Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

EXE Dosya İçeriğini Yüklemeden Nasıl Açabiliriz


Exe kelime olarak Executable‘nin kısaltılmış halidir ve anlamı; çalıştırılabilir, uygulanabilir demektir. Örneğin bilgisayarımızda kullandığımız herhangi bir programın mutlaka bir uygulama dosyası, uzantısı vardır.

Uzantıları programların soyadı olarak düşünebiliriz, mesela Office programı olan Word’ün dosya uzantısı .doc tur işte bu soyisim (uzantı) sayesinde bu uzantıya sahip dosya tıklandığında, bilgisayar hangi program ile açması gerektiğini anlar. Bazı durumlarda bir .exe dosyasını kurmadan içeriğini görmek isteyebiliriz bu yazımızda size bu durumu nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlatacağız.

yapay zeka destekli haber sitesi

Maalesef çoğu programlar olmasını istediğimiz kadar güvenli değildir. Güvenli olmadığı zamanlarda bilgisayarınıza hasar verebiliyor bu durumda, farklı görevleri gerçekleştirmeye çalıştığınızda, en azından cihazınız çeşitli hatalar vermeye başlayana kadar, böyle bir durumun olduğunu fark etmezsiniz bile. Bunun olmasını önlemenin bir yolu, önce kurulum dosyalarını çalıştırmadan çıkarmak ve paketin içeriğine bakmaktır ama öncesinde bilgisayarımızı böyle hatalarda kurtarmak için aşağıdaki önerdiğimiz program ile 3 adımda sistemimizi onarabiliriz.

Exe Dosyasını Yüklemeden Nasıl Çıkarabilirim?

1. WinZip’i kullanın

Paketi yüklemeden exe dosyalarını ayıklamanın güvenli bir yolunu arıyorsanız, diğer seçeneklerimize ilerlemeden önce, WinZip’e bir göz atmanızı öneririz.

WinZip, cihazınızı korurken hatasızlaştırma ve çeşitli görevleri yerine getirme söz konusu olduğunda açık arayla en iyi program seçimlerimizden birisidir.

Bu yazılımı kullanarak, bilgisayarınızı verimli tutacak ve çeşitli bir çok özelliklere de erişebileceksiniz.

WinZip, ZIP, ZIPX, RAR, 7Z, GZ, ISO, IMG, TAR GZ, TAR, GZIP, GZ ve diğerleri gibi birçok arşiv türü dosyasını destekler.

Ayrıca, görüntüleri, videoları, klasörleri, PDF dosyalarını, MP3‘leri sıkıştırmak için kullanabilirsiniz ve arşivlerinizden herhangi biri hasar görmüşse, bunları düzeltmek için yerleşik onarım özelliğini kullanabilirsiniz.

Bazı Temel Özellikleri:

  • Bulut yedekleme özelliği
  • 128 bit ve 256 bit AES şifreleme
  • Güçlü sıkıştırma araçları
  • Arşivleme araçları
  • Dropbox, OneDrive, GoogleDriv ile entegrasyon

2.Özel Bir Araç Kullanın

Yapabileceğiniz bir diğer şey ise, önce çalıştırmaya gerek kalmadan exe verilerini çıkarmak için oluşturulmuş özel bir araç kullanmaktır.

Bu işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birkaç program vardır, bunlardan biri Universal Extractor 2‘dir.

Özel bir araç kullanmak, dosyanızı programa sürüklemek ve ayıklama düğmesine basmak gibi bazı basit adımlardan geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

İşi tamamlamak için herhangi ileri seviye zorluğa sahip eylemler gerçekleştirmenize gerek olmadığından bu yöntem daha verimlidir.

3. Komut Satırını Kullanın

  1. Win + R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır‘ı açın
  2. Açılan kutuya Cmd yazın
  3. Bu komutu yazın ve çalıştırmak için Enter tuşuna basın:
    msiexec /a pathtoMSIfile /qb TARGETDIR=pathtotargetfolder

Çıkarıldıktan sonra hedef klasörün yerleştirileceği yer için tam yolunu belirttiğinizden emin olun.

Gördüğünüz gibi, exe dosyasından verileri cihazınıza yüklemeden nasıl çıkarabileceğinizi birkaç yolunu sizlere göstermeye çalıştık.

Ek olarak sizinde önerileriniz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşmanızı diliyoruz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar