Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor Sorunu Çözümü

Gelişen ve sürekli değişmekte olan teknoloji çağı içerisinde evlerimizde, iş yerlerimizde, sosyal yaşantımızda, kafelerde, oturduğumuz herhangi bir açık alanda olabilecek şekilde birçok mekânda kullanmakta olduğumuz bilgisayarlar hiç beklenmedik zamanlarda bazı hatalar verebilmektedir. Kullanıcılar olarak bilgisayar siyah ekranda kalıyor, bilgisayarın ekranına görüntü gelmiyor, bilgisayar açılırken ekran siyah oluyor gibi birçok hata ile karşılaşabilmekteyiz. Bu problemlerden olan bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorununa çözüm olarak yapabileceklerinizi ve bu hatanın neden kaynaklı olabileceğini makalemizin geri kalanında vermiş olduğumuz bilgilerden ve adımlardan takip ederek öğrenebilir ve gerekliliklerini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarlar günümüz teknoloji çağı içerisinde artık sosyal yaşantımızın ve hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş bulunmakta. İş yerlerinde evlerde ve diğer birçok alanda kullanımı sağladığımız bilgisayarlar bakımları düzenli yapılmadığı zamanlarda, herhangi bir sıvı temasının mevcut olması durumunda, fazla zorlanacak şekilde dikkatsiz kullanıldıklarında ya da bunun gibi birçok nedenden dolayı bilgisayar siyah ekranda kalıyor gibi hatalar verebilmektedirler. Bu hata kişilerin sosyal yaşantısını ya da iş hayatındaki gerçekleştirmesi gereken süreçlerin kontrolünü oldukça daraltmakta ve işlerinin aksamasına neden olmaktadır. Çünkü bilgisayarın siyah ekranda kalması problemi mevcut olduğunda bilgisayarda işlem yapmak oldukça zor ve belki bazı durumlarda imkânsız olmaktadır. Bu durumda kullanıcılar neden bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorusunun yanıtını arayabilir ve bu sorunun çözümü için birtakım araştırmalar yapabilirler.

yapay zeka destekli haber sitesi

Yukarıda belirtilmiş olan birçok sebep ile birlikte sonuç olarak bilgisayarın siyah ekranda kalması gibi bir problem ile karşılaşılıyor olabilir. Aşağıdaki başlıkları açıklamaları ve adımları takip ederek bilgisayar siyah ekran problemi ile ilgili yapabileceklerinizi öğrenebilir ve sorun düzeltilebilecek bir sorun ise çözümünü sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor, Nasıl Düzeltilebilir?

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor

Günlük kullanım içerisinde geçmiş birkaç dakika ya da geçtiğiniz günde bilgisayarınızı sorunsuz bir şekilde kapatmış olduğunuz halde anlık olarak cihazı çalıştırdığınız zaman bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu ile karşılaştığınızda kontrol edebileceğiniz ve sorunun muhtemel sebepleri olabilecek birkaç problem mevcuttur.

Bunlar;

 • Bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayarınızın prize bağlı olduğu kablo ya da kullanmakta olduğunuz HDMI, VGA gibi kablolarda yaşanabilecek bağlantı problemleri,
 • Bilgisayarınızın aktif olarak ekran görüntüsünü verebilmesi için gerekli olan görüntü bağdaştırıcı sürücüsünün güncelleştirilmemiş olması ya da sürücünün yüklü olmaması,
 • Kullanmakta olduğunuz işletim sistemi içerisinde bulunan sistem güncelleştirmelerinin ya da yüklemelerinin güncel olmaması ya da yarım kalmasından kaynaklı olan eksikliklerin mevcut olması,
 • Bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorununa neden olabilecek sistemsel bazı hataların mevcut olması,
 • Tıklamış olduğunuz linklerde ya da bilgisayara kısa süre içerisinde takmış olduğunuz USB gibi hariciye aygıtların neden olabileceği virüsler gibi birçok neden bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorununa neden olabilmektedir.

Bu sorunlara çözüm olarak kontrol edebileceğiniz bazı yöntemler ve adımlar mevcuttur;

 1. Öncelikle bilgisayarınızı kapatıp tekrar açınız.
 2. Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açtığınızda bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu devam ediyor ise cihazı kapattıktan sonra prize takılı tüm kablolarını çekiniz.
 3. Ardından bilgisayarınızın açma kapama tuşuna 30 saniye kadar basılı tutup statik elektriği boşaltınız.
 4. Bu aşamada eğer kullanmış olduğunuz ve bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşamış olduğunuz bilgisayar laptop ise BIOS ekranına girebilmek ve güncel olarak kullanabilmek için yapabiliyorsanız kasa üzerinde bulunan BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekledikten sonra tekrar takarak sıfırlama işlemini gerçekleştirebilir ve sonrasında güvenli mod seçeneği için bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
 5. BIOS pilini tekrar takmadan cihazı yeniden başlatırsanız gerekli işlemleri sağlayabilir ve problemi çözebilirsiniz ancak cihazı kapatıp BIOS pilini tekrar taktığınız zaman saat ayarları gibi cihaza ait kişisel ve varsayılan ayarlar sıfırlanacaktır. Bu sorunu yaşamamak için BIOS pilini birkaç dakika bekledikten sonra tekrar takarak bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayarı başlatmanız tavsiye edilmektedir.
 6. Sonrasında cihazı yeniden prize takarak tekrar başlatınız.
 7. Problemin devam etmesi halinde bilgisayarınızın ışıklarının yanması ile açılmaya başlamasından itibaren f8 tuşuna sürekli basınız. Burada ekrana BOOT menüsü gelecektir. Ekranda mevcut olan güvenli mod ile başlat seçeneğini seçiniz. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor problemi yaşamış olduğunuz bilgisayar güvenli modda açılarak problem yaşamış olduğunuz uygulamaların açılmasını engelleyebilir ve sorunsuz bir kullanım sağlayabilir.
 8. Herhangi bir çözüm işe yaramadığında güvenli mod ile başlattığınız bilgisayarınıza USB ya da CD aygıtını takarak format atma işlemini sağlayabilirsiniz.

Eğer cihazınızda kurtarmanız gereken veriler mevcut ise ve format atma işlemini gerçekleştirmek istemiyorsanız bu aşamada bilgisayar siyah ekranda kalıyor problemi yaşadığınız cihazınızda onarma işlemleri için şunları yapabilirsiniz;

 1. Bilgisayarı güvenli modda başlattıktan sonra klavye üzerinden Windows + R tuşlarına basınız. Bu ekran bir program klasör belge ya da internet kaynağını aratmanızı sağlayan Windows çalıştır özelliğidir.
 2. Açılan ekrana cmd yazınız ve enter tuşuna basınız.
 3. Cmd ekranında “chkdsk C: /f /r” yazınız. Tırnak işaretleri olmadan yazmanız gerekmektedir. Ardından enter tuşuna basınız.
 4. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor problemi yaşamış olduğunuz bilgisayarda onarma işlemi başlatılacaktır. Onarma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor ve Güvenli Mod Açılmıyor. Bu Durumda Ne Yapabilirim?

Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor güvenli mod

Eğer yukarıdaki adımları uygulamak için kullanmaya çalıştığınız güvenli mod seçeneği açılmıyorsa ve bilgisayara görüntü gelmiyorsa, aşağıdaki adımları kontrol ederek bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorununa çözüm bulabilirsiniz. Bu adımları sağlayabilmek için Windows yükleme CD’sine ya da USB’sine ihtiyacınız olacaktır.

 1. Bilgisayarınız açık konumdayken Windows yükleme işlemi yapacağınız harici belleği bilgisayarınıza takınız.
 2. Ardından bilgisayarı kapatıp açınız.
 3. Bilgisayar açıldığı anda klavye üzerinden Delete, yani Del tuşuna basınız. Bu tuş kullanmış olduğunuz ve bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayarın marka ve modeline göre değişiklik göstermekte olup internet üzerinden BIOS açma tuşunu araştırarak kullanmış olduğumuz cihaza özel BOOT ve BIOS tuşunu öğrenebilirsiniz.
 4. BIOS ekranı açıldığında klavyenizin yön tuşlarını kullanarak Advanced BIOS Features menüsüne geliniz ve klavyenizden Enter tuşuna basarak menüye giriniz.
 5. Açılan menüden Boot Sequence yazan kısma giriş sağlayınız ve Enter tuşuna basınız.
 6. Eğer bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayarınıza USB belleği taktıysanız aşağı yukarı olan yön tuşlarını kullanarak 1st Boot Device yazan bölüme geliniz ve Enter tuşuna basarak giriş yapınız.
 7. Eğer bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayara CD/DVD taktı iseniz başa CD/DVD kısmını getirerek aynı işlemleri tekrarlayınız.
 8. İşlemleri yaptıktan ve birinci aygıtı belirledikten sonra F10 tuşuna basarak ayarları kaydediniz.
 9. Ekrana çıkan onay kutucuğuna klavyeden enter ile OK yaparak bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
 10. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayarınız yeniden başladığında ekranda Ön yükleme için bir tuşa basınız yazısı çıkabilir. Çıktığında klavyenizden herhangi bir tuşa basınız.
 11. Açılan menüde Shift + F10 tuşlarına birlikte basınız.
 12. Ekranda CMD komut satırı görüntülenecektir. Komut satırına chkdsk C: /f /r yazınız ve Enter tuşuna basınız.
 13. Açılan ekranda komut satırına evet demek için E ya da Y tuşlarına basınız.
 14. Başarılı / Succesfully yazısı ekranda belirene kadar işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.
 15. Bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorunu yaşadığınız bilgisayarınızda onarım sağlanmış olacaktır.

Bilgisayarınızda yaşamış olduğunuz bilgisayar siyah ekranda kalıyor sorununun devam etmesi halinde tüm kablo kontrollerini ve yukarıdaki adımları sağlamanızın ardından bilgisayarınızın servisi ile görüşebilir ve gerekli yardımı marka modeline göre bilgisayar servisinizden ve üreticisinden alabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar