Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Domain (Alan Adı) Nedir? Nereden Sorgulanır ve Kayıt Edilir?

İster ilk web sitenizi kuruyor olun, ister mevcut web sitenizi büyütmeye çalışıyor olun, domain yani alan adı web siteleri için merkezi bir faktördür. Teknik olarak, kullanıcıların sitenize erişmesini kolaylaştırması açısından önemlidir, ancak aynı zamanda markanızın dijitalleşme süreci için de gereklidir.

Domain kavramının ne olduğunu anlamak, web sitesi sahipleri için çok önemli olduğundan, domain ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda anlattık. 

yapay zeka destekli haber sitesi

Domain (Alan Adı) Nedir?

İnternet, birbirine bağlı ve TCP/IP adı verilen bir ağ protokolü kullanarak iletişim kurabilen bir bilgisayar ağıdır. Makinelere kendilerini tanıtabilmeleri için IP adresi adı verilen sayısal bir değer atanır (121.111.11.111 gibi). Tüm siteler için tüm bu sayıları hatırlamak mümkün olmadığından, alan adı yani domain kavramı ortaya çıkmıştır. 

Bir alan adı, bir IP adresinin insan tarafından okunabilir ve akılda kalıcı bir temsilidir. Basitçe ifade etmek gerekirse, web sitelerine erişmek için tarayıcınıza yazdığınız URL’lerdir. Örneğin, atakdomain.com bir domain adresidir.

Bir domain iki bölümden oluşur: Bir üst düzey domain (TLD) ve bir ikinci seviye domain (SLD). Atakdomain.com alan adında TLD, “.com”dur ve SLD ise, “atakdomain”dir.

Neden Bir Alan Adına Sahip Olmalısınız?

Çevrimiçi bir iş kurmaya başlamak oldukça kolaydır. Hatta sıfır yatırımla bile bunu başarabilirsiniz. WordPress’teki bazı temaları kullanarak ücretsiz bir web sitesi kurabilir, sitenizi ücretsiz web barındırıcılarda barındırabilir ve web sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz. Ancak, işinizde ciddiyseniz ve markanıza değer veriyorsanız, kendi alan adınızı almanız gerekir. 

Peki kendi alan adınızın olması neden önemlidir?

Çevrimiçi satış yapmak istiyorsanız, müşterilerin markanıza güvenmeleri ve satın aldıkları ürünleri teslim edeceğinizden emin olmaları gerekir. İnsanların size güvenmesini sağlamanın ilk adımı, kendi alan adınız ile kurulmuş profesyonel bir web sitenize sahip olmaktır. 

Kendi alan adınıza sahip olmanın sunduğu bazı avantajlar aşağıdaki şekildedir: 

1. Müşteri Güveni Oluşturma

Çoğu insan, farklı nedenlerle çevrimiçi satın alma konusunda temkinlidir. Bu yüzden sitenizden alışveriş yaparken kendi alan adınıza sahip olmanızı beklerler.

Alan adlarının yıllık ücretleri oldukça düşüktür, bu nedenle markanıza ait bir domain’e sahip olmaması için hiçbir neden yoktur.

2. SEO Avantajlarından Yararlanma

Çoğu arama motoru, kullandığınız alan adına belirli düzeyde önem verir. Profesyonel bir alan adının, ücretsiz bir alan adına göre üst sıralarda yer alması daha olasıdır. Kendi alan adınızla, arama motorlarından daha fazla güvenilirlik ve trafik elde edersiniz.

3. Marka Bilinirliğini Artırmak

Müşterilerle kendi alan adınızla iletişim kurmak, güven oluşturmaya yaradığı gibi marka bilinirliğini artırmak için de önemlidir. Bu yüzden marka sahipleri, marka imajlarını korumak ve çevrimiçi görünürlüğü artırmak için kendi alan adlarına yatırım yapmalıdır.

4. Marka İtibarınızı Kontrol Etme

Çevrimiçi müşterilerle etkileşime geçmeden önce, itibarınızı korumak için şirketinizin alan adını güvenceye almanız gerekir. Kendi alan adınıza sahip olmazsanız, birileri itibarınızı zedelemek için alan adınızı sizin yerinize satın alabilir ya da kaydettirdiği alan adını size daha yüksek bir fiyata satmaya çalışabilir. 

Alan Adı (Domain) Nasıl Sorgulanır?

Alan adınıza karar verdikten sonra, bu alan adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmek için domain (alan adı) sorgulama yapmanız gerekir. 

Alan adı sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Linke tıklayarak atakdomain.com sitesine giriş yapın.
  2. Üst menüden ​​”Domain” kategorisine tıklayın.
    atak-domain
  3. Aşağıdaki “Sorgula” kutusuna sorgulamak istediğiniz alan adını girin.
  4. Diyelim ki sorgu alanına, “abc.com” gibi bir alan adı girdiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir. Bu istediğiniz alan adının daha önce başkası tarafından satın alınmış olduğu anlamına gelir. Bu noktada karar verdiğiniz alan adından vazgeçerek farklı bir alternatif deneyebilir ya da Atak Domain’in “Domain Aracılık Hizmeti” nden yararlanabilirsiniz.

    Bu hizmetle, istediğiniz domain’i sizden önce kaydettirmiş kişi, eğer domain’i satmak istiyorsa, aracınız sizin adınıza domain sahibi ile görüşür ve sizin için mümkün olan en düşük fiyata domain’i satın almaya çalışır.

  5.  Eğer sorgu alanına “abcsirketi.com” gibi bir alan adı girerseniz, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir. Bu istediğiniz alan adını satın alabileceğiniz anlamına gelir. Bu noktada alan adınızı sepete ekleyerek satın alma işlemine geçebilir ve Atak Domain’in “Ücretsiz Whois Gizleme, Ücretsiz Yönlendirme, Ücretsiz İç Transfer, Ücretsiz DNS Yönetimi, Ücretsiz Domain Kilidi, Ücretsiz Domain Paneli” gibi ücretsiz domain servislerinden yararlanabilirsiniz.

Dilerseniz, abcsirketi.com dışında .net, org vb. alan adı uzantılarını da satın alarak markanızı güvence altına alabilirsiniz.

Markanıza uygun alan adını buldunuz ve başarıyla kaydını yaptınız, ancak işiniz henüz bitmedi. Domain satın almak sadece bir başlangıç. Web sitenizi kurmak için domain’inizi kaydettirdikten sonra markanıza uygun hosting planını da seçmeniz gerekir.

Markanız için doğru web hosting seçmenin ilk adımı, web siteniz için ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemektir. Neye ihtiyacınız olduğunu, hangi web sitesi hosting türlerinin mevcut olduğunu ve olası bir web barındırma sağlayıcısına ne soracağınızı bilmek, şirketiniz için uygun bir web hosting sağlayıcısı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, küçük bir işletme misiniz?

Shared hosting (paylaşımlı hosting), ucuz ve bakımı kolay olduğundan, yeni ve daha küçük siteler için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, sizi bakım ve güvenlik gibi arka uç sorunları hakkında endişelenmekten kurtarır ve web sitenizi oluşturmaya odaklanmanıza olanak tanır.

Atak Domain yeni web siteleri için popüler ve düşük maliyetli hosting paketlerini sunar.

Atak Domain ayrıca tüm hosting paketlerinde; ücretsiz SSL, ücretsiz domain, ücretsiz taşıma, ücretsiz yedekleme, ücretsiz 7/24 canlı müşteri desteği, ücretsiz SSD disk, LiteSpeed desteği ve ücretsiz antispam- antivirüs koruması sağlar.

Şirket, paylaşımlı hosting’e ek olarak, “Yönetilen Hosting, WordPress Hosting ve Bayi Hosting” planları da sunar.

Tüm hosting paketleri 15 günlük para iade garantisi ile gelir ve anında etkinleştirilir, böylece hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Alan adı kaydınızı yaptınız ve hosting planınızı seçtiniz, artık web tasarım aşamasına geçerek web sitenizi kurabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Atak Domain firmasının domain, hosting, ssl ürünlerinde 15 yıllık müşterisiyiz. İstikrarlı büyümesi ve verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar