Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

İnternetten Para Kazanmanın Yolları – 2022

Günümüzde hepimiz kolay yollardan para kazanmayı elbette isteriz. İlgi alanımıza, yetenek ve becerilerimize, mesleğimize yönelik çalışmalar yaparak internetten para kazanmanın artık birçok yöntemi var. Siz de bir gelir kapısı arıyorsanız veya gelirinizin size yetmediğini düşünerek yeni bir alanda da para kazanmak istiyorsanız hem evdeki boş zamanınızı değerlendirip hem de kendinize gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Gelin hep birlikte internetten para kazanmanın yollarına bir göz atalım:

Bonus: Instagram’da Reels Videoları Paylaşarak Para Kazanma

Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen instagram’daki bir videoyu izleyerek buraya gelmişsinizdir. Bu geldiğiniz videoyu biz Donanım Plus ekibi olarak paylaşmıyoruz. Bu videoyu paylaşanlar işin açıkçası bu işten para kazanan insanlar. Tek yaptıkları bizim onlara verdiğimiz videoları paylaşmak. Paylaştıkları videolar ne kadar izlenirse o kadar ödeme alıyorlar. Sizde Instagram’dan video paylaşarak ödeme almak isterseniz buraya tıklayarak bize instagram üzerinden ulaşabilir ve detayları öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Bir markanın sosyal medyasını yönetmek demek, markanın sosyal medya hesaplarına gelen DM’lerine, yorumlarına cevap vermekten daha fazlasını içermektedir. Bu işi yapmak istiyorsanız sosyal medya yönetiminin ne olduğunu doğru anlamanızda fayda var demektir. Sosyal medya kullanıcısı olmak veya bu platformlar hakkında bilgi sahibi olmak yeterli olmayacaktır; sosyal medya kullanıcısı olmak ile markanın sosyal medyasını yönetmek arasında birtakım farkların mevcut olduğunu bilmeniz gerekir. Bir markanın sosyal medya yönetimini yapmak, markanın kitleler ile etkileşiminin güçlendirilmesi için reklam, pazarlama, tasarım, iletişim, rakip analizi stratejilerinin de bir parçası olmaktan geçmektedir. Doğru strateji yöntemlerini uygularsanız markalar çalışmak için sizi seçer, siz de kazançlı çıkmış olursunuz.

Airbnb ile Ev Kiralamak

Airbnb uygulaması sayesinde yaşamadığınız evinizi veya yazlığınızı günlük, haftalık, aylık planlamalarla kiralayabilirsiniz. Tek yöntemi yaşamadığınız bir daire de değil üstelik, bazen evinizin boş bir odasını bile kazanca dönüştürebilirsiniz. Airbnb, mülk sahibinin kiralanacak mekânı paylaşmasını kolay ve güvenli hâle getirmesine olanak sağlamaktadır.

Sosyal Medya Platformanlarını Kullanmak

İnternetten para kazanmanın en kolay yolu olarak günümüzde ilk akla gelen, sosyal medya platformlarında içerik üreticisi olmaktır.

Twitch’te online oyun oynayan oyuncular canlı olarak izlenmekte veya bir oyundaki karşılaşmaları yorumlayan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler Twitch üzerinden bağış alarak veya aktif sohbet bölümünde ekstra özelliklere sahip olmak isteyen kullanıcılar aracılığıyla kazanç elde etmektedirler. Siz de sohbetinize güveniyorsanız bu platformun bir parçası olabilirsiniz.

Youtube’da kendinizi iyi bir şekilde ifade ederek, yaratıcı ve ilgi çekecek bir fikirle işe başlayarak, izleyicileri sıkmayacak, diğer kanal sahiplerinden farklı içerikler oluşturarak kanalınızda videolar yayınlayarak para kazanabilirsiniz.  Youtube kanallarının kazançları sizi cezbediyor olabilir; fakat unutmayın ki bu işi yapmak sizin düşündüğünüz kadar kolay değil. Her şeyden önce kamera karşısında rahat bir şekilde konuşabilmeli ve düzenli, belli aralıklarla kanalınıza video atmalısınız.

Instagram’da ise belirli bir kitleniz varsa, kitlenizle aranızdaki ilişkiyi fark eden markalar size reklam vermeye başlayacaktır. Markaların stratejisi size ürünlerini göndermek ve sizin bu ürünleri takipçilerinizle paylaşmanızdan geçer, böylece siz de reklam karşılığında ücret almaya başlarsınız.

Anket Doldurmak

Sorulan sorulara cevap vererek internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Markalar ve şirketler, ürünleri ve hizmetlerine katkı sağlamak adına dünyanın dört bir yanından geri bildirim almak için anketler oluşturmakta ve çözülen anket başına ücret ödemektedirler. Anketleri geniş kitlelere ulaştırmak için çeşitli siteler de mevcut üstelik; Swagbucks, Toluna, Branded Surveys, Lifepoints, Opinion Outpost, Valued Opinions bu sitelerden sadece birkaçı.

El Yapımı Ürünler Satmak

El beceriniz varsa ve göz zevkiniz yüksekse kolayca bulabileceğiniz malzemelerden bir şeyler üretebiliyorsanız bunları online platformlarda satabilirsiniz. Süs eşyaları, tığ ve örme ürünler, mumlar, tokalar, davetiyeler, market çantaları, takılar gibi sonsuz ürün tasarlayıp Etsy, Amazon, Artfire, Shopier gibi platformlardan pazarlayabilirsiniz.

Evde Yemek Yapıp Satmak

Eğer güzel yemek yaptığınızı düşünüyorsanız ve yaptığınız yemekleri tadanlardan övgü alıyorsanız evinizde yemek yaparak satışa sunabilirsiniz. El lezzeti olmayan veya hayat telaşesinden yemek yapmaya bile fırsat bulamayan insanlar özel davetlerinde sizin yemeklerinizi misafirlerinize sunmak isteyeceklerdir. Lezzetin yanında görsel şölene de yer vermeyi unutmayın.

İkinci El Uygulamaları

Sizin için artık kıymeti olmayan veya kullanışsız olan bir eşya, bir başkası için kullanışlı ve yararlı bir şey olabilir. Evinizde fazlalık olarak gördüğünüz eşyaları çöpe atmak yerine satarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu eşyaların herhangi bir sınırı yok; giymekten sıkıldığınız bir kıyafet, çocuğunuzun küçükken oynadığı bir oyuncak, yenisini aldığınız için eskisine ihtiyaç duymadığınız bir telefon, modasının geçtiğini düşündüğünüz için dolaplara sakladığınız tabak setiniz, depoya kaldırdığınız tüplü bir televizyon…

Gardrops, Letgo, Dolap, Sahibinden, ModaCruz ise eşyalarınızı satmak için kullanabileceğiniz güvenli uygulamalardan bazıları.

Çevirmenlik Yapmak

Freelance çevirmen olmanın en güzel tarafı, istediğiniz kadar para kazanabilmenizdir; ne kadar çok çeviri yaparsanız, o kadar çok para kazanırsınız. Alanına ve yabancı dillere hâkim, kendini daima geliştiren donanımlı çevirmenler, firma ve işletmelerin tercihi nedeniyle çok daha avantajlı bir hale gelecektir. Son dönemlerde büyüyen ekonomileri ile dikkat çeken Çin ve Hindistan gibi ülkelerde konuşulan Çince, Hintçe, Japonca gibi Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya dillerine hâkim olan çevirmenlere duyulan ihtiyaç nedeniyle eğer bu dilleri anadiliniz gibi biliyorsanız bu işten oldukça iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Eğitim Vermek

Eğitimini aldığınız veya başarılı olduğunuzu düşündüğünüz bir alan varsa, internette ücretli bir şekilde öğrenci kazanıp eğitim verebilirsiniz. Online eğitim platformu olan Udemy, uzmanı olduğunuz bir alanda hazırladığınız eğitim videolarını yükleyip öğrencileriniz sayesinde para kazanabileceğiniz bir platformdur. Ek olarak ozelders.com, superprof.com.tr, inekle.com, ozeldersalani.com, onlineders.com adreslerine de eğitim vermek için göz atabilirsiniz.

Kendi Tasarımlarınızı Satmak

Günümüzde tüketicilerin kişiye özel eşyalara olan ilgisinin arttığının hepimiz farkındayızdır. Siz de tüketiciye özel, isteği doğrultusunda kendi hayal gücünüzü katarak yeni bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bu tasarımınızı şapka, çanta, tişört, kupa, yastık, telefon kılıfı, tablo gibi çeşitli eşyalara bastırıp satabilirsiniz. Satışınızı gerçekleştirebilmeniz için tüyo olarak da birkaç site ismi verelim: Big Cartel, Society 6, Etsy, Teespring.

Moderatörlük Yapmak

Forumlarda, sitelerde paylaşılan çeşitli içeriklerin etik ve yasal uygunluk taşıyıp taşımadığının takip edilmesi gerekmektedir. Bu web sitelerinin sahipleri size moderatörlük yani aslında gözetmenlik yapmanız için para vermektedirler.

Dergi, Gazete ve Sitelere İçerik Yazarlığı Yapmak

Blog yazarlığı, ürün açıklamaları, ürün karşılaştırmaları, firma tanıtımları gibi alanları da kapsayan; dergi, gazete, site içeriklerine yazarlık yaparak para kazandıran birçok site bulunmaktadır. Bu iş alanına ilgi ise zannedilenden biraz fazla, bu yüzden sizi diğer yazarlardan ayıran yönleriniz olmalı. Örneğin; seçilen konu ne kadar niş olursa yazının okunma ihtimali o derece yüksek olur, yazılarınıza görsel eklemek okuyucunun ilgisini daha çok çeker, kendinize özgün bir dil kullanmak iş vereni daha memnun eder. Yazılarınızı paraya çevirmek için kullanabileceğiniz siteleri de ipucu olarak verelim: Donanimplus.com, Whitepress, bionluk.com, Freelancer.com, icerik.net, icerik.com, icerikbulutu.com.

Başkalarının Ödevlerini Yapmak

Bazı öğrenciler ödev yapmayı sevmezler veya konuya hâkim olmadıkları için ödev yapmakta zorlanırlar, bu yüzden de başkalarından yardım isterler. Ödev yapmak, mezuniyet projesi için danışmanlık yapmak, tez yazmak günümüzde yeni bir kazanç kapısıdır. Sizin için basit olan ödevi tamamlamak 1-2 gününüzü alabilir, bu ödevlerin ücreti de düşük bütçeli olabilir ancak sizin de alanınız olmayan bir konuda ödev yapmanızı gerektiren bir iş teklifi gelirse, konuya dair araştırma da yapmanız gerektiğini düşünürsek hem emeğiniz fazla olacaktır hem de işi teslim etme süreniz uzayacaktır, buna göre de kazancınız yüksek fiyatta olacaktır.

Web Sitelerini ve Uygulamaları Test Etmek

İnternetten para kazanmak istiyorsanız diğer bir yöntem web sitelerini ve uygulamaları test etmektir. Bunun için bilgisayar, internet ve mikrofona ihtiyacınız vardır. Peki web siteleri nasıl test edilir? Belirli web sitelerinin ve uygulamalarının ne kadar iyi veya kötü olduğu konusunda yaptığınız değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeler karşılığında bir ödeme alırsınız. Değerlendirme yapabilmek için 18 yaşın üstünde olmanız gerekir. Yaş şartı uygun ise kısa bir teste tabi tutulursunuz ve bu testi geçerseniz değerlendirme yapmaya başlarsınız. Kaydınız tamamlandıktan sonra her 20 dakikalık test ile 10 ABD doları tarafınıza ödenir. Veya testinizden sonra bir müşteri ile görüntülü görüşme yaparak 120 dolara kadar kazanabilirsiniz. Ödemeleriniz değerlendirmelerinizden yedi gün sonra gerçekleşir. Ödemeyi PayPal aracılığı ile alırsınız.

Evde Çocuk Bakmak

Tüm gün evde oturan biriyseniz evde çocuk bakmak tam size göre. Günümüzde çoğu anne ve baba çalıştığı için çocuklarına bakacak kimse olmuyor. İnternette dolaşan ilanlara göz atarak kendi evinizde çocuk bakabilirsiniz. Ayrıca yakınlarınızda çalışan çocuklu bir aile var ise bu işi siz teklif edebilirsiniz. Çocuk bakmak başta zor gibi gelse de zamanla eğlenceli bir hale dönüşecektir. Evde çocuk bakmaya karar verdiyseniz; evdekibakicim.com, sahibinden.com veya jooble.org adreslerinden kendi yaşadığınız şehre ait çocuk baskıcısı arayan ailelere ulaşabilirsiniz.

Araba Kiralamak

Bir arabaya sahip iseniz bu başlık işinize yarayabilir. Şuan arabanızı kullanmıyor ve değerlendirmek istiyorsanız arabanızı istediğiniz kadar kiralayabilirsiniz. Arabanızı ister tanıdığınız birine ister bunun için oluşturulmuş internet sitelerine girerek arabanızı belirli bir ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Arabanızı kullanma durumunuza göre saatlik, günlük veya haftalık kiralayarak belirli bir gelir elde edersiniz. Arabanız siz evde otururken size para kaynağı olur. İnternete aracimlaisariyorum.com veya arabakiralamamerkezi.com yazarak belirli kayıt işlemlerinden geçerek arabanızı güvenli bir şekilde kiraya verebilirsiniz.

Sanal Asistanlık Yapmak

Şirkete veya kişilere özel sanal asistanlık yapabilirsiniz. Bazı şirket yöneticileri kendilerine sanal bir asistan bularak yoğun çalışma zamanlarında kurumsal işlerini veya kişisel işlerini yaptırabilir. Evden oturarak sadece bir telefon ile şirket adına görüşme, e-posta yazışmaları veya veri girişleri yapabilirsiniz. Şirketin veya kişinin isteklerine göre bazı uygulama, program veya yazışma eğitimi almanız gerekebilir. Sanal asistanlık yapmak için sadece tarayıcıda aratmanız ve kendinize uygun işe başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Olmak

Günümüzde GSM operatörlerinden tutun bir beyaz eşyacıya kadar tüm firmalarda çağrı merkezi bulunuyor. Çağrı merkezleri Covid’in de etkisi ile artık evden çalışmaya başladı. Evinizde bilgisayar, internet ve kulaklık varsa tek yapmanız gereken kendinize uygun alanda bir Çağrı Merkezine online başvuru yapmak olacaktır. Gününüzün sadece belirli saatlerini ayırarak evden hiç çıkmadan telefon görüşmesi yaparsınız ve bunun karşılığında belirli bir ücret alırsınız. Hem evdeki boş vaktinizi değerlendirmiş hem de para kazanmış olursunuz. workindo.com, kariyer.net, secretcv.com gibi sitelere girerek müşteri temsilcisi olmak için ilanlara göz atabilirsiniz.

Hikaye, Beste Satmak

Hobi olarak beste veya hikaye yazıyorsanız, hayallerinizi para kazanarak büyütebilirsiniz. Kişiler hediye olarak veya şarkı yapmak amacı ile bestelerinizi satın alabilir. Bunun için sadece yapmanız gereken elinizde beste var ise onları satmak için internette var olan sitelerde ilan oluşturmaktır. Ayrıca bazı sitelere müşteriler sevdiği kişi adına özel beste yaptırmak için başvurabiliyor. Bu tür sitelere kayıt olarak belirli bir ücret karşılığı kişiye özel beste de yapabilirsiniz. Eğer hikaye yazarıysanız Wattpad gibi platformlara hikaye yazarak belirli kazanç elde edebilirsiniz.

Web Sitesi Yapmak

İş yeri sahipleri artık kendi ofisleri adına bir web sitesi açmaktadır. Hangi dükkana girerseniz girin marketten, bakkala tüm iş yerleri web sitesi olduğunu veya yaptırmak istediğini söyleyecektir. Web sitesi yapmak için yazılımcı veya site uzmanı olmanıza gerek yoktur. İlk olarak yapmanız gereken bir domain bilinen adı ile alan adı veya web sitesinin adını almanız gerekmektedir. Alan adı ile birlikte birde hosting yani sitenizdeki tüm içeriğin depolandığı yeri almanız gerekiyor. Daha sonra hosting üzerine WordPress alt yapısını kurmalısınız. WordPress üzerine hangi alanda site kurmak istiyorsanız temasını satın alıp kurulumu yapmalısınız. Tüm bu anlattıklarımız size biraz uzun ve zahmetli gelebilir ancak yapanlar bilir ki bir web sitesi yapmanın para karşılığı çok fazladır. Bir web sitesi kurarak en az 2 bin TL kazanabilirsiniz.

Yayınevlerine Soru Yazmak, Test Hazırlamak

İster öğretmen, ister mühendis veya hemşire olun kendi alanınızda sorular yazarak yayın evlerine satabilirsiniz. Çeşitli internet sitelerinde YKS, KPSS, AYT veya LGS için soru yazacak veya deneme hazırlayacak soru yazarları aranmaktadır. Soru yazma konusunda kalemine güveniyorsan evde oturduğun yerden hem öğrenip hem de para kazanabilirsin. Hazırlamış olduğun soruları internet sitelerine atarak yayınevlerinin satın almasını sağlayabilirsin. Ortalama 100 soru yazarak 4 bin TL kazanabilirsiniz.

AdSense ile Para Kazanmak

İntenetten para kazanma denilince akla ilk gelen yöntemlerden biri AdSense ile para kazanmaktır. AdSense site sahipleri için hem risksiz hem de güvenilir bir gelir kaynağıdır. AdSense ile gelir elde etmek için sitenizde kaliteli içerik olması ve okunması gerekir. Yazınız ne kadar trafik çekerse AdSense ile para kazanmanız o kadar kolaylaşır. Sitenizden AdSense ile para kazanmak için büyük bir emek vermeniz gerekir. Çünkü hemen yüksek miktarlarda gelir elde etmeniz biraz zordur. Web sitelerinde Adsense ile para kazanabilirken bir Youtube kanalınız varsa oradan da AdSense ile para kazanabilirsiniz. Genel itibari ile Google reklamları sitenize veya kanalınızda yayınlanır ve bu reklamlar aracılığı ile tıklanma başına para kazanırsınız. Öncelikle yapmanız gereken AdSense kaydolmaktır. Kayıttan sonra siteniz incelenir, başvurunuz kabul edilirse reklam yayınlamaya başlarsınız.

Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

 Java, C, C#, C++ veya Python gibi programlama dillerine hakimseniz bir mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Öncelikle hangi kategoride uygulama yapacağınıza karar verin. Daha sonra uygulama geliştirme aşamasında hangi yazılım dilini kullanacağınızı ve araçlarınızı belirleyin. Uygulama geliştirmek için geniş bir araştırma yapmak ve geliştirme aşamalarını yazmak yararınıza olacaktır. Telefon için bir uygulama geliştirecekseniz Android ve iOS platformlarından hangisini kullanacağınızı seçmelisiniz. Eğer seçiminiz iOS’tan yanaysa bazı şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Apple uygulama yapma programı olarak xcode kullanmanız gerekir. Ayrıca Apple uygulama yapma ve yayınlama işlemleri için 100 dolar ödeme yapmanız gerekmektedir. Android için uygulama geliştirmek iOS’a göre biraz daha kolaydır. Android için uygulama yapma programı olarak  Android Studio kullanabilirsiniz. Uygulamanızı yayınladıktan sonra hemen büyük paralar kazanmanız tabiki pek mümkün değildir. Bunun için biraz emek ve sabır gerekir.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak

İnanması güç ancak oyun oynayarak para kazanabilirsiniz. Çoğu kişi oyunu hobi olarak oynar ve bilgisayar başında ya da telefon başında saatlerce bekler. Hem oyun oynayıp hem de hobinizi maddi bir kazanca çevirmek ister misiniz? Oyun oynarken para kazanmanın bir çok yolu vardır bunlardan ilki oyunda kazandığınız eşyaları başkalarına satmaktır. Diğer bir yöntem ise e-spor turnuvalarına katılmaktır. İyi bir takım kurarak bir oyun turnuvasına başvurabilirsiniz. Sıralamada üste çıkarak yüksek miktarda gelir sağlayabilirsiniz. Seveceğiniz bir yöntemde henüz piyasaya çıkmamış bir oyunu test etmektir. Oyunun iyi yanlarını, hatalarını ve kötü yanlarını test ederek yapımcıya raporlayabilirsiniz.

Grafik Tasarım ile Para Kazanmak

Günümüzde en ihtiyaç duyulan alanlardan bir tanesi Grafik tasarım alanıdır. Her firmaların mutlaka bir tasarımcısı vardır. Bir reklam çalışması yaparken, logo tasarlarken veya kartvizit bastırılacağı zaman Tasarımcı ön plana çıkar. Tasarım alanında yeniliklere açık biriyseniz, bu alanda kendinizi geliştirmek ve adınızı duyurmak istiyorsanız evden ufak ufak işlere başlayabilirsiniz. Evinizde internetiniz varsa sabahtan akşama kadar hiç sıkılmadan tasarım yapıp para kanabilirsiniz. Hazırladığınız projeleri siteler aracılığı ile satışa çıkarabilir ya da tasarım alanında iş yaptırmak isteyen kişilere mesaj atabilirsiniz. Çizim yapmayı bilmeyen ama tasarım alanında para kazanmak isteyen biriyseniz, ilk olarak bir bilgisayar almanız gerekir. Bilgisayarınıza popüler çizim programlarından Adobe Photoshop’u indirip kısa bir eğitim aldıktan sonra küçük denemeler ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bir Tasarımcı ortalama 8-15 bin arası gelir sağlayabilmektedir.

Domain Alıp Satmak

Domain’ini tanımlayacak olursak alan adı yani web sitesinin adıdır. Kısaca şuan okuduğunuz içeriğin bulunduğu site adı Donanimplus.com‘dur. Domain alıp satarak para kazanan bir çok kişi var ama hızlı bir gelir kaynağı değildir. Alınmamış alan adını alarak aldığınız fiyatın üstünde bir fiyata satabilirsiniz. Domain almak için belirli bir birikime ihtiyacınız vardır. Çünkü sizde bu alan adlarını belirli bir ücret karşılığı alacaksınız. Mesela ünlü bir kişi kendi adına bir site açmak istedi bunun içinde kendi adı ve soyadı ile domain alması gerekir. Ünlü kişinin adı ve soyadının olduğu domain daha öncesinde alınmış ise belirli bir ücret karşılığı alan kişiden sitenin alan adını isteyebilir. Buda demek oluyor ki siz 50 TL’ye aldığınız alan adını anlaştığınız taktirde istediğiniz fiyata satabilirsiniz.

Müzik Dinlemek

Müzik dinleyerek para kazanmak mı? Kulağa garip gelebilir ancak müzik dinleyerek para kazanmak mümkün. İnternetiniz varsa hiç vakit kaybetmeden açın bir müzik para kazanmaya başlayın. Müzik dinleyerek para kazanmak için belirli internet sitelerine veya uygulamalara ihtiyacınız vardır. Tüm bu uygulama ve siteleri Müzik Dinleyerek Para Kazanma – Garanti Yöntemler yazımızda sizlerle paylaştık. Detaylar için yazımızı incelemenizde fayda var.

Bisiklet Kiralamak

Evimde bisikletim var ve hiç kullanmıyorum diyorsan bisiklet kiralayarak para kazanabilirsiniz. Tanıdığınız veya tanımadığınız bir çok kişi ile bisikletinizi paylaşmak biraz korkutucu gibi gelebilir ama kiralama işini bir kurum tarafından yaparsanız bu sorun ortadan kalkmış olur. İnternette pek çok site bisikletinizi kiraya vermeniz için size ortam sağlıyor. İsteğinize göre saatlik, günlük veya haftalık olarak bisikletinizi kiralama şansına sahipsiniz.

Antrenörlük Yapmak

Yaklaşık olarak 2 yıldır hayatımızda olan virüs salgını hepimizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak yıprattı. Evde sürekli hareketsiz bir yaşam sürülmesi antrenörlere olan ilgiyi artırdı. Antrenör olmak için illa spor hocası olmanıza gerek yok. Spor alanında kendinizi geliştirdiğinizi ve insanlara yarar sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız bu iş tamda size göre. Evden internet üzerinden müşterileriniz ile görüntülü konuşarak yoga, fitness gibi alanlarda çalışmalar yapabilirsiniz. Çalıştığınız spor dalına göre ücretinizi siz belirlersiniz. Hem karşınızdakine hem de kendinize yarar sağlamış olursunuz.

Not Satmak

Derslerde veya videolarda tutmuş olduğunuz notlarınızı satarak kendinize bir gelir sağlayabilirsiniz. Notlarınızı ister sınıf arkadaşlarınıza ister internet ortamında satma şansına sahipsiniz. Bir çok üniversite öğrencisi derslerde not tutmayı sevmediği için sınav zamanı internete yazarak ders ile ilgili kısa notlar arar. Sizde çıkardığınız notları internet sitelerine yükleyerek, indirme başına veya satın alma başına belirli ücret alırsınız.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar