Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayarımda SSD Mi Var HDD Mi Nasıl Anlarım

Bilgisayarınızın sabit sürücüsü, CPU tarafından işlenen tüm sistem verilerinin depolandığı yerdir. Sabit sürücü herhangi bir bilgisayarın önemli bir bileşeni olsa da, genellikle yavaştır. Daha yavaş olanlar, HDD (Sabit Disk Sürücüsü) adı verilen sabit sürücülerin daha eski ve daha ucuz versiyonlarıdır.

Sabit sürücüler, kullandığınız türe bağlı olarak daha hızlı olabilse de, birçok kullanıcı daha hızlı bir performans için en yeni sabit sürücüleri veya SSD’yi (Katı Hal Sürücüsü) kullanmayı tercih eder. Dolayısıyla, bilgisayarınızın performansı yavaşsa ve bilgisayarınızda hangi tür sabit diske sahip olduğunu bilmek istiyorsanız, öğrenmenin kolay bir yöntemi vardır. Bu, daha hızlı bir sürücüye yükseltmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sisteminizde takılı olan sabit sürücünüzün bir HDD mi yoksa SSD mi olduğunu göreceğiz.

Bilgisayarımda SSD Mi Var HDD Mi

Bilgisayarınızda takılı olan sabit sürücünün SSD mi HDD mi olduğunu anlamak için şu adımları uygulamalısınız:

  1. Arama alanını açın.
  2. Birleştir’i arayın. En üstteki sürücüleri birleştir ve iyileştir’e tıklayın.
  3. Açılan alanda bilgisayarınızda bulunan bütün sabit sürücüleri listeleyecek. Sürücünün karşısında eğer Katı hal sürücüsü yazıyorsa; bilgisayarınızda SSD vardır. Hard disk sürücü yazıyorsa bilgisayarınızda HDD vardır. Benim bilgisayarımda gördüğünüz gibi SSD olduğu için katı hal sürücüsü yazıyor.

Kontrolü tamamladıktan sonra pencereyi kapatın, hepsi bu kadar. Windows 10 PC’nizde HDD veya SSD olup olmadığını bu şekilde kontrol bakabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar