Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Google Chrome’u Hızlandırmak İçin 6 İpucu

Geçtiğimiz son on yılda Google Chrome çok popüler bir web tarayıcısı oldu. Popüler olsa da her cihaz ve yazılım gibi Google Chrome’da zamanla yavaşlıyor. Bizde buna istinaden Google Chrome hızlandırma adına 6 tane ipucu hazırladık. Bu gösterdiğimiz ipuçları ile Google Chrome’u hiç olmadığı kadar hızlandırabilirsiniz.

1.Tarayıcınızın güncel olduğundan emin olun

Herhangi bir yazılım gibi, en iyi performansı elde etmenin en basit yolu en son sürümü kullandığınızdan emin olmaktır. Chrome tarayıcınız, her kapattığınızda ve yeniden açtığınızda güncellemeleri arka planda otomatik olarak yükleyecektir. Eğer Chrome güncel değilse sağ en üstteki üç noktada kırmızı bir simge göreceksiniz. Eğer sizde varsa; bu üç noktaya tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

2. Geçmişinizi silin

Klavyenizdeki CTRL + H tuşlarına bastığınızda doğrudan web geçmişinize yönlendirilirsiniz. Buradan, Tarama verilerini temizle… seçeneğini tıklayın ve açılan alandan zamanın aralığını seçin. Temizlemek istediğiniz şeyleri seçmek için kutuları işaretleyin ve Verilerini temizle’ye tıklayın. Ayrıca Chrome geçmişini otomatik silmede yapabilirsiniz. Bunun için “Chrome Geçmişini Otomatik Silme” isimli yazımıza bir göz atabilirsiniz.

3. Kullanılmayan uzantıları ve eklentileri devre dışı bırakın

Herhangi bir eklenti yüklediyseniz, Google Chrome hızlandırma adına bu eklentileri kaldırın. Eklentiler Chromu yavaşlatan yazılımlardır.

Eklentileri kaldırmak için adres çubuğuna chrome://extensions yazın ve Enter’a basın. Her bir eklentinin üstünde bulunan kaldır butonu ile eklentileri kaldırabilirsiniz.

4. Kötü amaçlı yazılımları, reklamları temizleyin

Google Chrome’a bulaşmış virüsleri, reklamları temizlemek Google Chrome Hızlandırma adına yapılacak en iyi şeylerden biridir. Bunun için sırası ile şu adımları uygulayın;

  • Chrome’da sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve sonra Ayarlara tıklayın.
  • Biraz aşağıya inin ve Gelişmiş’e tıklayın.
  • “Sıfırla ve temizle” bölümünün hemen altındaki Bilgisayarı temizle yazısına tıklayın.
  • Bul’a tıklayın.
  • Her hangi bir virüs bulursa Kaldır’a tıklayarak Google Chrome’u temizleyin.

Yapamazsanız daha fazla yardım için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Chrome’u Hızlandırmak Yetmez! Bilgisayarı’da Hızlandırın

Sorun Google Chrome’da değilde dolan Ram’iniz ve diğer şeylerdir. Bu yüzden Google Chrome hiç olmadığı kadar yavaş çalışabilir. Bu durumda en iyi çözüm bilgisayarınızı da hızlandırmaktır. Neyse ki bunun için detaylı bir kılavuz hazırlamıştık. Bunun için aşağıdaki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri – 14 Garanti Yöntem
Windows 10 Hızlandırma – 8 Farklı Yol

6. Gizli özellikleri etkinleştirin

Google, Chrome’u hızlandıracak bazı özellikleri test ediyor. Bu özellikler arasında Google Chrome’u hızlandıracak özelliklerde mevcut. Bu özellikleri aktif ederek Google Chrome’u hızlandırabilmek mümkün. Bu gizli özellikler alanına girebilmek için öncelikle adres çubuğuna chrome://flags yazın ve Enter’a basın.

Buradaki özellikleri Enable ederek çeşitli amaçlarınız için kullanabilirsiniz. Mesela daha hızlı indirme yapabilmek istiyorsanız, yukarıda ki arama alanına Speed yazın. Ve gelen Parallel downloading yazısının yanındaki Default butonuna basın ve Enable yapın. Bundan sonra indirmelerinizi daha indireceksiniz.

Unutmayın! Bu özellikler hala deneme aşamasında düzgün çalışmayabilir. Çalışmadığı durumda tekrardan aynı bölümden bu özelliği kapatabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar