Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu – Kesin Çözüm

Bilgisayarlarınızda yaşadığınız touchpad çalışmıyor problemi için aşağıdaki düzeltmeleri deneyerek sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

 • Öncelikle touchpadin aktif olduğundan yani dokunmatik alan özelliğinin bilgisayarınızda kullanılıyor olduğundan emin olunuz. Bilgisayarınızın arama kısmından dokunmatik yüzey kontrolünün seçeneklerini görebilirsiniz ve buna göre aktif hale getirebilirsiniz. Yada Touchpad açma isimli yazımızdan Touchpad özelliği kapalı ise açabilirsiniz.
 • Aktif olduğu hâlde touchpad çalışmıyor ise bilgisayarınızın güncel sürücüleri kullanması adına cihazı yeniden başlatabilirsiniz.
 • Dokunmatik yüzey olarak kullanılmakta olan touchpad sürücüsünün bilgisayarınız için güncel olduğundan emin olunuz.
 • Dokunmatik yüzey üzerinde herhangi bir fiziksel problemin çiziğin ya da kırığın olmadığından emin olunuz.
 • Bilgisayarda mevcut, harici olarak kullanılmakta olan mouse bağlantısını kesiniz.
 • Touchpadin bilgisayarınızın marka ve modeline göre sol üst kısmında ya da sağ üst kısmında bulunan yeşil ışığın yanıp yanmadığını kontrol ediniz. Eğer buradaki ışık yanıyorsa touchpad çalışmıyor problemi dokunmatik yüzeyin devre dışı olmasından kaynaklı olabilir.
 • Klavyenizin üzerinde bilgisayarınızın ve marka ve modeline bağlı olarak bulunan bir touchpad kapatma tuşu var ise bu tuşun kontrolünü sağlayınız. Bu tuş kombinasyonu çoğu bilgisayarda fn ve f9 kombinasyonu şeklinde kullanılmaktadır, ancak güncel olacak şekilde kontrol etmeniz için klavyenizin üzerinde bulunan touchpad simgesini takip edebilirsiniz.

Lenovo Marka Bilgisayarlarda Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

lenovo laptopda Touchpad Çalışmıyor

Lenovo marka bilgisayarlarınızda dokunmatik yüzey ile ilgili problem yaşıyorsanız bilgisayarınızın sol alt kısmında bulunan arama butonuna tıklayınız. Eğer bu bölümde arama butonu yok ise Windows simgesine tıklayarak burada mevcut olan arama kısmına geliniz.

 1. Arama bölümüne dokunmatik yüzey ayarları yazınız.
 2. Açılan ekrandan touchpad çalışmıyor problemi için kontrol sağladığınız dokunmatik yüzeyin aktif olup olmadığını kontrol ediniz.
 3. Eğer anahtar Simge kapalı şeklinde ise buradan dokunmatik yüzeyi aktif edebilirsiniz.
 4. Hemen alt kısmında yer alan fare bağlantısı durumunda yapılacak olan işlem olarak dokunmatik yüzeyin açık bırakılıp bırakılmayacağını kararlaştırabilirsiniz.
 5. Eğer touchpad bu bölümden aktif ise aygıtlar ve yazıcılar seçeneğini arama bölümünden aratarak sürücülerin güncel olduğundan emin olunuz.
 6. Sürücüleriniz güncel ve touchpad aktif olduğu hâlde touchpad çalışmıyor problemi devam ediyor ise en başta mevcut olan sorun çözümlerini deneyiniz. Bu çözüm yöntemlerinden sonra da yaşamış olduğunuz sorun devam ediyor ise fiziki bir problem olma ihtimaline karşı cihazınızın servisi ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Asus Marka Bilgisayarlarda Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

asus laptop Touchpad Çalışmıyor

Asus bilgisayarlarınızda touchpad çalışmıyor problemi yaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek dokunmatik yüzeyin aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 1. Asus marka bilgisayarınızdan sol alt kısımda bulunan arama butonuna tıklayabilir ya da Windows sürümünüze göre bilgisayarınızın arama butonu hangi bölümde yer alıyorsa arama kısmını açınız.
 2. Açılan ekrana dokunmatik yüzey ayarları yazınız.
 3. Eğer cihazınızın arama bölümünü bulamadıysanız bilgisayarınızın tuş kombinasyonu üzerinden sol alt kısımlarda bulunan Windows logosu ve ı harfine tıklayınız.
 4. Açılan ekranda bir ayar bulun yazan arama butonuna tıklayarak dokunmatik yüzey yazınız.
 5. İlk seçenek olan dokunmatik yüzey ayarları sekmesine gidiniz.
 6. Burada mevcut olan dokunmatik yüzey kontrolü için gerekli butonu kapalı ya da açık konuma getirerek touchpad kontrolünü sağlayabilir ve touchpad çalışmıyor problemine çözüm bulabilirsiniz.
 7. Asus marka bilgisayarınızın klavyesi üzerinde yer alan touchpad kısa yolunu kullanabilirsiniz. Klavyenizde genellikle f6 ya da f9 tuşlarında bulunmakta olan touchpad kontrolünü buradan yönetebilirsiniz.
 8. Asus’un resmî sitesinde yer alan sürücü kontrollerini işaretleme aygıtları kategorisinden kontrol ederek indirebilir ve kurulumunu sağlayarak sorunsuzca kullanabilirsiniz.
 9. Sürücülerin güncel olduğundan eminseniz ve touchpad devre dışı değil ise ancak touchpad çalışmıyor sorunu devam ediyor ise, fiziki bir problem olması ihtimaline karşın cihazınızın servisi ile görüşerek kontrol sağlanmasını isteyebilirsiniz.

HP Marka Bilgisayarlarda Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

HP marka bilgisayarınızda touchpad çalışmıyor problemi yaşıyorsanız problemin çözümü için başlıkların en üst kısmında yer alan çözüm yöntemlerini denemenizin ardından sorunun devam etmesi halinde aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Windows işletim sisteminizin sol alt kısmında mevcut olan büyüteç şeklindeki arama butonuna tıklayınız. Eğer bu kısımda bir arama butonu mevcut değil ise bilgisayarınızın klavyesi üzerinden Windows + ı tuş kombinasyonunu kullanarak ayarlar ekranını açınız.
 2. Açılan ekrandan arama butonuna tıklayarak dokunmatik yüzey ayarları yazınız.
 3. Yine aynı isimde yer alacak şekilde ekranda çıkan dokunmatik yüzey ayarları sekmesine tıklayınız.
 4. Açılan ekrandan touchpad kontrolünün aktif ya da pasif olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.
 5. Touchpad aktif ise alt kısmında bulunan dokunma eylemlerini kontrol edebilirsiniz.
 6. Tıklama işleminiz geç algılanıyorsa ya da siz klavye üzerinde yazı yazarken etkinleşme ya da mouse hareketi gibi işlemler oluyorsa dokunmatik yüzey hassasiyeti üzerindeki duyarlılığı değiştirebilirsiniz.
 7. Touchpad çalışmıyor problemi devam ediyor ise HP markasının resmî sitesinde yer alan sürücülerin bilgisayarınızın modeli için güncel olduğundan emin olunuz.

Toshiba Marka Bilgisayarlarda Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Toshiba marka bilgisayarlarınızda touchpad çalışmıyor problemi için aşağıdaki işlemleri sağlayabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızın dokunmatik yüzeyi yanlışlıkla ya da hatırlamadığınız bir süre içerisinde tarafınızdan devre dışı bırakılmış olabilmektedir. Bu durumda touchpadi aktif olarak kullanabilmek için tekrar etkinleştirmeniz gerekmektedir.
 2. Bilgisayarınızın klavyesi üzerinde yer alan Fn ve f9 kombinasyonunu kullanarak dokunmatik alanı etkinleştirebilirsiniz.
 3. Eğer bilgisayarınızın modeline göre klavye üzerinde touchpad aktif etme tuş kombinasyonu mevcut değil ise touchpad üzerinde yanan bir ışık olup olmadığına bakınız. Eğer bir ışık yanıyorsa bu touchpadin devre dışı olduğu anlamına gelmektedir. Dokunmatik yüzey ayarlarına Windows’tan giriş yaparak touchpadi konuma getirebilirsiniz.

Monster Marka Bilgisayarlarda Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Monster marka bilgisayarlarınızda yaşamış olduğunuz touchpad çalışmıyor problemleri için aşağıdaki adımları uygulayarak ve makalenin en üst kısmında mevcut olan çözüm adımlarını uygulayarak touchpad problemini çözebilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızın Windows işletim sistemine göre konumu değişmekte olan ancak genellikle sol alt kısımda bulunan arama butonuna tıklayınız.
  • Eğer görev çubuğu üzerinde arama butonu görünmüyorsa görev çubuğunun boş herhangi bir alanına sağ tıklayınız.
  • Açılan panelden en üst kısımlarda bulunan ara seçeneğine geliniz.
  • Yana doğru açılan 2 panelden arama simgesini göster seçeneğine tıklayınız. Eğer arama simgesi yerine arama kutucuğunun tamamının görünmesini istiyorsanız arama kutusunu göster seçeneğini seçiniz. Bu bölümde aramalarda en alakalı sonuçları görmek istemiyorsanız açılmış olan ek panelden arama öne çıkanlarını göster seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırınız.
 2. Arama ekranını görüntülemek için klavye üzerinden Windows logosu + I tuş kombinasyonuna tıklayarak ayarların ana ekranını görüntüleyebilir, bu ekrandan arama işlemlerine devam edebilirsiniz.
 3. Açılan ekranda arama butonuna dokunmatik yüzey ayarları yazınız.
 4. Touchpad çalışmıyor problemi için, açılan dokunmatik yüzey kontrol ekranından touchpadin aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu kontrolü aynı zamanda touchpad üzerinde sol üst kısımda mevcut olan yeşil ışığı kontrol ederek de sağlayabilirsiniz. Eğer yeşil ışık yanıyorsa touchpad aktif durumda değildir. Yeşil ışığın üzerine çift tıklayarak touchpadi aktif konuma getirebilirsiniz.
 5. Ya da açmış olduğunuz ayarlar ekranından dokunmatik yüzey seçeneğini aktif konuma getirerek açık yapabilirsiniz.
 6. Alt kısmında yer alan dokunma eylemleri seçeneğinden duyarlılığı ayarlayarak klavye üzerinde yapmış olduğunuz işlemlerin herhangi bir problem yaratmayacak şekilde touchpade yansımasını sağlayabilir ve dokunma işlemlerinizin algısını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar