Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Laptop’u İkinci Ekran Olarak Kullanma

Evinizde kullanmadığınız bir Laptop varsa ikinci bir ekran olarak bu laptop’u kullanmaya ne dersiniz. Şu evden çalıştığımız günlerde bilgisayarımızın yanına ikinci bir ekran takmak yapacağımız işleri kolaylaştırabiliyor. Yani birde yazılımcı iseniz bu sizin için artık şart! Çözüm yeni bir monitör almak olsa da elinizde bir laptop varsa bunu ikinci ekran olarak da kullanabilirsiniz. Böylelikle hem laptop’ı değerlendirmiş hem de ikinci bir monitör için para harcamamış olursunuz.

Laptop’u ikinci ekran olarak kullanmak için eğer bilgisayarınız ve laptop’ınız Windows 10 ise program dahi indirmenize gerek yok. Değilse aşağıda vereceğimiz bazı programları indirerek de aynı işlemi yapabilirsiniz. Ama uyarmakta fayda var: bu laptop ekranı hiç bir zaman kablolu bağlanan bir ekran gibi performans vermez.

yapay zeka destekli haber sitesi

Windows 10’da Laptop’u İkinci Ekran Olarak Kullanmak

Bilgisayarınız ve laptop’ınız Windows 10 ise, Windows 10 ile gelen bir özellik sayesinde laptop’ınızı ikinci ekran olarak kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

İkinci ekran olacak laptop ayarları:

 1. İkinci bir ekran olacak laptop’ınızda Ayarları açın.
 2. Sistem’e tıklayın.
 3. Sol menüden Bu bilgisayarda göster seçeneğini seçin.
 4. Tamam’ı seçtiğinizde bazı Windows ve Android cihazları bu bilgisayara yansıtma yapabilir seçeneğinin altındaki açılır menüden Her yerde kullanılabilir seçeneğini seçin.

Ana bilgisayarınız için yapmanız gereken ayarlar:

 1. Öncelikler her iki bilgisayarı da aynı ağa bağlayın. Aynı internete bağlı olsun.
 2. Windows + P tuşlarına aynı anda basarak Yansıt alanını açın. FN + F3’de açar.
 3. Kablosuz bir ekrana bağlan’a tıklayın.
 4. Laptop’ınız bulunana kadar bekleyin.
 5. Bulunan bilgisayara tıklayın.

Bu adımlardan sonra laptop’ınızı ikinci bir ekran olarak kullanabilirsiniz. Eğer 4’üncü adımda bir türlü laptop’ınızı bulamıyorsa aynı internete bağlı olduğunuzda emin olun. Hatta her iki bilgisayarı da Wifi üzerinden bağlayın. Oda olmazsa her iki bilgisayarınızında Windows 10’unu güncelleyin.

Program Kullanarak Laptop’u İkinci Ekran Olarak Kullanmak

Laptop’ınız biraz eski ise Windows 10’u kaldırmayacaktır. Kaldırsa bile aşırı yavaş olacaktır. Bu durumda sizin için tek çare, bir program kullanmaktır. Bunun için bir çok program olsa da Spacedesk işinizi görecektir. Her iki bilgisayar eğer Windows 8 ve üstü ise bu program işe yarar, eğer Windows 7 ve altı ise ZoneScreen adındaki farklı bir programı öneriyoruz. Her iki programında kullanımı ise oldukça basittir.

Programların çalışma mantığı şu şekildedir:

 1. Her iki bilgisayara da yukarıda seçtiğiniz bir programı yükleyin ve kurun.
 2. Aynı internet ağına her iki bilgisayarı da bağlayın.
 3. Kablosuz olarak ekranı bağlayın.

Ayrıca Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma yazımızı da okuyabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar