Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Televizyonda Sinyal Yok Hatası Çözümü

Televizyonlarda “Sinyal Yok” sorunu zaman zaman hepimizin başına gelmiştir. Bunun bir çok nedeni olmakla birlikte çözümü de duruma göre bir o kadar kolaydır. “Sinyal Yok” hatasını çözmek için öncelikle her sorun da olduğu gibi bu soruna da neyin neden olduğunu bulmalısınız. Bunun bir çok nedeni vardır. Bu yazımızda “Sinyal Yok” hatasına nelerin sebep olacağına ve çözümleri nelerdir yakından bakacağız.

Sinyal Yok Hatasına Neden Olan Nedenler ve Çözümleri

Siyah ekranda Sinyal yok hatası alıyorsanız buna neden olan bazı durumlar vardır. Örneğin televizyonunuza bağlı bir çanak anten varsa ve dışarıda kar, yağmur yada aşırı derecede rüzgar varsa bu durumda çanak anteniniz yerinden oynamış olabilir. Çanak bağlı değilde aşağıdaki resimdeki gibi bir anten varsa bu anteninizden kaynaklanıyor olabilir.

yapay zeka destekli haber sitesi

Her iki durumda da doğru sinyali bulana kadar anten yada çanağınızın ayarları ile oynamalısınız. Yani sağa sola milimetrik şekilde çevirmelisiniz. Dışarda kar rüzgar hiçbir şey yok ve durduk yere gitti ise kabloları kontrol etmelisiniz. Kablolarda da sorun yoksa uydu alıcı cihazınızda sorun olabilir. Bu durumda fişini çekin ve yirmi otuz saniye bekleyerek tekrar takın.

Sorun halen tekrar ediyorsa kanallar arasında geçiş yapın. Bütün her kanalda sinyal yok hatası veriyorsa kesinlikle bu durum kablolar ve anteniniz hakkındadır. Televizyona bağlı uydu alıcınızın scard kablosunu ve çanaktan gelen kabloları kontrol etmelisiniz. Ama yok sadece tek kanalda sorun varsa buda çanağınızın çok olmasa da biraz döndüğü anlamına gelir. Eski haline getirmeden de bunu çözemezsiniz.

Televizyonunuzun ilgili yerinden sinyal kalitesini görebilirsiniz. Bu kaliteye bakarak çanağınızın yönünü minik minik döndürerek doğru konuma getirebilirsiniz. Ama uyarmakta fayda var! Bu gibi işler çok milimetrik ayarlar ile yapılır. Yani tek kanalı getirmeye çalışırken bütün kanallardan olabilirsiniz. Aman dikkat!

Ayrıca Televizyonu ve uydu alıcısını bir koklamalısınız. Her hangi birinden yanık kokusu alıyorsanız cihazınız yanmıştır. Bu durumda en yakın servise götürerek tamir ettirebilirsiniz. Sadece uydu alıcısında bu koku varsa uydu alıcısını değiştirmelisiniz. Aşağıdaki ne benzer bir uydu alıcısı satın alabilirsiniz.

Aşağıdakine benzer uydu alıcınız varsa, bazen yerine tam oturmamış olabiliyor. İleri geri oynatmanızı öneririm.

Bu yazımızda Televizyonunuzda Sinyal Yok hatası alırsanız neler yapmanız gerekir. Nelere bakmanız gerekir anlatmaya çalıştık. Sorun ne olursa olsun çözüme ulaşamadıysanız bilgisayarınızı televizyona bağlayarak da güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar