Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10 Dosya Şifreleme

Windows 10’da dosya ve klasörleri şifreleyerek dosyalarınızı üçüncü kişilerden saklayabilirsiniz. Bunun için önümüzde bir çok yol vardır. Bu yazımızda en iyi yöntemleri ve bu iş için kullanılan en iyi programları tanıtacak, nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Windows’ta Dosya ve Klasörleri Şifrelemeye Başlamadan Önce

Şifrelenmiş dosyalar yüzde 100 güvenli değildir. Hackerlar, zor olsa da şifrelemeyi atlayabilir. Yada önceden oluşturmuş oldukları virüsler sayesinde siz daha dosyaları şifrelemeden onları kopyalayabilirler. Eğer dosyalarınız gerçekten önemli ise internet bağlantısı olmayan sadece güvendiğiniz bilgisayarlarda kullandığınız bir taşınabilir sürücü kullanın.

Parolalarınızı kaybetmeniz ihtimaline karşı dosyalarınızın her zaman şifresiz yedeklerini alın.

Tam olarak neyi şifrelemek istediğinize / neye ihtiyacınız olduğuna karar verin. Bu, hangi şifreleme yöntemini kullanacağınızı belirleyecektir.

Windows 10, 8 veya 7’de Dosya ve Klasörler Nasıl Şifrelenir

Şimdi kullanabileceğiniz bir çok yöntemi vereceğiz. Verdiğimiz yöntemler oldukça kolay ve güvenilir.

EFS Yöntemi ile Dosya Şifreleme

EFS Windows’un içinde gelen bir şifreleme aracıdır. Yalnızca Windows’un Professional, Enterprise ve Education sürümlerinde mevcuttur. Eğer bu sürümlerden birini kullanmıyorsanız EFS’yi kullanamazsınız. EFS ile bir dosya veya klasörü şifrelemek için:

 1. Şifrelemek istediğiniz dosya veya da klasöre sağ tıklayın.
 2. Özellikler’e tıklayın.
 3. Gelişmiş butonuna tıklayın.
 4. Sıkıştırma veya Şifreleme öznitelikleri’nin altındaki Veriyi korumak için içeriği şifrele’nin başına bir tik koyun ve Tamam’a tıklayın.
 5. Uygula butonuna tıklayın.
 6. Şifreleme Uyarısı penceresi çıkacak karşınıza, eğer klasörü seçtiyseniz Dosyayı ve üst klasörleri şifrele seçeneğini seçebilirsiniz. Ben dosya şifrelemek istediğim için Sadece dosyayı şifrele seçeneğini seçiyorum.
 7. Sağ taraftan ekrana bir bildirim gelecek bu bildirime tıklayın.
 8. Bilgisayarınıza bir USB Flash Bellek takın.
 9. Açılan pencereden Şimdi Yedekle seçeneğini seçin.
 10. Sertifikanızı oluşturmak için İleri’ye tıklayın.
 11. Resimdeki alanların işaretlenmiş olduğuna emin olun ve İleri’ye tıklayın.
 12. Parola’ya tıklayın ve dosya şifresini belirleyin. Belirledikten sonra ileriye tıklayın.
 13. USB sürücünüze gidin, dışa aktarmak istediğiniz sertifika ve anahtar için bir ad yazın ve İleri’ye tıklayın. Dosya, .pfx uzantısıyla kaydedilecektir.

Bir dosya veya klasörün şifresini çözmek için ise, yukarıdaki ilk altı adımı uygulayın, sadece dosyayı şifrele seçeneğini kaldırın.

BitLocker ile Dosya Şifreleme

Daha öncesinde Bitlocker ile dosya şifrelemeyi anlatmıştık. Bitlocker, aynı şekilde Windows’un bir aracı. Her Windows sürümünü desteklemesede aşağıdaki sürümlerden birini kullanıyorsanız BitLocker’ı kullanabilirsiniz.

BitLocker şu cihazlarda mevcuttur:

 • Windows Vista ve Windows 7: Enterprise ve Ultimate sürümleri
 • Windows 8 ve 8.1: Pro ve Enterprise sürümleri
 • Windows 10: Pro, Enterprise ve Education sürümleri
 • Windows Server 2008 ve üzeri

Not: BitLocker, Windows Home sürümleri için mevcut değildir.

BitLocker ile Windows’da bulunan bir dosyayı şifrelemek den çok her hangi bir sürücüyü şifreleyebilirsiniz. Yapmanız gereken adımları Bitlocker Nedir? Dosyaları Şifrelemek İçin Nasıl Kullanılır isimli yazımızda anlatmıştık. Yazımıza uğrayarak kolaylıkla adımları yapabilirsiniz.

Her Windows Sürümü İle Kullanabileceğiniz 4 Ücretsiz Şifreleme Programı

Yukarıda verdiğimiz iki yöntem hoşunuza gitmediyse ücretsiz bir program kullanarak dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz.

AxCrypt

dosya şifreleme windows 10

Popüler dosya şifreleme programlarından birisidir. Olukça işlevsel be basittir. Dosyayı şifrelemek için programı kurduktan sonra sağ tıklayarak AxCrypt’i seçip şifreleyebilirsiniz. Aynı şekilde bu programı kullanarak, dosya şifresini kaldırabilirsiniz.

7-zip

7zip dosya şifreleme programı

7z ve ZIP formatlarında yüksek sıkıştırma oranı ve güçlü AES-256 şifrelemeye sahip ücretsiz dosya arşivleyici. Bu programı kullanarak klasörleri .zip formatında yapabilir ve bu formata da şifre koyabilirsiniz.

Veracrypt

Tek tek dosyaları şifreleyemez ama sürücüleri bu program ile şifreleyebilirsiniz. Mesela flash belleğinizi yada bilgisayarınızın D diskini bu program ile şifreleyebilirsiniz.

GNU Gizlilik Koruması

GnuPG, verilerinizi şifrelemenize ve imzalamanıza izin veren eksiksiz ve ücretsiz bir OpenPGP standardı programdır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar