Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10 Hızlandırma – 8 Farklı Yol

Windows 10’u hızlandırmak ister misiniz? Kim istemez ki! Bir çok web sitesinin Windows 10 hızlandırma adımlarını inceledik. Sonuç mu? Hep bir hüsran. Tabi çalışan yöntemler yok mu? var. Bunun için eski Windows 10 yüklü bir bilgisayara hızlandırma yöntemlerini tek tek denedik. İşe yaradığını düşündüğümüz 8 yöntemi de bir liste haline getirip sizlere sunuyoruz. Bu Windows 10 hızlandırma yöntemleri ile bilgisayarınızı hiç olmadığı kadar hızlandırabilirsiniz.

1.  Güç ayarlarınızı değiştirin

Windows 10’da “Güç tasarrufu” modunu kullanıyorsanız, onu yüksek performansa getirmelisiniz. Bu plan, enerji tasarrufu için bilgisayarınızın performansını azaltır. (Masaüstü bilgisayarlarda bile genellikle “Güç tasarrufu” modu vardır.) Güç planınızı “Güç tasarrufu” ndan “Yüksek performans” veya “Dengeli” olarak değiştirmek size anında performans artışı sağlayacaktır.

Güç tasarrufundan bilgisayarınızı çıkarmak için Denetim Masasını açın, ardından Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri’ne tıklayın. Genellikle iki seçenek görürsünüz: “Dengeli (önerilir)” ve “Güç tasarrufu” yada bazen “Yüksek performans “ayarında, görebilirsiniz. Burada yapmanız gereken en yükseğe çekmektir. Yüksek performans varsa yüksek performansı seçin. Yoksa Dengeli’yi seçin.

Güç ayarınızı değiştirmek için istediğinizi seçip Denetim Masası’ndan çıkmanız yeterlidir. “Yüksek performans” size en yüksek performansı verir, ancak bir o kadar da hızlı bataryanızın bitmesini sağlar.

2. Başlangıçta çalışan programları devre dışı bırakın

Windows 10 bilgisayarınızın yavaş olmasının bir başka nedeni de, arka planda çok fazla sayıda programın çalışmasıdır. Bunların çoğunu da kullanmazsınız. Boşu boşuna bilgisayarınızı yavaşlatırlar. Bu programları kapatarak Windows 10’unuzu hızlandırabilirsiniz.

Bunu yapmak için ise şu adımları yapın;

 • Görev yöneticisini açın. Ctrl+Shift+Esc tuşlarına aynı anda basarak açabilirsiniz.
 • Açılan alandan “diğer ayrıntılar” yazısına tıklayın.
 • Yukarıda bulunan Başlangıç ​​sekmesine tıklayın.
 • Bilgisayarınız açılırken otomatik açılan programların bir listesini göreceksiniz.
 • Bu alandan kullanmadığınız programları tek tek üstüne tıklayarak Devre Dışı bırak butonuna basın.

Görev yöneticisi başlangıç sekmesinde programların başlangıç etkisini de görebilirsiniz. Yüksek olanları kesinlikle devre dışı bırakın. Bu Windows 10’u hızlandıracaktır. Burada önemli olan Driver’ları devre dışı bırakmamak, yoksa mesela Ses driver’ını kapatırsanız bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ses gelmez bilgisayardan. Bunu çözmek için ise tekrardan bu alana girerek Driverın üstüne tıkladıktan sonra etkinleştir diyerek tekrardan açabilirsiniz. Sonrasında değişiklikleri görmek için yeniden başlatmalısınız. Aşağıda benim bilgisayarımda bulunan hangi programları devre dışı bıraktığımı görebilirsiniz.

3. Windows ipuçlarını ve püf noktalarını kapatın

Windows 10 PC’nizi kullanırken, Windows yaptıklarınıza dikkat eder ve işletim sistemiyle yapmak isteyebileceğiniz şeyler hakkında ipuçları sunar. Deneyimlerime göre, bu “ipuçlarını” yararlı bulduğumu nadiren gördüm.

Yaptıklarınızı izleyen ve tavsiye sunan Windows, bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasını da sağlayabilir. Bu nedenle, işleri hızlandırmak istiyorsanız, Windows’a size tavsiyelerde bulunmayı bırakmasını söyleyin. Bunu yapmak için Başlat düğmesini tıklayın, Ayarlar simgesini seçin ve ardından Sistem> Bildirimler ve eylemler’e gidin . Bildirimler bölümüne gidin ve “Windows’u kullanırken ipuçlarını, bilgiler ve öneriler alın” işaretli kutunun işaretini kaldırın.

4. Saydamlığı Kaldırın

Başlat menüsü, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezinde bulunan saydamlığı kaldırarak Windows 10’u hızlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için;

Ayarlar‘a gidin ve Kişiselleştirme> Renkler’e gidin ve Saydamlık Efektlerini kapatın.

5. Özel efektleri Kapatın

Başlat menüsünü, görev çubuğunu ve eylem merkezini saydamlığını kapatarak bir nebze olsun Windows 10’u hızlandırdınız. Ama hala bazı yerlerdeki saydamlıklar bilgisayarınızı yavaşlatıyor. Bunun için diğer yerlerdeki saydamlıkları da kapatıyoruz.

 • Bunun için önce denetim masasına girin. Sonra sistem ve güvenlik ondan sonra da Sisteme tıklayın.
 • Sol menüden Gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın.
 • Bu pencereden de Performansın altındaki Ayarlara tıklayın.
 • Açılan pencereden ise “En iyi performans için ayarla”yı seçin.
 • Uygula diyerek kayıt edin.

Bu sayede bilgisayarınızdaki gereksiz bütün efektleri kaldırmış oldunuz. Windows 10 hızlandırma adına bir başka yola geçelim.

6. Önyükleme Menüsü Zaman Aşımını Azaltın

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yada bilgisayarı açtığınızda işletim sistemi yüklenmeden önce biraz bekler. Bu, Windows’u Güvenli Modda başlatmak gibi şeyler yapmanız için size zaman kazandırır. Varsayılan olarak 30 saniyeye ayarlanan önyükleme menüsü zaman aşımını değiştirerek bilgisayarınızın hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, denetim masasına girin. Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarlarına ve açılan pencereden Başlangıç ve Kurtarmanın altındaki ayarlara tıklayın.

İşletim sistemleri listesini gösterme süresi yazısının yanındaki 30 saniyeyi 10 saniyeye düşürün. Sonrasında tamam diyerek kayıt edin.

7. Bilgisayarınızı Virüslerden Temizleyin.

Bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli nedenlerden biriside bulaşan virüsler. Bunları önlemek için bir virüs programı kurabilirsiniz. Ama öncesinde bilgisayarınızı temizlemeniz gerekir. Bunun için en iyi bilgisayar temizleme programları isimli yazımızdaki programlardan biri ile temizleyebilirsiniz.

8. Gereksiz Programları Kaldırın

Bilgisayarımızı sürekli programlar yüklüyoruz. Bu programları yüklemek bilgisayarımızı zamanla yavaşlatıyor. Bunun önüne geçmek için zaman zaman gereksiz programları kaldırmalıyız. Bunu yapmak için ise şunları yapabilirsiniz;

 • Denetim masasına girin.
 • Programlar altındaki mavi renkteki Program kaldır yazısına tıklayın.
 • Karşınıza bilgisayarınızdaki yüklü programların bir listesi gelecek buradan gereksiz gördüğünüz programları kaldırmalısınız. Bunu yapmak için ise kaldırmak istediğiniz programın üstüne tıklayın ve sonra üstten Kaldır butonuna tıklayın.

Bonus

Yukarıdaki Windows 10 hızlandırma yollarını yaptınız ve pek bir hızlanma görmediyseniz. Daha detaylı bilgisayar hızlandırma yöntemleri için “Bilgisayar hızlandırma yöntemleri” isimli yazımızı okuyun.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar