Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Powershell ile Uygulama Kaldırma

Windows 10, Skype, Groove Müzik, Kamera, Uygulama Bağlayıcısı, Microsoft Cüzdan, Xbox ve çok daha fazlası gibi bir dizi yerleşik uygulama ile donatılmıştır. Ancak, tüm bu uygulamalara ihtiyacınız olmayabilir, çünkü büyük olasılıkla bunlara daha iyi alternatifleriniz olabilir veya bunların PC’nizin RAM’ini sıkıştırmasını istemezsiniz.

Ancak bu uygulamalar Windows 10 ile birlikte kurulduğu için doğrudan kaldıramazsınız. Windows 10 yerleşik uygulamalarını kaldırabileceğiniz, gelişmiş bir yöntem vardır. Hadi nasıl yapıldığını görelim.

yapay zeka destekli haber sitesi

Windows 10 Uygulamaları Nasıl Kaldırılır?

Aşağıda PowerShell’den yardım alarak nasıl Windows 10 uygulamalarını kaldıracağınızı göstereceğiz.

 1. Masaüstünüzdeki Windows simgesine tıklayın ve arama kutusuna Powershell yazın. Sonucu sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’a tıklayın.
 2. Powershell penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın ve Enter tuşuna basın.
  Get-AppxPackagewindows10-yerlesik-uygulama-kaldirma-powershell-komut
  Bu komut, her bir uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgi içeren tüm yüklü uygulamaların genişletilmiş bir listesini açacaktır. Ancak burada ihtiyacınız olan şey, kaldırmak istediğiniz uygulamanın PackageFullName (yerleşik uygulamanın tam paket adı) olmasıdır. Bu nedenle, bir sonraki adıma geçin.
 3. Kaldırmak istediğiniz uygulamanın PackageFullName’ini almak için aşağıdaki komutu çalıştırın ve Enter tuşuna basın.
  Get-AppxPackage | Select Name, PackageFullNamewindows10-yerlesik-uygulama-kaldirma-powershell-fullname
  Bu komut, tüm yerleşik uygulamaları yalnızca Name ve PackageFullName olarak sıralayarak okumayı ve anlamayı kolaylaştırır
 4. Şimdi, kaldırmak istediğiniz uygulamanın PackageFullName’ini not edin, aşağıdaki komutu çalıştırın ve Enter tuşuna basın.
  Get-AppxPackage PackageFullName | Remove-AppxPackage
  PackageFullName öğesini, bu adımda daha önce belirtildiği gibi istenen uygulamanın gerçek PackageFullName ile değiştirin.
 5. Ayrıca, PackageFullName’in yazılmasını kolaylaştırmak için – (*) simgesi gibi joker karakterlerden de yararlanabilirsiniz. Dolayısıyla, örneğin Xbox uygulamasını kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki gibi bir kod çalıştırmanız gerekecektir.
  Get-AppxPackage *Xbox* | Remove-AppxPackage
  windows10-yerlesik-uygulama-kaldirma-powershell-uygulama-kaldirma

Uygulamayı kaldırmak birkaç saniye sürecektir, bu yüzden biraz bekleyin. Komut tamamlandığında herhangi bir hata fark ederseniz, onu dikkate almayın. Değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar