Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Euro (€) İşareti Nasıl Yapılır

Çoğu Avrupa ülkesinde euro işareti bilgisayarlarındaki klavyede bulunur. Türkiye’deki klavyeler de sırf Euro işareti için bir tuş yoktur. Ama bak dolar işaretini bulabilirsiniz. Maillerimizde ve resmi evraklarda zaman zaman Euro işaretini kullandığımız olabilmektedir. Hatta sık sık kullananlarımız da illaki vardır. Aşağıda bilgisayarınızın markası ne olursa olsun Euro işaretini nasıl yapacağınızı, bunun için hangi tuşlara basmanız gerektiğini yada hangi Windows araçlarını kullanmanız gerektiğini bir bir anlatacağız.

Öncelikle bilgisayarınızda bulunan klavyenizin bir F yani Türkçe klavyemi yoksa bir Q klavyemi olduğunu öğrenmeniz gerekecek.

Bunu bilmenin en kolay yol TAB’ın yanındaki tuşa bakmaktır. Eğer Q ise bilgisayarınızda bir Q klavye vardır. Eğer F ise; bilgisayarınızın klavyesi Tükçe yani F klavyedir.

Bu bir F klavye

Q Klavyede Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımızın klavyesini öğrendiğimize göre şimdi Euro işaretini yapmak için aşağıdaki tuşlara aynı anda basmanız yeterli:

  • ALT GR + E tuşlarına aynı anda basın.
  • ALT + CTRL + E tuşlarına aynı anda basın.
  • ALT’a basılı tutun ve 0128 yazın. ALT’ı bıraktığınızda Euro işareti çıkmalı.

F Türkçe Klavyede Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın klavyesi F ise aynı şekilde bazı tuş kombinasyonları ile Euro işareti (€) yapabilirsiniz. Bunun için şu tuşlara aynı anda basın.

  • ALT GR + E tuşlarına aynı anda basın.
  • ALT + CTRL + E tuşlarına aynı anda basın.
  • ALT’a basılı tutun ve 0128 yazın. ALT’ı bıraktığınızda Euro işareti çıkmalı.

Kopyala Yapıştır Mantığı İle

Çoğu zaman bazılarımız için yukarıdaki yöntemler hoşumuza gitmiyor ve farklı yollar arayışı içine giriyoruz. Sanırım en kolay yöntem kopyalamak ve yapıştırma. Eğer böyle bir şey arıyorsanız aşağıdaki Euro işaretini kopyalayabilirsiniz…

Daha Çok Sembol ve Euro İşareti

Bana zaman zaman Euro işareti ile birlikte başka işaretlere de ihtiyacım oluyor diyebilirsiniz. Hadi Euro işaretini öğrendiniz ya başka işaretler. Hepsinin bir arada olduğu bir aracı tanıtayım size: Karakter İşlem…

Karakter eşlemde bir çok işareti bulabilirsiniz. Açmak ve kullanmak için şu adımlara alalım sizi:

  1. Windows 10 kullanıyorsanız arama alanına Karakter eşlem yazın ve en üstteki sonuca tıklayın. Kullanmıyor yada emin değilseniz: Karakter eşlemi açmak için Çalıştır’ı açın ( Ekranın sol alt köşesindeki simgeye tıklayın ve çalıştırı bulun). Charmap yazın ve Enter’a basın.
  2. Karakter eşlemde bir çok işareti göreceksiniz. Euro işaretine nokta atışı yapmak için: Önce gelişmiş görünüm sonra arama alanına Euro yazmanız ve aratmanız yeterli.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar