Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Dvm.exe Nedir? – Detaylı Dvm.exe Hata Çözümü

Dynamic Window Manager (DWM) dilimize Masaüstü Pencere Yöneticisi olarak geçen Windows’un şeffaf görünüm, pencere üstüne gelindiğinde görüntülenen ön izlemeler ve simge durumuna küçültürken yapılan efektler gibi birçok pencere grafiği için kullandığı arayüz efektlerinin tamamını yöneten programıdır.

Vista sürümünde devre dışı bırakılabilir iken Windows 7 ve sonrasında Microsoft grafik ara birimi sistemi olarak Windows içine tamamen entegre etti. Bundan dolayı Windows 7 ve sonrasındaki Windows işletim sistemlerinde kapatılması mümkün olmayan programlar sınıfındadır.

yapay zeka destekli haber sitesi

Yüksek Miktarda RAM ve CPU Kullanıyorsa Ne Yapmak Gerekiyor?

Kendi yapısı gereği dvm.exe oldukça az RAM ve CPU kullanır. Aşağıda 20 GB DDR3 RAM ve i7-4790k işlemci bulunan Windows 11 sistemimdeki kaynak kullanımını görebilirsiniz.

4. Nesil işlemci ve DDR3 bulunan eski sistemde bile gayet az sistem kaynağı tüketmektedir. Bazı sebeplerden dolayı CPU ve RAM kullanımı çok fazla olduğu raporlar mevcut olmakla beraber aşağıda belirtilenleri kontrol ettiğiniz ve düzelttiğinizde muhtemelen sorununuz çözülecektir.

 1. Bütün donanım sürücülerinin(driver) güncel olduğunu kontrol edin.
 2. Harici ekran kartınızın veya işlemci ile birleşik ekran kartınızın sürücülerinin güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncel değillerse en son çıkan kararlı sürüme güncelleyin.
 3. Bilgisayarınızı antivirüs ile kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin.

Virüs Kaynaklı Yüksek Kaynak Kullanımı

dvm.exe Windows için resmi bir bileşen olduğu için virüsün dvm.exe kılığında saklanması pek olası olmamakla beraber hiç olmaz diyemeyiz. Virüs olup olmadığından emin olmak için Görev Yöneticisini açtıktan sonra dvm.exe ya da Masaüstü Pencere Yöneticisi uygulamasını bulup sağ tıklayıp Dosya konumunu aç yazısına tıkladığımızda bizi Windows->System32 içine götürüyorsa virüs olmadığına emin olabilirsiniz.

Antivirüs kullanırken dvm.exe dosyasını hatalı olarak kullandığınız antivirüs dvm.exe dosyasını virüs gibi algılayabilir. Eğer böyle bir sorun başınıza gelirse öncelikle yapmanız gereken Windows dosya bütünlüğünü kontrol ettirmek olmalıdır. Dosya ile ilgili bir bozukluk varsa Antivirüs dvm.exe dosyasını virüs olmadığı halde virüs olarak algılayabilir.

Windows dosya bütünlüğünü kontrol etmek için Komut İstemini sağ tıklayıp yönetici olarak açıp ( Başlangıç-> Arama yerine CMD yazıp gidebilirsiniz) aşağıdaki komutu uygulayın;

sfc /scannow

Onarım bittikten sonra Windows’unuzu yeniden başlatın ve kullandığınız antivirüs ile tekrardan taratın. Yüksek ihtimalle dvm.exe dosyasını virüs olarak göstermeyecektir. Tarama sonrası dvm.exe tekrardan virüs olarak gösterilirse muhtemelen dvm.exe dosyanız virüslüdür.

Dvm.exe Yüksek CPU Kullanımı Çözümü

Yüksek işlemci kullanımı genelde ekran koruyucu kaynaklı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kullandığınız temayı basite alarak, bilgisayarı performans profiline getirerek ve ekran koruyucusunu kapayarak bu sorunu büyük ölçüde çözebilirsiniz.

Ekran Koruyucusunu Kapatmak İçin (Windows 11)

 1. Başlangıç butonuna basıp arama yerine Ayarlar yazın ve ilk seçeneğe tıklayın.
 2. Ayarlar açıldıktan sonra sol taraftaki menüden Kişiselleştirme sekmesine tıklayın.
 3. Kişiselleştirme sekmesini açtıktan sonra sırasıyla Kilit Ekranı yazısına tıklayın ve açılan sayfadan İlgili ayarlar altındaki Ekran koruyucu yazısına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ayar sayfası gelecektir.


 4. Varsa, ekran koruyucunuzu (Yok) olarak ayarlayın ve Uygula butonuna basın. Artık ekran koruyucusu olmayacaktır.

Bilgisayarı Performans Moduna Geçirmek İçin (Windows 11)

 1. Bilgisayarım klasörünü açın ardından boş bir alana sağ tıklayıp Özellikler yazısını tıklayın. Windows 11 kullanıcıları sağ tıkladıktan sonra Diğer seçenekleri göster butonuna tıkladıktan sonra Özelliklere tıklayabilirler.
 2. Açılan ekranda Gelişmiş sistem ayarları yazısını bulup tıklayın.


 3. Ufak bir pencerede Sistem Özellikleri bölümü açılacaktır. Buradan Performans altındaki Ayarlar butonuna tıklayın.
 4. Hemen arkasından açılan Performans Seçenekleri ayar sayfasından En iyi performans için ayarla seçeneğini seçip sağ aşağıdaki Uygula butonuna tıkladıktan sonra bilgisayarınızı en iyi performans ayarına otomatikman almış olacaksınız. En iyi performans ayarında, resimde tikli gördüğünüz bütün özellikler devre dışı kalacaktır. Özet olarak sistemi yoran görsel arayüzleri tamamen kapamış olacaksınız.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar