Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

GIF Nasıl Yapılır – Adım Adım Kılavuz

Bazen düşüncelerimize tercüman olacak şeyler ararız. Bu gibi durumlarda bir Gif duygularımıza tercüman olabilir ama doğru Gif‘i bulabilirsek. Yada kendi Gif’inizi yapmaya ne dersiniz? Bu yazımızda Gif Nasıl Yapılır? sorusuna olabildiğince detaylı bir şekilde cevap vereceğiz ve sizde kendi Gif’lerinizi yapabileceksiniz.

Gif nasıl yapılır? kılavuzumuza geçmeden önce kısaca gif nedir? Bir bakalım…

yapay zeka destekli haber sitesi

Graphics Interchange Format yani Gif bir dosya biçimidir. En genel tabiri ile hareketli resimler bütünü de desek yeridir. Bir Gif’i anlamak için dosya isminin sonuna bakmanız yeterlidir. .gif ile bitmesi gerekir. Genellikle reklam çalışmalarında ve logolarda kullanılır. Aşağıda ki bir Gif örneğidir.

Eğer Gif yapma programı arıyorsanız en iyi Gif yapma programları isimli yazımızı öneririz.

Gif Nasıl Yapılır?

Gif yapmak için bir çok yöntem vardır; Photoshop ile gif yapma, bir internet sitesi ile gif yapma, program kullanarak gif hazırlama gibi bir çok yolu vardır. Gif oluşturmak için her bir yolu tek tek anlatabildiğim kadar anlatmaya çalışacağım.

ilk olarak bir web sitesi ile Gif nasıl yapılır onu bir görelim.

Web Sitesi ile Gif Yapma

Birçok web sitesi hızlı bir şekilde gif yapmanız için hizmet vermektedir. Bunlardan en popüleri Giphy isimli bir web sitesidir. Bu sitede istediğiniz videoyu daha indirip de siteye yüklemeden bile Gif yapabilirsiniz. Yani Youtube’daki bir videonun linki ile Gif yapabileceğinizden bahsediyorum. Dilerseniz Giphy ile Gif nasıl yapılır ona bir bakalım.

Giphy ile Gif Nasıl Yapılır?

Giphy web sitesi gif yapmak için en iyi sitelerden biridir. Gif hazırlaması çok kolaydır. Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekilde:

 1. Siteye girdikten sonra sağ üst köşeden Create’e basın. Telefonda ise + ya dokunun.

YouTube veya Vimeo gibi video web sitelerinden video URL’sini kullanarak veya kendi video dosyanızı yükleyerek Gif yapabilirsiniz.

 1. Gif’iniz için kullanacağınız dosyayı yükleyin. Veya video url adresini yapıştırın. Sizden kayıt olmanız istenecek kayıt olun.
 2. Gif’inizi yapmaya başlayın.

Gif’iniz için bir başlangıç ​​zamanını girin ve süreyi seçin(Start time yazan yer). Ayrıca etiketler ve yazılar da ekleyebilirsiniz. Hazır olduğunda, en alta kaydırın ve “Gif Oluştur”u (Create Gif) seçin.

 1. Gif’inizi paylaşın

Giphy ile Gif yapmak inanılmaz derecede basit ve hızlıdır. YouTube’da bir video bulun veya doğrudan Giphy’e yükleyin, başlangıç ​​zamanını ve süresini ayarlayın ve Gif’iniz hazır!

Make a GIF İle Gif Yapma

Programsız Gif yapmanın en iyi örneklerinden biri olan Make a Gif web sitesinde gif oluşturmak için öncelikle Twitter veya Facebook hesabınızla üye olmanız gerekir. Aşağıdaki medya öğelerinin her hangi biri ile yüksek kaliteli animasyonlu GIF’ler oluşturmak için Make a Gif’i kullanabilirsiniz:

 • Resimlerden
 • Youtube videolarından
 • Facebook videolarından
 • Yüklediğiniz bir videodan
 • Web kamerasıdan

Bir YouTube videosu aracılığıyla Gif oluşturmak için şu adımları yapmanız gerekir.

1. Öncelikle Gif sitesine üye olun ve “YouTube to GIF” e tıklayın.

2. YouTube URL’sini girin.

3. Gif oluşturma sayfasına yönlendirileceksiniz.

İmleci doğru zamana sürükleyerek Gif’inizin başlangıç ​​zamanını seçin. Ardından, “Gif Uzunluğu” imlecini sürükleyerek uzunluğu seçin. Unutmayın, en fazla Gif’iniz 10 saniye uzunluğunda olabilir.

Etiketler ekleyebilir, bir kategori seçebilir ve çıkartmalar ekleyebilirsiniz. Ayrıca Gif’e ses de ekleyebilirsiniz. Premium sürüme yükseltirseniz, HD Gif’ler yapabilir ve filigranı silebilirsiniz, ancak ücretsiz sürüm de işinizi görecektir.

Bu Gif’i sadece 1 dakika da yaptım.

Diğer Gif Yapma Web Siteleri

 • GifMaker.me
 • ImgFlip
 • IMGUR
 • EzGif

Uygulama ile Gif Nasıl Yapılır?

Play store’dan ve yada Apple store’dan indirdiğiniz bir uygulama ile de Gif yapabilmeniz mümkündür. Bunun için bir çok uygulama var. En iyi gif yapma uygulamaları ise şu şekilde:

 • GIPHY CAM
 • GIF Maker – Make Video to GIFs (İOS)
 • GIF Maker (Android)
 • PowerDirector
 • GIF Me Camera and GIF Maker
 • Camera MX 

GIPHY CAM

En iyi Gif yapma uygulamalarından birisidir. Yukarıda internet sitesi üzerinden anlatım yapmıştık. Uygulamasını indirerek de çok güzel Gif’ler yapabilirsiniz.

GIF Maker – Make Video to GIFs (İOS)

GIF Maker – Make Video to GIFs ile çok hızlı bir şekilde istediğiniz Gif’i yapabilirsiniz. Sadece İOS için geliştirilen Gif yapma uygulamasında ayrıca ek olarak instagram için Boomerang yapabilirsiniz.

Gif Maker’ı IOS’dan indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

GIF Maker (Android)

Gif Maker’ın yukarıdaki uygulamanın Android sürümü gibi algılanmaması lazım. Gif maker ile istediğiniz Gif’leri yapabilirsiniz. Gif’lerin üzerine çıkartmalar ve metin ekleyebilirsiniz. Son derece kullanımı basittir.

Gif Maker’ı Android’den indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

PowerDirector

Esasında Power director video oluşturma uygulamasıdır. Ama uygulama içerisinde gifler de oluşturabileceğiniz bir alan vardır. Hem video düzenleme ve Gif hayatınızın bir parçası ise bu uygulamayı kullanmak isteyebilirsiniz.

Gif Me! Camera – GIF maker

Uzunluğu 14 saniyeyi bulacak uzun Gif’ler oluşturabileceğiniz bir başka Gif oluşturma uygulaması. Gif oluştururken özel efektler veya filtreler ekleyebilirsiniz. Uygulamanın Android sürümü ücretsizken IOS sürümünde 13 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

Android’den indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
İOS’dan indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Camera MX

Camera MX ile bir çok şey yapabilirsiniz. En başta fotoğraf düzenleyebilir sonrasında içerisindeki Gif yapma özelliği ile de fotoğraflardan gif yapabilirsiniz.

Android’den indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar