Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

iPhone Ram Temizleme Nasıl Yapılır

iPhone ram temizleme işlemi zaman zaman hepimizin istediği şey. iPhone’lar her ne kadar hızlı cihazlar olsa da bazen donabiliyorlar. Bu durumda Ram temizleme yaparak iPhone’umuzu rahatlatabiliriz.

Ram dediğimiz şey telefonumuzun geçici hafızasıdır. Ram’in açılımı ise “Random Access Memory” yani “Rastgele Erişilebilir Bellek” anlamındadır. Ram sayesinde uygulamaları açabiliyoruz. İşlemler yapabiliyoruz. Ram’i temizlemek verilerinizi kaybetmenize neden olmaz. Hatta görünürde hiç bir şeyi silmezsiniz ama iPhone’unuzun performansında gözle görülür hızlar yakalayabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bu rehberimiz de bütün iPhone modelleri için Ram temizleme nasıl yapılır? Yakından bakıyoruz.

iPhone RAM Temizleme Sonrası Neler Olur

iPhone’unuzda donmalar, hızında yavaşlamalar oluyorsa Ram temizleme sonrası bu sıkıntılar giderek performans artışları olacaktır.

Ram anlık olarak çalışan şeyleri sildiği için, hiç bir dosyanıza, resminize yada müziklerinize bir şey olmayacaktır.

iPhone Ram temizlemek için iki farklı yol var önümüzde;

Ekranda Tuşu (TouchID) olan iPhone’larda RAM temizleme:

iphone ram temizleme

İphone’da bir TouchID varsa aşağıdaki yöntemi uygulayarak kolaylıkla Ram’i temizleyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir;

 • Telefonunuzun ekranını açın.
 • Kapatmak için kaydırın ekranını görene kadar güç düğmesine basın.
 • Kapatmak için kaydırın simgesini gördüğünüzde telefonunuzu kapatmadan TouchID düğmesine 5 saniye basılı tutun.
 • Telefon ana ekranınıza geri dönecektir. Döndüğünde Ram temizleme işlemi bitmiştir.

Ekranda Tuşu Olmayan TouchID’siz Yeni Nesil İphone’larda Ram Temizleme

iphone ram temizleme

Yeni nesil iPhone’larda TouchID bulunmuyor. Bu yüzden yukarıdaki yöntemi uygulayarak Ram temizleme yapamazsınız. Bunun için öncelikle AssistiveTouch özelliğini açmanız gerekiyor. AssistiveTouch’i açmak için ise önümüzde üç seçenek var. Hangi yolu izlerseniz izleyin, kolaylıkla Assistive Touch’ı aktif edebilirsiniz.

 1. Siriye bu özelliği açtırın: “AssistiveTouch’ı aç” diyebilir ve Siriye açtırabilirsiniz.
 2. Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> AssistiveTouch> Aç yolunu izleyerek açabilirsiniz.
 3. Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Erişilebilirlik kısayoluna gidin > Assistive Touch’ı açmaya dokunarak açabilirsiniz.

AssistiveTouch’ı açtıktan sonra iPhone Ram temizleme yapabiliriz. Bundan sonra yapmanız gerekler ise sırası ile şu şekildedir;

 • Telefonunuzun ekranını açın.
 • Telefonu Kapatmak İçin Kaydırın yazısını görene kadar güç tuşuna basın.
 • Telefonunuzu kapatmadan AssistiveTouch simgesine yaklaşık 5 saniye kadar basılı tutun.
 • iPhone ana ekranına döndüğünüzde Ram temizleme işlemi bitmiş Raminiz temizlenmiş olmalıdır.

Önceden açılan uygulamalar bölümüne giderseniz uygulamaların açık olduğunu göreceksiniz. Aslında açık gibi görünse de arkaplanda çalışan bütün uygulamalar Ram temizleme sonrası kapatılmıştır. Bu bölümdeki herhangi bir uygulamaya tıkladığınızda uygulamalar baştan yüklenmeye başlayacaktır. Kapatıldılar ve şimdi yeniden açılıyorlar.

iPhone Hızlandırma

Ram temizleme de iPhone’unuzu hızlandırmadıysa belkide yavaşlamasına neden olan şeyler virüslerdir. iPhone’da Virüs Temizleme isimli yazımızdan yararlanarak virüsleri temizleyebilirsiniz. Yada kökten çözüm istiyor o ilk günkü gibi iPhone’unuz hızlı olsun istiyorsanız iPhone’u fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bunun için hazırladığımız detaylı iPhone fabrika ayarlarına döndürme isimli yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar