Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Youtube Videoları Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube’a video içerik üreterek insanlara hitap etmek son zamanlarda özellikle gençlerin çok ilgisini çeken bir konu haline geldi. Bunda tabii ki Youtube’un kendi ünlülerini ortaya çıkarması ve bunların gösterişli hayatları da etkili oldu. Özellikle geleneksel medyaya olan ilgi azalması ve gençlerin Youtube içeriklerini yoğun bir şekilde tüketmeleri Youtube’un kendi kitlesini oluşturmasına yardımcı oldu.

Ancak tabii ki Youtube’a içerik üretmek sadece kamerayı eline alıp video çekmek anlamına gelmiyor. Youtube için video çekerken buna özel bir hazırlık yapmada fayda var. Bir videoyu Youtube’da izlenir kılmak için nelere dikkat etmek gerekir? Dilerseniz başlayalım.

yapay zeka destekli haber sitesi

Videonun hazırlandığı program

Öncelikle Youtube için bir video içerik ortaya koyacaksanız video edit programlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu programların hangisini kullandığınız video hazırlama noktasında çok da fark etmeyecektir. Zira, video hazırlama programlarının neredeyse hepsi benzer mantıkla çalışma ortamı sunar. Büyük çoğunluğunun da ara yüzleri benzer şekilde tasarlanmıştır.

Bu programlar Youtube videoları hazırlarken adeta sizin eliniz ayağınız olacaktır. Dolayısıyla her şeyden önce Youtuber olmak için eğer sizin için bu işi yapacak bir ekibiniz yoksa video hazırlama programlarından en az birine aşina olmalı ve kullanabilmelisiniz.

https://www.movavi.com/tr/support/how-to/video-birle%C5%9Ftirme.html linkinden piyasada kullanılan en iyi video birleştirme programları hakkında detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

Doğru yerde videoya müdahale etmek

Youtube’a koyacağınız içerik için videonuzu çektiniz. Bu videoyu hazırlarken ne gibi teknikler kullanacağınızı iyi belirlemelisiniz.

Videoyu çekerken elde ettiğiniz tüm görüntüler sizin ham görüntüleriniz olacaktır. Elbette bu görüntülerin tümünü doğrudan videonuza eklemeyeceksiniz. Bu görüntülerin bir kısmını kesmeniz gerekecektir.

Ancak videoları ilgi çekici bir hale getirmek için uygulanacak tekniklerden biri de video hızlandırma ve yavaşlatmadır. Yine bu işlemleri de video hızlandırma ve yavaşlatma programı ile yapmanız gerekmektedir.

Video hızlandırma program ile neler yapılabilir?

Buna ayrı bir başlık açmamızın sebebi videolarda yapılacak video hızlandırma işlemleri için kaynak arayan kişilerin video hızlandırma programı diye ayrı bir program olduğunu düşünmeleridir. Ancak yukarıdaki linkte verilen programlar aracılığıyla video hızlandırma ve yavaşlatma işlemleri yapılmaktadır. 

Video hızlandırmayı çoğunlukla çekimi dışarıda gerçekleştirilen videolarda uygulamak faydalı olacaktır. Eğer bir yere seyahat etmek ve seyahat ettiğiniz yerin görüntülerini izleyicilerinize göstermek istiyorsanız video hızlandırma programı aracılığıyla görüntüleri hızlandırmanız videoya etkileyici bir hava katacaktır.

Video yavaşlatmayı ise daha çok tepki videolarında kullanabilirsiniz. Spor içerikli videolarda ya da eğlence amaçlı yapılan videolarda beklenmedik bir anda olan bir şeyin etkileyiciliğini arttırmak için o anları daha yavaş bir şekilde izleyicilere göstermek gerekebilir.

Görüntü ve sesimizi mümkün olduğunca iyi kullanmak

Youtube videolarında elbette bir televizyon prodüksiyonu ciddiyeti aranmaz. Daha samimi bir ortam vardır. Ancak yine de eğer videonuzda konuşacaksanız ses tonunuzu oldukça iyi ayarlamalı ve izleyenlerin kaçmasını engelleyecek ölçüde ilgi çekici bir tonu yakalamalısınız.

Ayrıca görüntüde mevcutsanız enerji düzeyinizi yapabildiğiniz kadar yukarı çekmelisiniz. Videoyu izleyenlere pozitif enerjinizi iletmeye gayret edin. Bunun için de bir videoda konuşur gibi değil de sanki karşınızda biri varmış gibi olmalısınız. Kısacası kamera yokmuş ve sizin doğal haliniz de o an içerisindeki halinizmiş gibi davranmalısınız.

Video kaydını kontrol etmek

Video çekerken videonun kayıtta olup olmadığı her ne kadar basit bir şey gibi görünse de videolarınızı yayınlamaya başladıktan ve düzenli olarak içerik üretmeye başladıktan belli bir süre sonra artık sizin için kamera karşısına geçmek sıradan bir hal almaya başlayacak.

Pek çok Youtuber çok basit bir şey gibi görünse de videoyu çekmeye başlamadan önce kayda başlayıp başlamadığını birkaç kere kontrol etmek faydalı olacaktır. Zira bu kontrol yapılmazsa emekleriniz boşa gidebilir ve video çekmek sizin için çok can sıkıcı bir hal alabilecektir.

Eğer kaydetmeyi unutmuşsanız ve bir aceleniz yoksa hatırladıktan hemen sonra videoyu tekrardan çekmeye başlamayın. Böyle bir durum enerjinizi çok düşürecektir. Enerjinizi tekrar topladıktan sonra içeriği çekmeye başlayabilirsiniz.

İlk 2 dakika kuralı

Youtube’a içerik hazırlayanlar için oldukça kritik bir konu olan ilk 2 dakika kuralı, bir videoyu izlemek için ona şans veren kişilerin genellikle ilk 2 dakikada o videoya devam edip etmeyeceklerine karar vermeleridir. Dolayısıyla Youtube videonuzdaki en çarpıcı ögeleri videonun başındaki 2 dakikada ortaya koymaya gayret gösterin. Eğer bir kişi videonuzun ilk 2 dakikasından etkilenirse videonuzu sonuna kadar izleyecektir.

Kamera kullanıyorsanız açısını en iyi şekilde ayarlayın

Çektiğiniz içerikte kendi görüntülerinizi kameranız ile çekiyorsanız kameranın ışık açılarını en iyi şekilde ayarlamaya çalışın. Kamera karşısında izleyicilerinize hitap etme tarzında videolarda mutlaka iyi görünmeye dikkat edin. En azından dışarıda gezerken giydiğiniz şeyleri giyin ve mutlaka yüzünüzün net ve optimum aydınlık seviyesinde olduğundan emin olun. Gün ışığından faydalanacaksanız çekim yaptığınız odanın ışık düzeyinin en iyi olduğu saatlerde çekim yapın.

Takipçilerinizi mümkün mertebe dikkate almaya çalışın

Youtube’da sizi takip edenlerin yorumlarını muhakkak dikkate almaya çalışın. Takipçileriniz ile irtibat halinde olmaya gayret gösterin. Zira takipçileriniz kanalınızda onlarla iletişim kurmanızdan hoşlanacaktır.

Elbette bu iletişimin de belli bir sevgi ve saygı çerçevesinde gerçekleşmesi daha çok tercih edilen bir durumdur. Ancak ne yazık ki Youtube’da video altı yorumlarında siber zorbalık nispeten fazla yapılabilmektedir. Böyle durumlarda bu tip saygısız yorum yapan kişilerin yorumlarını dikkate almamaya çalışın.

Ancak her şeyin en iyisini ben bilirim tavrı başarıya ulaşma noktasında size çok fazla fayda sağlayacak bir tutum olmayacaktır.

Sizlere genel geçer olarak dikkate alabileceğiniz şeylerden bahsetmeye çalıştık. Tabii ki burada verdiğimiz tavsiyelerden çok daha fazlasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak biz burada çok temel noktalardan bahsetmek istedik.

Youtuber olmak artık eskisinden çok daha zor ve uzun süre gerektiren bir durum halini aldı. Çünkü rekabet Youtube’da artık çok yüksek. Bu yüzden çok zorlu bir maceraya girdiğinizin bilincinde olun ve pes etmeyin.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar