Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Kopyala Yapıştır Tuşu – Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gelişmekte olan ve sürekli bir değişim içerisinde olan teknoloji çağında artık bilgisayarları ve telefonları oldukça yaygın bir şekilde kullanmaktayız. Hatta bunlara ek olarak tabletler gibi birçok teknolojik cihazda hayatımızda önemli ve aktif bir şekilde rol oynamaktadır. Kullanmış olduğumuz cihazlarda gerek iş konusunda gerek sosyal yaşantımızda çok fazla mesajlaşıyor, çok fazla yazı yazıyor, çok fazla içerik üzerinde çalışıyor ve internetten bulduğumuz bilgileri de aynı şekilde yaşantımıza dahil ediyoruz. Bu durumlarda yazmış olduğumuz metinleri zaten internette mevcut olan metinler üzerinden kopyala yapıştır tuşu kullanarak kopyalayabilir ve gerek süreden gerek insan gücünden tasarruf sağlayabiliriz.

Kopyala yapıştır tuşu belirlenen bir yazı ya da dosyanın seçilmesi sonucunda dosyalara sağ tıklanarak kopyala seçeneğinin kullanılması ya da klavye üzerinde mevcut olan bazı kopyala yapıştır tuşlarının kısayol olarak kullanılması sonucunda metinlerin kopyalanması ve istediğimiz alana yapıştırılması işlemidir.

yapay zeka destekli haber sitesi

Kopyala Yapıştır Tuşu Ne İşe Yaramaktadır?

kopyala yapıştır tuşu
Kopyala & Yapıştırın Mucidi

Kopyala yapıştır tuşu birçok özellik olarak kullanmakta olduğumuz bilgisayarlarda ve telefonlarımızda kullanmış olduğumuz ve kopyalama işlemini gerçekleştirmiş olduğumuz tuşlardan biridir. Telefonlarda ve tabletlerde bu özellik kopyalamak istenilen metne basılı tutup seçtikten sonra kopyala seçeneğinin tıklanmasıyla yapılırken bilgisayarda klavye üzerinde bu işlem biraz daha farklı şekilde sağlanmaktadır. Kopyala yapıştır tuşu bilgisayarlarda kopyalamak istediğimiz metni sağ tıklayıp seçerek kullanabileceğimiz gibi aynı zamanda klavye üzerinde mevcut olan bazı kısayol tuşları ile de kullanım sağlanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Bilgisayar kullanıcılarına oldukça kolaylık sağlamakta olan kopyala yapıştır tuşu yaşantımızda aktif bir rol oynayarak kullanıldığında yapmış olduğumuz araştırmaların ya da mevcut belgelerin kolaylıkla kopyalanabilmesini ve zamandan ve iş gücünden tasarruf ederek kopyalamış olduğumuz metinleri kısa bir işlem ile yapıştırarak kullanmanızı sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Kopyala Yapıştır Kısa Yolu Nedir?

Kopyala Yapıştır Kısa Yolu

Kopyala yapıştır tuşu kısa yolu olarak kullanılmakta olan klavye üzerinde birtakım tuş kombinasyonları mevcuttur. Aşağıdaki tuş kombinasyonlarını inceleyerek kopyala yapıştır tuşu olarak kullanım sağlayabilirsiniz ve hayatınızda kullanacağınız her alanda teknolojiden faydalanabilir ve yaşantınıza fayda edecek olan bir süreç tasarrufu sağlayabilirsiniz.

CTRL + C = Bilgisayar üzerinde seçmiş olduğunuz herhangi bir metni CTRL + C şeklindeki tuş kombinasyonunu kullanarak kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.

Command + C = Eğer bir Mac bilgisayarınız metni kopyalamak için bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

CTRL + V = Kopyalama işlemi sağlamış olduğunuz metinleri CTRL + V şeklindeki tuş kombinasyonunu kullanarak istediğiniz bir alana yapıştırabilir ve kolaylıkla kullanım sağlayabilirsiniz.

Command + V = Bu tuş kombinasyonunu kullanarak Mac bilgisayarınızda kopyaladığınız metni yapıştırabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinde kopyalama işlemi yapmanın birden fazla yöntemi mevcuttur. Bunlardan biri olan farklı bir tuş kombinasyonu şeklinde mevcut olan ve CTRL + C ile CTRL + V dışında kullanım sağlanmakta olan bir kopyala yapıştır tuşu kombinasyonu daha mevcuttur.

CTRL (Mac: Command) + İnsert = Bu tuş kombinasyonu kontrol tuşu ile kullanım sağladığınız tuş kombinasyonlarından biri olup kopyalama işlemini gerçekleştirmenize yardımcı olan bir kopyala yapıştır tuşudur. Bazı web sitelerinde ya da uygulamalarda CTRL + C ile CTRL + V tuş kombinasyonu çalışmayacak şekilde kodlama yapılmış olabilir. Bu gibi durumlarda kopyala yapıştır tuşu olarak CTRL + İnsert tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Shift + İnsert = CTRL + İnsert tuş kombinasyonu ile kopyalamış olduğunuz metinlerin, içeriklerin, kelimelerin ya da paragrafların yapıştırma işlemini kolaylıkla sağlamanıza yardımcı olan bir kopyala yapıştır tuşu kombinasyonudur. Bu kombinasyonu kullanarak yapıştırma işlemini tıpkı CTRL + V kombinasyonunda olduğu gibi sağlayabilirsiniz.

Windows İşletim Sistemine ve MAC İşletim Sistemine Sahip Bilgisayarlarda Kopyala Yapıştır Tuşu Kombinasyonu Farklı Mıdır?

Evet, Sadece CTRL yerine Command tuşuna basmanız gerekir. Her iki işletim sistemine sahip bilgisayarda da CTRL (Mac: Command) + C ve CTRL + V kopyala yapıştır tuşu kombinasyonu ile, CTRL (Mac: Command) + İnsert ve Shift + İnsert kopyala yapıştır tuşu kombinasyonunu kolaylıkla kullanabilir ve vakitten tasarruf ederek iş gücünüzü azaltabilirsiniz.

Farklı Kombinasyonlarla Kopyaladığım Metinleri Diğer Kombinasyon ile Yapıştırabilir Miyim?

Evet, yapıştırabilirsiniz. Örneğin; CTRL + C tuş kombinasyonu ile kopyalamış olduğunuz bir kelimeyi, cümleyi ya da paragrafı Shift + İnsert tuş kombinasyonu ile yapıştırabilirsiniz. Kopyala yapıştır tuşu kombinasyonlarının hepsi aynı işlev için kullanılmakta olup farklı kombinasyonlarla tuşları kullanarak kopyala yapıştır işlemini gerçekleştirebilir ve işlemlerinize özgürce devam edebilirsiniz. Klavyenin üzerinde hangisi size daha kolay geliyorsa onu kullanabilir ve sol eliniz ile sağ eliniz arasındaki kopyala yapıştır tuşu kombinasyonlarından herhangi birini kolaylıkla ve rahatça kullanabilirsiniz.

Tabletlerde ve Telefonlarda Kopyala Yapıştır Tuşu Var Mıdır? Kopyala Yapıştır İşlemi Mobil Cihazlarda Nasıl Yapılmaktadır?

Hayır, tabletlerde ve telefonlarda kopyala yapıştır tuşu mevcut değildir. Kullanmış olduğunuz mobil cihazlarınızda ve tabletlerinizde kopyala yapıştır işlemini gerçekleştirebilmek için işletim sistemleri tarafından sunulmuş olan birkaç kopyala yapıştır özelliği mevcuttur. Aşağıdaki adımları takip ederek tabletlerde ve telefonlarda kopyala yapıştır işlemini nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

  1. Android ya da iOS işletim sistemine sahip telefonlarınızdan ya da tabletlerinizden herhangi bir belgeyi açınız.
  2. Kopyalamak istediğiniz yazının üzerine basılı tutarak kopyalama işlemi için bir aralık belirleyiniz ve kopyala tuşuna basınız. Eğer basılı tuttuğunuz metnin bir kısmını değil tamamını kopyalamak istiyorsanız açılan kopyala, yapıştır seçeneklerinin yanında yer alan tümünü seç butonuna tıklayınız. Sonrasında metnin tamamı seçilmiş olacaktır, hemen aynı yerde açılan kopyala seçeneğine tıklayınız. Böylelikle metnin tamamı kopyalanmış olacaktır.
  3. Bazı durumlarda ve bazı uygulamalarda kopyalamak için Metin seçmeye çalıştığınızda paragrafın tamamını seçecektir, bu uygulama tarafından varsayılan olarak belirlenmiş bir özellik olup yapıştırdığınız farklı bir ekranda istemediğiniz kısmı silerek kullanım sağlayabilirsiniz.
  4. Yapıştırma işlemini sağlamak için kopyalamış olduğunuz metni yapıştırmak istediğiniz sayfaya ya da uygulamaya giriş yapınız.
  5. Açılan ekranda yazının yazıldığı boş alana basılı tutunuz.
  6. Ekranda açılacak kopyala yapıştır tuşu seçeneklerinden yapıştır tuşuna basınız.
  7. Kopyala yapıştır işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olacaktır.

Başka Bir Ekrana Yapıştırmak İstediğim Metni, Kopyaladığım Ekrandan Silmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kopyala yapıştır tuşu ile ilgili bilgilendirmenin ve kullanım alanının yanı sıra kullanıcılar tarafından merak edilmekte olan bir başka işlem olarak kopyalanan metnin kopyalandığı ekrandan silinip diğer bir ekranda kullanılması özelliğidir. Bu işlemi iki şekilde yapabilirsiniz.

  1. CTRL + C ve CTRL + V ya da CTRL + İnsert ve Shift + İnsert kopyala yapıştır tuşu kombinasyonuyla kopyalamış olduğunuz ve başka ekrana yapıştırdığınız metni kopyaladığınız ekrandan Ctrl + A tuş kombinasyonuna basarak tamamını seçtikten sonra silebilirsiniz.
  2. Tekrar belgeye dönüp silme işlemi yapmak istemiyorsanız bilgisayarınızın klavyesi üzerinden kopyalayıp sonrasında silmek istediğiniz belgeyi CTRL + C yerine CTRL + X tuş kombinasyonunu kullanarak kesebilirsiniz. Kesmiş olduğunuz belgeyi farklı bir ekrana yine CTRL + V tuş kombinasyonu ile yapıştırmanız gerekmektedir.

CTRL + X tuş kombinasyonu ile kopyala yapıştır tuşu özelliğinin yanı sıra kullanmış olduğunuz bu özellik kopyalama işlemi yapmak istediğiniz belgede mevcut olan tüm metinleri ya da seçmiş olduğunuz metinleri kesecektir. Kesme işlemi metnin bir yerden alınıp bir yere kopyalanması değil taşınması işlemidir. Bu yüzden CTRL + X tuş kombinasyonu kullanılırken kopyala yapıştır tuşu kombinasyonundan biraz daha farklı şekilde kullanım sağlanmaktadır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar