Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Gündelik Bilgisayar ve İnternet Kullanımında İhtiyaç Duyacağımız Araçlar

Son dönemde özellikle mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte artık her birimiz ceplerimizde birer bilgisayar taşır olduk. Haliyle bu cihazların yaygınlaşması teknoloji ve internet ile haşır neşir olma süremizi de elbette ki arttıran bir etken olmuştur.

Bununla birlikte teknolojinin iş hayatlarında meydana getirdiği değişim ile birlikte de bilgisayar üzerinden kariyer ilerleten de birbirinden farklı ve gelişmiş iş kolları ortaya çıkmıştır.

yapay zeka destekli haber sitesi

Haliyle bilgisayar ve internetin bu denli geniş hayatımızda yer almaya başlamasıyla birlikte bilgisayar kullanımı noktasında pratik olmak önem arz etmeye başlamıştır.

Biz de bu yazımızda bilgisayar kullanımında pratikleşmek için kullanılabilecek araçlar ve ne işe yarayacakları ile ilgili bir bilgi vermek istedik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

İnternet Hızı Ölçme Araçları

internet hızı nasıl artırılır

İnternet kullananlar için kullandıkları internetin kalitesini gösteren metriklerden belki de en önemlisi kullandıkları internetin hızıdır. İnternet hızı yüksek olmayan bir altyapı ile internet kullanmak bazı durumlarda eziyete dönüşebilir. İnternet ile ilgili yaşanan problemlerin pek çoğunun sebebi hız ile ilgili durumlardır.

İnternet hızını ölçmek için pek çok araç bulunmaktadır. Bu araçları kullanarak mevcut hızınızı kolay bir şekilde ölçebilirsiniz. Şahsen benim kullandığım internet hızı ölçme aracı speedcheck.org sitesi. Ancak dediğim gibi farklı pek çok aracı da bu işlem için kullanabilirsiniz.

İnternet hızınızın ne kadar olacağı kullandığınız interneti satın alırken tercih edeceğiniz pakete göre belirlenmektedir. Bu paketteki hız düzeyine erişip erişmediğinizi ise belirttiğimiz üzere bu hız testi araçları ile ölçebilirsiniz. Eğer ölçümünüz sonucu internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği hız düzeyinin çok altında bir hız ile karşılaşırsanız derhal servis sağlayıcınız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Çözümü noktasında yapılabilecekler ile ilgili detaylı bilgi internet servis sağlayıcınız tarafından bölgenizin altyapı şartları da göz önünde bulundurularak size bildirilecektir.

Bazı durumlarda da internet bağlantısı ile ilgili sorunların sebebi bağlı olduğunuz wifi bağlantının şifresi ile alakalı olabilir. Böyle bir durumda bağlı olduğunuz ağın şifresini başka cihazlardan kontrol etmeniz de gerekebilir. Bununla ilgili detaylar için içeriğimize göz atınız.

İnternet Tarayıcıları

İnternet hızı

Elbette internet dediğimizde internete erişim sağlamak için kullandığımız internet tarayıcıları da aklımıza gelmektedir. İnterneti kullanırken en çok faydalandığımız şey internet tarayıcısıdır.

Bu noktada aklımıza hangi internet tarayıcısının en iyi ve en hızlı olduğu sorusu gelmektedir.

Netmarket Share tarafından yapılan araştırma sonucu bu araştırmanın istatistiklerine bakıldığında dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı tahmin edeceğiniz üzere %68,5 ile Google Chrome’dur. Google Chrome’dan sonra en çok kullanılan tarayıcı sonucu ise bizleri şaşırttı. Google Chrome’un ardından en çok kullanılan internet tarayıcısı Microsoft Edge oldu. Her ne kadar Türkiye’de çok yaygın olmasa da Microsoft’un yeni nesil internet tarayıcısı Microsoft Edge’in tüm dünyada müşterisinin yaygın olduğu görülüyor. Microsoft Edge’in kullanım oranıysa %7,59 olmuştur.

Microsoft Edge’den sonra %7,19’luk kullanım oranıyla bizim de yaptığımız incelemeye göre gerek güvenlik gerekse hız noktalarında en iyi internet tarayıcısı olarak belirlediğimiz Mozilla’nın Firefox tarayıcısı gelmektedir.

Elbette her ne kadar çok yaygın olsa da Google Chrome, bize göre Firefox kadar iyi bir tarayıcı değil. Detaylarıyla ilgili bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

İnternet Güvenliği Araçları

güvenli internet

İnternet üzerinden günümüzde pek çok kişisel işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Bu işlemleri yaparken güvenliğimizin ne denli korunduğuysa belki de zihnimizde her zaman bir yer etmektedir.

Bu noktada güvenliği sağlayacak şeylerden ilki elbette ki internete girerken kullandığımız tarayıcıdır. Ancak tarayıcıya ek olarak internet güvenliğimizi sağlamak için bazı eklentiler ile önlemler almamız da mümkündür.

İnterneti kullanırken tarayıcınıza ekleyeceğiniz bazı eklentiler ile birlikte internet kullanımınızın güvenlik derecesinin arttırma noktasında bazı önlemler alabilirsiniz.

Bu eklentilerin bazılarına örnek olarak şunlar verilebilir:

Web of Trust

Web of Trust eklentisi Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera ile birlikte kullanılabilen ve adından da anlaşılabileceği üzere internet sitelerinin güvenilirlik düzeylerine yönelik değerlendirme yapan bir eklentidir.

Eklentide girmek istediğiniz sitenin güvenlik düzeyi renk kodları ile belirtiliyor. Siz de bu sitenin eklentide belirtilen rengine göre ne ölçüde güvenli olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Web of Trust sitelerin güvenlik düzeylerini belirlerken kendi ölçümlemesini yaptığı gibi kullanıcıların geri dönüşlerini de alıyor. Örneğin; girdiğiniz bir sitede güvenlik açığı tespit ederseniz bunu Web of Trust’a bildirebiliyorsunuz. Bu noktada da kullanıcıların değerlendirmelerine göre daha organik sonuçlar görmenize imkân sağlıyor.

Web of Trust eklentisi aynı zamanda arama motorlarının sıralama listesinde de doğrudan sitelerin güvenliklerine yönelik renkleri gösteriyor.

Blur

İnternet güvenliğinizi sağlayabilmek için kullanabileceğiniz bir diğer eklenti de Blur isimli eklentidir. Belki de bu eklentiyi eski ismi DoNotTrackMe ile de duymuş olabilirsiniz.

Blur, internette işlem yaparken kötü niyetli kişiler tarafından takip edilmenizi engellemek üzere kullanılabilecek bir eklentidir. Eklentiyi kullanarak e-mail maskeleme, kripto şifreler gibi pek çok özelliğe erişim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte tarayıcınızda yer alan bütün parolaları da Blur ile daha güvenli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Blur’un belki de en önemli özelliği internette izinizi süren botları engellemenize imkân tanımasıdır.

Elbette ki interneti kullanırken faydalanabileceğiniz araçlar bunlarla sınırlı değildir. Biz burada genel olarak bir bilgi edinmenizi sağlamak amacıyla birkaç araçtan bahsettik. Siz de internet kullanımınızı kolaylaştıracak araçları yorumlarda paylaşabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı mutlaka bekliyoruz.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar