Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Görev Yöneticisini Açmanın 6 Yolu

Hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun, Görev Yöneticisi önemli ve en çok kullanılan araçlardan biridir. Görev Yöneticisi’ni kullanarak yanıt vermeyen programları hızlı bir şekilde sonlandırabilir, yeni görevler başlatabilir, sisteminizin performansını ve etkinliğini izleyebilir, çalışan işlemlerin ayrıntılarını vb. Alabilirsiniz. Önemli bir araç olarak, Görev Yöneticisini açmanın birden çok yolu vardır. Bu, özellikle erişilebilirlik nedenleriyle ve farklı durumlarda size yardımcı olacak farklı yolları bilmek açısından faydalıdır. Windows’ta Görev Yöneticisi’ni açmanın birkaç yolu…

1. Görev Çubuğundan

Windows Görev Yöneticisi’ni görev çubuğundan açmak muhtemelen en iyi bilinen yöntemlerden biridir. Yapmanız gereken şey ise, görev çubuğuna sağ tıklayın ve ardından seçenekler listesinden “Görev Yöneticisi” ni seçin.

Anında Windows Görev Yöneticisi açacaktır.

2. Klavye Kısayolu İle

Windows’ta Görev Yöneticisi’ni açmanın en kolay ikinci yolu, basit bir klavye kısayolu kullanmaktır. “Ctrl + Shift + Esc” klavye tuşlarına aynı anda basmanız yeterli; ekranda Görev Yöneticisi açılacaktır.

Elbette klavyenin her iki yanındaki Ctrl ve Shift düğmelerini de kullanabilirsiniz. Kişisel olarak Enter düğmesinin hemen altında bulunan Ctrl ve Shift düğmelerini kullanmayı tercih ediyorum, böylece parmaklarımı klavyenin sol tarafına garip bir şekilde yerleştirmek zorunda kalmıyorum.

3. Komut İstemini Kullanma

Komut istemini kullanarak Windows Görev Yöneticisi’ni de açabilirsiniz. Arama alanına komut yöneticisi yazın ve aratın en üstteki sonuca tıklayın. Şimdi aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın.

taskmgr

4. Çalıştır Komutu Kullanarak

Komut isteminde olduğu gibi, Görev Yöneticisini Çalıştır komut penceresini kullanarak da açabilirsiniz. Başlamak için “Windows tuşu + R” basın ve taskmgr yazın Windows Görev Yöneticisini açmak için Enter düğmesine basın.

5. Dosya Gezgini’nden

Windows’ta, Görev Yöneticisi, Windows ile entegreli bir program gibidir. Görev yöneticisinin de dosyaları vardır. Bu dosyaları bulursanız burada bulunan simgeye tıklayarak görev yöneticisiniz açabilirsiniz. Öncelikle, “Windows tuşu + E” klavye kısayolunu kullanarak dosya gezginini açın.

Dosya gezgini açıldıktan sonra aşağıdaki konuma gidin:

C: \ Windows \ System32

“Taskmgr.exe” uygulamasını bulun ve Görev Yöneticisini açmak için üzerine çift tıklayın. Ayrıca Görev Yöneticisini yönetici olarak açmak istiyorsanız, uygulamaya sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin.

6. “Ctrl + Alt + Del” Ekranından

Yukarıdaki tüm yöntemlerin yanı sıra, Görev Yöneticisini Windows güvenlik ekranından da açabilirsiniz. Bunu klavyenizdeki “Ctrl + Alt + Del” tuşlarına basarak ve sonrasında Görev yöneticisini seçerek yapabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ctrl + Shift + Esc bu yöntemi bilmiyordum. en kolayı bu geldi bana. Güzel paylaşım Teşekkürler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Windows 10 Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Windows 10 bilgisayar özelliklerine bakarak işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bilgisayara pek de aşina ...

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Windows 10 Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Windows 10 ile beraber yeni ve gelişmiş ...

Bilgisayarda Alttan Tire (_) Nasıl Yapılır?

Çocuklardan yaşlısına kadar her insan bilgisayar kullanımı ile haşır neşir bir ilişki içerisinde. Özellikle de ...

Antivirüs Yazılımları Neden Gerekli?

Windows, Android, iOS ve Mac işletim sistemleri kendi içinde bir dizi güvenlik önlemi ile birlikte ...

2021'in En İyi Ekran Kaydedici Program ve Uygulamaları

Şu sıralar tüm Dünya’da ekran kaydedici yazılımlara fazlası ile ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun en büyük ...

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma: Komut İstemi ve Powershell Kullanarak

Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak, sisteminizde bir şeyler ters giderse ve başka hiçbir yolla ...

Windows 10'da Microsoft Hesabını Silme

Microsoft Hesabı, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kullanılabilecek bir e-posta adresi ve paroladır. Artık ...

Windows 10'da Arama Önerilerini Kapatma

Windows 10’un Başlat menüsünde ki diğer bir değişle o arama alanındaki bing önerilerini yani web ...

Windows'da SMC Dosyası Nasıl Açılır

Hepimiz oyun piyasası ve oyun konsollarının teknolojik gelişiminin henüz az olduğu dönemlerde oyun oynamış insanlarız ...

Windows 10 Açılış Sesi ve Kapanış Sesi Açma

Windows 10’un önceki sürümleri, kullanıcıların işletim sisteminin hemen hemen tüm özelliklerini özgürce özelleştirmesine izin verdi, ...