Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows’da Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

Fotoğraflar ile fazla uğraşıyorsanız zaman zaman fotoğrafları yeniden boyutlandırmak istemişsinizdir. Sırf bu iş için bilgisayarınıza bir program indirmek üzereyseniz vazgeçin. Hali hazırda zaten fotoğrafları boyutlandırabileceğiniz araçlar Windows’da vardır. Örneğin her Windows’da bulunan paint aracı ile bunu yapabilirsiniz.

Bu yazımızda farklı programlar kullanarak fotoğrafları yeniden boyutlandırma nasıl yapılır yakından bakacağız. Ama öncesinde fotoğraf boyutlandırma nedir? Ne değildir? Fotoğrafın kalitesini bozar mı? Neler olur? gibi sorulara cevap verelim.

yapay zeka destekli haber sitesi

Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma Nedir? Kalite Bozulur Mu?

Yeniden boyutlandırılan bir görüntünün kalitesi gerçekten yeniden boyutlandırdığınız orijinal görüntüye bağlıdır. Eğer boyutlarını büyütüyorsanız kalitesi ister istemez bozulacaktır. Ama boyutlarını küçültüyorsanız çok fazla kalitesinde bir bozulma olmaz. Ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Örneğin bilgisayarın ekran görüntüsünü aldınız ve 1920 × 1040  piksel çekilen ekran görüntüsünü yeniden boyutlandırmak istiyorsunuz. Bu durumda kalitenizde bir o kadar düşecektir. Örneğin orjinal hali 1870 x 943 piksel olan çok kaliteli olan web sitemizin resminde  600 × 317 piksel boyutuna düşürüldüğünde kalitesi düşmüştür.

Fotoğraflarınızda çok fazla detay var ise fotoğrafları yeniden boyutlandırmak kalitede bozulmalar yapacaktır. Bu kadar bilgiden sonra dilerseniz fotoğrafları nasıl yeniden boyutlandırırsınız yakından bakalım.

Paint ile Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

Paint Windows XP’den beri gelen eski ama işlevsel araçtır. BMP, PNG, JPG, TIFF ve GIF gibi bir çok formatı destekler. Fotoğrafları yeniden boyutlandırmak için de oldukça kolay kullanımı vardır. Dediğimiz gibi her Windows’da önceden yüklü olarak Paint’i bulmanız mümkündür. Arama alanına paint yazarak rahatlıkla Paint aracını açabilirsiniz.

Açtıktan sonra fotoğrafımızı Paint’e aktarmalısınız. Bunu yapmak için önünüzde 3 farklı yöntem vardır.

İlk yöntem: Sol en üstteki Dosya menüsünden “Aç” a tıklayarak boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafı seçin.

İkinci yöntem: Boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafın üstüne sağ tıklayın. Birlikte aç seçeneğine tıklayın. Açılan alandan Paint’i seçin.

Üçüncü yöntem: Paint aracını açın, boyutlandırmak istediğiniz fotoğrafı Paint’e sürükleyip bırakın.

Herhangi bir yöntemi seçerek Paint’e aktardıktan sonra, sol en üstteki “Giriş” menüsüne tıklayın. Açılan panelden “yeniden boyutlandır” seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki gibi bir alan açılacaktır. Buradan üstteki Piksel seçeneğini seçin. Bu alandan istediğiniz boyutları yazarak kolaylıkla fotoğrafınızı boyutlandırabilirsiniz.

Paint ile bu şekilde kolaylıkla fotoğraflarınızı boyutlandırabilirsiniz. Paint çok hoşunuza gitmiyor yada bilgisayarınızda bir türlü bulamadıysanız bu işlemi internet üzerinden de yapabilirsiniz.

Online Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

İnternet üzerinden fotoğrafları yeniden boyutlandırmak biraz daha kolaydır. Tek yapmanız gereken fotoğrafınızı web sitesine yüklemek ve yeniden boyutlandırmak istediğiniz boyutları seçmektir. Bunun için en kolay sitelerden biri olan BulkResizePhotos web sitesini kullanacağız. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir;

  • BulkResizePhotos web sitesine gidiyoruz.
  • Ortada bulunan butona tıklayarak resmimizi yüklüyoruz.
  • Yüklendikten sonra sol tarafta ayarları göreceksiniz. Buradan Genişlik seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta açılan alandan yapmak istediğiniz genişlik değerini yazın. Dilerseniz yükseklik seçeneğini seçerek de yeni bir yükseklik değeri girebilirsiniz. Sonrasında altta bulunan yeşil butona tıklayarak boyutlandırdığınız resimi indirebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar