Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Laptop Klavyesi Nasıl Kapatılır

Laptop klavyeniz bozulduysa, bir kaç tuşu çalışmıyorsa, klavyenizdeki bir kaç tuş sürekli basılı kalıyorsa veya da başka klavye sorunları varsa çözüm Laptop klavyesini kapatmaktır. Bu sayede klavye sorununuz sorun olmaktan çıkar.

Bu yazımızda Laptop Klavyenizi nasıl kapatırsınız? Neler yapabilirsiniz? Detaylı detaylı anlatacağız. Yazımızda birçok farklı yol anlattık bu yollardan birini seçerek Laptop klavyesini kapatabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bilgisayar Kapatılana Kadar Aygıt Yöneticisi ile Laptop Klavyesi Kapatma

Aygıt yöneticisini kullanarak Laptop klavyesini kapatmak oldukça kolaydır. Yapmanız gerekenler şunlar:

 1. Windows tuşu + X’e aynı anda basın ve açılan alandan Aygıt Yöneticisine tıklayın.
  İpucu: Klavyeniz hiç çalışmıyorsa aygıt yöneticisini açmak için, bu bilgisayara sağ tıklayın, Yönet’e tıklayın. Sol alandan Aygıt yöneticisine de tıklayabilirsiniz.
 2. Klavye’ye bir kere tıklayın. Açılan alandan Standart PS/2’e sağ tıklayın ve Cihazı Kaldır seçeneğine tıklayın.
 3. Şimdi, dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatana kadar klavyeniz devre dışı bırakıldı. Tekrar açıldığında, otomatik olarak yeniden açılacaktır.

Kalıcı olarak kapatmak için, Windows 10’da otomatik sürücü yeniden yükleme özelliğini devre dışı bırakmanız gerekir, bunun içinde yapmanız gerekenler biraz daha farklıdır.

Kalıcı Olarak Laptop Klavyesini Kapatma

Bu yöntem yukarıdaki yöntemin devamı neteliğinde. Yukarıdaki adımda klavye driver’ını kaldırarak klavyemizi kapatmıştık. Ama bu bilgisayar yeniden başlayana kadardı. Kalıcı kapatmak için ise otomatik driver yükleme özelliğini kapatmanız gerekir. Yapmanız gerekenler:

 1. Yukarıdaki yöntemleri uygulayın.
 2. Windows tuşu + R’ye basarak Çalıştır’a girin. Klavyeniz hiç çalışmıyorsa, Başlat’da sonrasında Windows Sistemine tıklayın ve Çalıştıra tıklayın.
 3. Çalıştıra sysdm.cpl yazın ve Tamam’a tıklayın. (Klavyeniz hiç çalışmıyorsa, mouse’unuz ile kopyalayın ve yapıştırın).
 4. Yukarıdaki sekmeden Donanım’a tıklayın.
 5. Aygıt yükleme ayarları butonuna tıklayın.
 6. Açılan alandan Hayır’a tıklayın.
 7. Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

Laptop Klavyesini Kalıcı Olarak gpedit Kullanarak Kapatmak

Bu yöntem, dizüstü bilgisayar klavyesini kalıcı olarak devre dışı bırakacaktır. Ama bunu yapmadan önce bilgisayarınızın Windows 10 PRO veya Enterprise işletim sistemli olduğundan emin olun. Yoksa aşağıdaki yöntem işe yaramayacaktır. Şimdi yapmanız gerekenlere gelelim:

 1. Windows tuşu + R’ye basarak Çalıştır’ı açın.
 2. Çalıştır penceresine “gpedit.msc” yazın . ” Tamam ” a tıklayın.
 3. Bilgisayarınızda Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi açıldığında, sol bölümü bu şekilde genişletin.
  Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Aygıt Yükleme > Aygıt YÜkleme Kısıtlamaları
 4. Konuma ulaştığınızda, sağ tarafta açılan ” Başka ilke ayarları tarafından açıklanmayan aygıtların yüklenmesini engelle ” ilkesine iki kere tıklayın.
 5. Etkin’i seçin.
 6. Uygulama ve Tamam diyerek kaydedin.

En son olarak açık kalan bütün pencereleri kapatın. Bu adımlar sonrasında klavyeniz tabi ki kapanmadı bu ayarları yaparak bundan sonraki yaptımız ayarların kalıcı olması için bir yol izledik. Şimdi dilerseniz klavyemizi kapatalım ve kalıcı olsun.

 1. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisini seçin.
 2. Klavyeler’e iki kere tıklayın.
 3. Açılan sekmelerden Standart PS/2′ sağ tıklayın ve Cihazı Kaldır’ı seçin.
 4. Bir uyarı çıkacaktır. Sonra Kaldır’a tıklayın.

Cihazınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra klavyenin çalışmadığını göreceksiniz. Tekrar açmak için ilk 6 adımı takip edin, 6. adımda yapılandırılmadı’yı seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Klavyeniz eski haline dönecektir.

2 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar