Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Klavyeniz veya Fareniz Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Klavye ve fare arızaları, özellikle düzenli kullanımda başımıza çoğu zaman gelebilecek bir durumdur. Klavyeniz veya fareniz Windows 10 bilgisayarınızda çalışmayı durdurduysa, sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz birkaç adımı burada bulabilirsiniz.

Donanımınızı Kontrol Edin

Başka bir şey yapmadan önce donanımınızı iyice kontrol etmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok.

Tüm cihaz bağlantılarınızı dikkatlice kontrol ederek başlayın. Klavyeniz veya fareniz doğru şekilde takılmışsa, başka bir USB bağlantı noktasına değiştirmeyi deneyin. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, klavyenizi veya farenizi üstteki işlev tuşlarını kullanarak yanlışlıkla devre dışı bırakmadığınız dan emin olun.

Kablosuz bir klavyeniz veya fareniz varsa, pillerin düzgün çalışması için yeterli şarjı olup olmadığını kontrol edin. Sorunun donanımın kendisinde olmadığını kontrol etmek için kablolu bir alternatife geçin.

Son olarak, klavyenizi veya farenizi farklı bir bilgisayarda deneyin veya alternatif bir klavye veya fare deneyin. Her iki durumda da, klavyeniz veya fareniz çalışırsa (veya bunun yerine alternatifler çalışırsa), sorunun PC‘nizde olduğunu varsayabilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım için Windows’u Kontrol Edin

Kötü amaçlı yazılım, bazen Windows 10‘da klavyenizi veya farenizi kullanmanızı engellemede rol oynayabilir. Bu aygıtları devre dışı bırakan kötü amaçlı yazılım bulaşması, bilgisayarınızı kullanmanızı engelleyebilir.

Bu durumda, Windows‘u kötü amaçlı yazılım taraması yapmaya zorlamanız gerekir. Bunu yapmak için, bir antivirüs önyükleme diski veya bir önyükleme taraması kullanarak kendi antivirüs yazılımınızı kullanabilirsiniz.

Windows Defender‘ı kullanarak bir önyükleme taraması planlayabilirsiniz. Bu, sürücülerinizi tarar ve tespit ettiği kötü amaçlı yazılımları kaldırır. Bulaşma sizi PC‘nizi kontrol etmekten alıkoyuyorsa, önce bunu yapmak için Windows Güvenli Mod‘da önyükleme yapmanız gerekebilir.

 1. Başlamak için, Windows Başlat menüsü düğmesine sağ tıklayıp “Ayarlar” düğmesine tıklayarak Windows ayarları menünüze erişin.
 2. Buradan Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Güvenliği> Virüs ve Tehdit Koruması‘nı tıklayın.
 3. “Hızlı Tarama” düğmesinin altındaki “Tarama Seçenekleri” ne dokunun.
 4. “Tarama Seçenekleri” menüsünde, “Windows Defender Çevrimdışı Tarama” seçeneğini seçin.
 5. İşlemi başlatmak için “Şimdi Tara” seçeneğine tıklayın.
 6. Windows yeniden başlayacak ve PC‘nizi derinlemesine taramaya başlayacaktır. Bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızda tespit edilen herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulaşması otomatik olarak kaldırılacaktır.
 7. Tarama geçmişinizi daha sonra “Virüs ve Tehdit Koruması” menüsünde “Koruma Geçmişi” ni tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Klavye ve Fare Sürücülerinizi Zorla Yeniden Yükleyin

Windows, klavyenizin ve farenizin sürücülerini otomatik olarak yükler, ancak Windows’u sürücüyü yeniden yüklemeye zorlamak, bazen bunların düzgün çalışmasını engelleyen sorunları çözebilir.

 1. Klavye ve fare sürücülerinizi yeniden yüklemek için, Windows Başlat menüsü düğmesine sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin.
 2. Windows Aygıt Yöneticisi hem dahili hem de harici PC‘nize bağlı tüm aygıtları listeler. Klavyeniz “Klavyeler” kategorisi altında listelenirken, fareniz “Fareler ve Diğer İşaretleme Aygıtları” kategorisi altında listelenecektir.
 3. Windows’u bu aygıtların sürücülerini yeniden yüklemeye zorlamak için, bu kategorilerin her birinin yanındaki oka tıklayarak genişletin. Cihazınıza sağ tıklayın ve ardından “Cihazı Kaldır” seçeneğine tıklayın.
 4. Yeniden başlatana kadar cihaza erişiminizi kaybedeceğiniz için muhtemelen bunu önce klavyenizle sonra farenizle yapmanız en iyisidir.
 5. Onay açılır iletişim kutusunda “Kaldır” düğmesine tıklayarak cihazı kaldırmak istediğinizi onaylayın.
 6. Bahsettiğimiz gibi, yükleme işlemi başladıktan sonra, bu cihazlar siz yeniden başlatana kadar büyük olasılıkla çalışmayı durduracaktır.
 7. Kapatma veya yeniden başlatma işlemine başlamak için güç düğmenize basın. Yeniden başlatıldığında, klavye ve fare sürücüleriniz otomatik olarak yeniden yüklenecektir.

Acil Durumda Windows Erişilebilirlik Seçeneklerini Kullanın

Klavyeniz veya farenizle ilgili bir sorunu hemen çözemezseniz, yerleşik Windows erişilebilirlik seçeneklerini kullanmaya geçebilirsiniz. Bunlar, yalnızca size uygun çalışan bir fareniz veya çalışan bir klavyeniz varsa çalışır.

Fare Tuşlarını Etkinleştirme

Klavyeniz çalışıyor ancak fareniz bozuksa, Farenizin işlevini klavyede kullanmaya geçebilirsiniz. Bu erişilebilirlik özelliği, klavyenizdeki sayı tuşlarını kullanarak fare imlecinizi hareket ettirmenize olanak tanır.

 1. Etkinleştirmek için Başlat Menüsünü sağ tıklayıp “Ayarlar” ı tıklayarak Windows ayarlarınıza erişin. Buradan Erişim Kolaylığı> Fare‘yi tıklayın ve ardından Fare Tuşlarını etkinleştirmek için tiki “Açık” konumuna getirin.
 2. Artık imlecinizi hareket ettirmek için sayı tuşlarınızı kullanabileceksiniz. Örneğin, “8” rakamı fare imlecinizi yukarı, “2” ise aşağı, vb.

Ekran Klavyesini Etkinleştirme

Windows 10‘daki bir başka kullanışlı erişilebilirlik özelliği de ekran klavyesidir. Klavyeniz çalışmıyor, fareniz çalışıyorsa (veya ekranınız dokunmatik özellikliyse), bunun yerine bu özelliği kısa vadeli bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

 1. Ekran klavyesine kolay erişim için, Windows görev çubuğunuzu sağ tıklayın ve “Dokunmatik Klavye Düğmesini Göster” seçeneğini tıklayın.
 2. Bu, görev çubuğu bildirimleri alanında ekran klavyesini kolayca göstermek veya gizlemek için basabileceğiniz bir simge görüntüler.
 3. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, tıklandığında ekranınızın alt yarısını doldurmak için ekran klavyesi açılır
 4. Dokunmatik ekranlı cihazlarda kullanmak daha kolay olacaktır, ancak çalışan bir fareniz varsa, tipik klavyenizdeki gibi yanıt vermesi için her bir tuşa tıklamanız yeterlidir.
 5. Klavyeyi kapatmak için sağ üstteki “X” düğmesine tıklayın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar