Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

iPhone’da Virüs Temizleme

Her ne kadar iPhone’unuza virüs bulaşma olasılığı çok az olsa da kötü amaçlı yazılımların bulaştığına şahit olduk. Bu kötü amaçlı yazılımlar biz kısaca virüs diyelim; telefonunuzdaki bilgilerinizi çalıp para karşılığında size tekrar satabilirler, sürekli size reklam izleterek sizin üzerinizden para kazanabilirler ve daha fazlası da vardır. Hal böyle olunca iPhone’da virüs temizleme yapmalısınız.

İOS bir Android telefondan daha güvenlidir. Peki güvenli kılan nedir? Android’in aksine, iPhone ve iPad uygulamaları yalnızca resmi App Store’dan indirilebilir. Bu, kötü amaçlı yazılımların sahte uygulamalar aracılığıyla cihazınıza bulaşmasını önler.

yapay zeka destekli haber sitesi

İOS uygulamaları da “korumalı alanlıdır”, yani diğer uygulamalardaki verilere erişemez veya cihazınızın işletim sistemine giremezler. Android cephesinde de bu şekilde geliştirmeler olsa da İOS kadar kısıtlı değiller. Ayrıca, iOS güncellemelerini tüm cihazlara aynı anda sunuyor. Buda olabilecek güvenlik açıklarını önlüyor.

Bu, iPhone’a virüs bulaşmasının imkansız olduğu anlamına mı geliyor? Tabi ki hayır! “hiç bir cihaz güvenli değildir” yukarıda da bahsettiğimiz gibi virüsler uygulamalar üzerinden giremeseler de bağlandığınız Wifi ağından rahatlıkla girebilirler ve daha bir çok güvenlik açığı da vardır.

iPhone’da “virüs” olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Virüsler sizden sonuna kadar birşeyler bekleyen (Para ve bilgi) bazen de sırf kötülüğüne size zarar vermek için oluşturulmuş yazılımlardır. Siz farkına bile varmadan bilgilerinizi çalıp size karşı satmak için bir mail atabilirler. Peki iPhone’da virüs olduğunu nereden anlarız. Bunu anlamak için bazı belirtilere bakmamız gerekir. Bunlar;

1. Artan veri kullanımı

Durduk yere kullanmadığınız halde internetinizi bitmeye başladı ve GB’larda su gibi bitmeye başladı ise telefonunuzda virüs olabilir. Virüslerin telefonunuzdan bilgi aktarmak için interneti kullanmaya çalıştığının bir işareti olabilir.

2. Sürekli donmalar oluyorsa

Uygulamalarınız durduk yere çöküyor ve donuyorsa bu iPhone’unuza virüs bulaştığının bir kanıtı olabilir.

3. Durduk yere reklamlar çıkıyorsa

Telefonunuzun ana ekranındasınız ve durduk yere hiç bilmediğiniz bir şekilde reklamlara maruz kalıyorsanız, iPhone’unuza virüs bulaşmış olabilir.

4. Telefon faturanızda bilmediğiniz şekilde artışlar

Bazı virüsler sizden habersiz SMS mesajları göndererek size zarar vermeyi hedeflemektedir. Böyle bir durumda telefonunuza virüs bulaşmış olabilir.

5. Daha hızlı pil tüketimi

Telefonunuzda virüs varsa bu aşırı derecede enerjinizi tüketiyor olabilir. Telefonunuz eskisi kadar pil süresi yetmiyorsa telefonunuzda virüs olabilir.

6. Aşırı ısınma

Telefonunuzda son zamanlarda aşırı ısınma oluyorsa, bunun nedeni virüsler olabilir. Bu durumda virüs temizlemesi yapmalısınız.

İPhone’dan Virüs Temizleme

Neyse ki, virüs veya kötü amaçlı yazılım iOS’a giremediğinden iPhone’da virüs temizleme işlemi oldukça basittir. iPhone’unuzuza jailbreak yapmadıysanız ve App Store dışından uygulamalar indirmediyseniz çok fazla korkmanıza gerek yoktur. Belirli bir uygulamanın güvenliğinizi ihlal edildiğinden şüpheleniyorsanız (sorunlarınız indirildikten sonra başlamışsa veya sizi web sayfalarına veya App Store’a izinsiz olarak yönlendiriyorsa) uygulamayı kaldırmayı ve sorunun giderilip giderilmediğini görmeyi deneyebilirsiniz. Onun haricinde aşağıdaki adımları uygulayarak iPhone virüs temizleme işlemini yapabilirsiniz.

1. Geçmişi ve verileri temizleyin

Safari tarayıcınızda reklamlarla karşılaşıyor veya “Hata” alıyorsanız geçmişi ve verilerinizi silmek işe yarayacaktır. Bunun için; Ayarlar’a gidin ve Safari sekmesine dokunun. Ardından Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil’e dokunun.

2. iPhone’unuzu kapatın ve yeniden başlatın

iPhone’u kapatıp açmak olası bütün sorunları çözecektir. Sadece iPhone’unuzun güç düğmesini basılı tutarak iPhone’u kapatıp açabilirsiniz.

3. Önceki bir yedekten geri yükleme

Yukarıdaki yöntemler sorunu çözmezse, telefonunuzu önceki bir yedeklemeden geri yüklemeyi deneyin.

4. İphone’u sıfırlayın

Son çare olarak telefonunuzda var olan her şeyi silebilirsiniz. Bu kesin çözüm olsada en son yapmanız gereken şeydir. Öncesinde iphone rehber yedekleme yada telefon yedekleme yapmalısınız. Yoksa telefonunuzda bulunan herşey silinecektir. Telefonunuzu sıfırlamak için ise yapmanız gereken adımlar sırası ile şu şekildir;

Ayarlar >> Genel >> Sıfırla >> Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine giderek yapabilirsiniz.

Sonrasında telefonunuz ilk aldığınızdaki gibi olacaktır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar