Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

PC Kapatma Komutu ile Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Bazı zamanlar bilgisayarımızın istediğimiz zaman kapatılmasını isteriz. Örneğin bir PC oyunu indirirken bu süreci beklemek istemeyiz. Oyun indikten sonra bilgisayarın açık kalmaya devam etmesini de istemeyiz. Youtube gibi platformlara yüksek çözünürlüklü bir video yüklerken işimiz çıkabilir. Verilerin ortalama indirilme ya da yüklenme saatine göre bilgisayarınızı otomatik olarak kapatmanız mümkündür. Özellikle Windows10 sistemine sahip bilgisayarlar ve Win7, Win8, Win 8.1 için PC kapatma komutu vermek oldukça basittir. Böylelikle 2-3 saat arasında yüklenecek bir dosya için, siz gelene kadar bilgisayarın açık kalmasına gerek kalmıyor.

Windows PC Kapatma Komutu (Shutdown) Nedir?

Bilgisayarın otomatik olarak kendi kendini kapatması isteyen birçok kişi “shutdown” komutunun nasıl uygulandığını araştırmaktadır. Bu komut, aygıtın masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda otomatik olarak kapanmasını sağlayan bir komuttur. Bu komut zaman ayarlıdır ve bilgisayarı istenilen süre içerisinde kapatmanızı sağlar. Böylece, belirli bir saat girilerek bilgisayarın birkaç saat içinde ya da kendi belirlediğiniz bir süre içerisinde kapanmasını sağlamak mümkündür.

PC Kapatma Komutu Programsız Nasıl Yapılır?

Teknoloji dünyasında kullandığımız tüm cihazlar için binlerce program üretilmektedir. Ancak bilgisayarımıza sürekli yeni programlar kurmak cihazda bazı problemlere yol açabilir. Zaten bu programların birçoğu sadece görsellik açısından cezbedici olup gereksiz eklentilerle alıcıları kendilerine çekmek için çabalarlar. Bu kadar program yüklemesi yapmak PC’nin ram, ekran kartı ve işlemcisine zarar vermektedir. Bu yüzden bu bölümdeki yazımızda size programsız şekilde nasıl PC kapatma komutu verilir onu açıklayacağız.

Başlata tıkladıktan sonra çalıştır sekmesine shutdown -s -t 3600 komutunu girin. Bu işlem bilgisayarınızın 1 saat sonra kapanmasını sağlayacaktır. 3600 ise 60 dakikanın saniye cinsine çevrilmesidir

Eğer PC kapatma komutundan vazgeçersiniz, iptal etmek için açıkladıklarımızı uygulayın:

Başlata tıkladıktan sonra çalıştır sekmesine shutdown -a komutunu verin. Böylelikle PC kapatma komutu iptal edilmiş olacaktır.

PC Kapatma Komutu Programlı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızı programlı olarak dilediğiniz zaman için kapatma komutu vermek de oldukça kolay. Nasıl yapılacağını merak ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Çalıştır’ı açın.

  Windows + R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır menüsünü açın. Sonrasında komut istemcisine ulaşmak için “cmd” yazıp, enter tuşuna basın.

 2. Komutu size göre düzenleyin.

  “shutdown -s -f -t x” komutundaki “x” yerine bilgisayarınızın ne zaman kapanmasını istiyorsanız onu girin. Ve isteğinizin başarıyla gerçekleşmesi için enter tuşuna basın.

 3. Saati ayarlayın.

  PC kapatma komutu için, gireceğiniz saat mutlaka saniye cinsinden olmalıdır. Örneğin;
  1 saat = 3600 saniye
  6 saat = 21600 saniye
  1 gün = 86400 saniye
  Minimum 0 rakamı girilmelidir. En çok girebileceğiniz sayı ise 315360000’dir. Boş bırakır iseniz PC kapatma komutu olarak otomatik 30 saniyeyi kabul eder ve kendi bu süreden sonra kapatır.

 4. shutdown -s -f -t x komutunu girin.

  CMD/komut istemcisi ekranınıza çıktığında PC kapatma komutunu vermek için “shutdown -s -f -t x” komutunu girin.
  PC Kapatma Komutu cmd ekranı

PC Kapatma Komutu Verilmezse Ne Olur?

Bilgisayarın uzun süre açık kalması birçok zararı beraberinde getiriyor. Bilgisayarın ilk çıktığı tarihlerde PC bellekleri çok düşük kapasiteli olduğu için bir sonraki gün işlem PC’den işlem yapabilmek zorlayıcı bir süreçti. Bunun sebebi bilgisayarların donanımı düşük olduğundan bir gün kapatıp diğer gün açık tutarak PC’yi çalıştırılabilmesinden dolayıydı. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile daha donanımlı bilgisayarlar çıkmıştır. Geçmişteki bu durum geçerliliğini yitirmiştir.

Bilgisayarların bellek kapasitelerinin artması, cihazların içinde bulunan soğutucu fanların olması ile PC ısınma problemi az bir seviyeye inmiştir. Donanımsal olarak az da olsa bilgisayarı fazla açık tutmanın zararlı boyutları da vardır.

Enerji Tasarrufu

Bilgisayarınızı fazla açık tutmayarak -bunu PC kapatma komutu ile sağlayabilirsiniz- güç tasarrufu sağlıyorsunuz. Bu donanımların daha sağlıklı şekilde kalmasını ve enerji olarak cihazınızın güç depolamasına yardımcı oluyor. Sadece uyuduğunuz sürede bile bilgisayarınızı kapatmanız, ayda yüzde 30’a yakın enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca elektrik faturalarından da kısmen tasarruf sağlıyorsunuz.

Hafıza Sızıntısı (Memory Leak)

Hafıza sızıntısı bilgisayarın artımlı ancak sürekli kaybının meydana geldiği bir durumu ifade eder. Genellikle hafıza sızıntısının temel nedeni, bir veya daha fazla programın arızalanmasıyla ilgilidir. Temel olarak program, kullanılmayan hafızayı yeniden kullanılabilir bellek havuzuna bırakmakta başarısız oluyor. Sonuç olarak kullanılan hafıza diğer bilgisayar programları tarafından kullanılmaz ve bu nedenle bilgisayarın çalışma kapasitesini azaltır.

Bilgisayar kapatma komutu hakkında daha fazla şeyler öğrenmek isterseniz daha detaylı yazdığımız: Bilgisayar Kapatma Komutu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey adlı yazımıza da bir göz atın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar