Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

VMware İle Çift Monitör Nasıl Yapılır

Bilgisayar kullanımımıza fazlasıyla yöneldiğimiz şu dönemlerde gerek iş ortamı olsun gerekse eğlence tarafında tek bir monitöre bağlı kalmak sıkıntılar oluşturabiliyor. Bilgisayar kullanırken tek bir monitör yerine çift monitörle işlerimizi daha rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Bu gün size sanal makine oluşturmanızı sağlayan VMware ile nasıl çift monitör yapılır anlatacağız. Öncelikle VMware nedir. VMware, 1998 yılında beş kişilik BT uzmanı tarafından kurulan bir yazılım şirketidir. VMware, sanallaştırma teknolojisi oluşturma amacıyla yazılımlar ve uygulamalar geliştiren bir şirketidir. VMware şirketi geliştirdiği yazılımlarla sanallaştırma endüstrisinde lider hale gelmiş olup, en çok tercih edilen şirketlerden biridir. Ürettiği sanallaştırma yazılımları bilgisayarlarımızda kullandığımız masaüstü sürümler(VMware Workstation) ve sunucu(VMware GSX Server) tarafında kullanılanlar olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadır.

VMware, varsayılan olarak sadece bir monitörü algılayacak şekilde oluşturulmuştur. Bu sebeple birçok kullanıcı çoğunlukla VMware‘in ikinci monitörü algılamadığını bildirir.VMware Workstation ile çift monitörü kullanmak için VMware Ayarlarını nasıl uygulayacağımızı göreceğiz.

yapay zeka destekli haber sitesi

VMware İle Çift Monitörü Nasıl Kullanırım?

1. VMware Ayarlarını Yapmak

  1. VMware uygulamasını girin ve Düzenle(Edit) >> Tercihler(Preferences)‘i seçin.
  2. Sol panelden Ekrana(display) tıklayın, Otomatik Sığdır altında iki seçenek göreceksiniz. Autofit guest ve Autofit window tercihlerini seçmek için onay kutularına tıklayın ve Tamam‘a basarak pencereyi kapatın.
  3. Sanal makinenizin adına sağ tıklayarak Ayarlar‘a gelin. Donanım sekmesini seçin ve sonra Ekran bölümüne gelin.
  4. Monitörler seçeneğine gelin ve Monitör sayısı seçeneğinin altında 2 olarak belirleyin.
  5. Ardından, monitörün maksimum çözünürlüğü altına monitörün çözünürlüğünü girmeniz gerekir. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın.
  6. Yukarıda belirtilen tüm adımları yaptıktan sonra sanal makinenizi başlatın. Görünüm >> Birden Çok Monitörü Döndür seçeneğine gidin.

Eğer Birden Çok Monitörü Döndür‘ü tıkladığınızda, çoklu monitör kullanılamaz hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durum yaşayanlardansanız, VMware Tools kurmanız gerekir.

2. VMware Tools’u yükleyin

  1. Sanal makinenizi açın.
  2. Menü çubuğundan VM‘yi seçin ve ordanda Install VMware Tools‘a tıklayın.
  3. CD-ROM sürücüsü için otomatik çalıştırma seçeneği etkinse, VMware Tools kurulum sihirbazı başlayacaktır.
  4. Yükleme işlemi sırasında Tipik, Tam veya Özel seçenekler arasında seçim yapmanız lazım. Sanal makineyi birden çok VMware ürününde açmak istiyorsanız Tamamlandı‘yı seçin.

Artık sanal makineniz çift monitörle sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Monitörlerinizi sisteminizdeki Ayarlar >> Sistem >> Ekran‘dan yönetebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar