insanlarız ...

Windows 10 Açılış Sesi ve Kapanış Sesi Açma

Windows 10’un önceki sürümleri, kullanıcıların işletim sisteminin hemen hemen tüm özelliklerini özgürce özelleştirmesine izin verdi, ...