Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın bir değil bir çok yolu vardır. İster ekranın tamamını, isterse bir kısmının görüntüsünü istediğiniz gibi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınıza her hangi bir program kurmanıza bile gerek yoktur.

Zaman zaman bilgisayar ekranının görüntüsünü birine göndermek isteyebiliyoruz. Bu kişi teknik servis yada arkadaşımız olabiliyor. Durum ne olursa olsun hazırladığımız bu kapsamlı rehber ile hiç bilmediğiniz yöntemler öğreneceksiniz.

Tüm Ekranın Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows 10’da tüm ekranın ekran görüntüsünü almak için üç farklı tuş kombinasyonu sunar:

 • Windows tuşu + Print Screen tuşu: Bu iki tuşa aynı anda bastığınızda ekranınızda ne varsa .png formatında bilgisayarınıza kaydedilecektir. Kaydedilen resmi bulmak için bilgisayarım içindeki resimler klasörüne ve onunda içinde bulunan Ekran Görüntüleri klasörüne bakmayı unutmayın.
 • Print Screen tuşu veya Ctrl + Print Screen tuşu: Her iki tuş kombinasyonu da tüm ekranın ekran görüntüsünü alır, ancak görüntüyü Word, OneNote, Paint veya başka bir uygulamaya yapıştırabileceğiniz panoya kopyalar. Kısayollardan hiçbiri ekran görüntüsünü dosya olarak kaydetmez. Örneğin Paint’i açın ve CTRL + V ‘ye basın. Görüntüyü bu şekilde kaydedebilirsiniz.

Aktif Bir Pencerenin Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Bazen, ekranın tamamını değil yalnızca açık olan bir programın ekran görüntüsünü almak isteriz, bu durumda Windows 10’da şu tuşlara aynı anda basmalısınız:

 • Alt + Print Screen tuşu: Bu tuşlara aynı anda basarsanız o an açık olan programın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Aldığınız ekran görüntüsünü bir programa yapıştırarak kaydedebilirsiniz. Bunun için Paint’i görebilirsiniz ve Ctrl + V’ye basarak aldığınız ekran görüntüsünü Paint’e yapıştırabilirsiniz.

Ekranın Bir Bölgesinin Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows 10’a gelen son güncellemelerden sonra ekranın dilediğiniz – seçtiğiniz bir kısmının ekran görüntüsünü alabilirsiniz, bunun için:

 • Windows tuşu + Shift + S: Bu tuşlara aynı anda bastığınızda sizden ekranın bir kısmını seçmeniz istenecek. Seçtiğiniz alan panoya kaydedilecektir. Sonrasında Paint gibi bir programa girdikten sonra CTRL + V yaparak seçtiğiniz alanı yapıştırabilir ve daha sonra kaydedebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı Kullanılarak Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır?

Ekran görüntüsü alma tuşlarının yanı sıra Windows 10’da Ekran Alıntısı Aracını da kullanabilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı’nı kullanmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Arama alanına Ekran Alıntısı Aracı yazın ve en üstteki sonuca tıklayın.
 2. Kullanmak istediğiniz yakalama türünü seçmek için Mod’a tıklayın.
  • Serbest Biçimli Alıntı: Dilediğiniz alanı makas ile keser gibi ekran görüntüsünü alabilirsiniz.
  • Dikdörtgen Ekran Alıntısı: Bir alanı dikdörtgen şeklinde almak için kullanılır.
  • Pencere Ekran Alıntısı: Yakalamak istediğiniz bir programın görüntüsünü almak için kullanılır.
 3. Ekran görüntüsünü .png , .gif , .jpeg veya HTML dosyası olarak kaydetmek için Kaydet butonuna tıklayın.

Ayrıca 1 ila 5 saniye geciktiren bir gecikme özelliği de var.

Bir Dizüstü Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Bir dizüstü bilgisayarda çalışıyorsanız, klavye düzeni ve tuşlar çoğu zaman tam boyutlu bir klavyeyle aynı değildir. Genellikle, Print Screen tuşu gibi belirli özellik ve tuşlara erişmek için Fn (işlev) tuşuna basmanız gerekir.

Tüm Windows 10 cihazlarında ekran görüntüsü alma özelliği mevcut olsa da, kısayollar dizüstü bilgisayarlarda biraz farklıdır.

 • Fn + Windows tuşu + Print Screen tuşu: Tüm ekranın ekran görüntüsünü alır ve bunu Resimler klasörünüzdeki Ekran Görüntüleri klasörüne .png dosyası olarak kaydeder .
 • Fn + Print Screen tuşu veya Fn + Ctrl + Print Screen tuşu: Tüm ekranı yakalar ve görüntüyü OneNote, Word, Paint veya başka bir uygulamaya yapıştırabileceğiniz panoya kaydeder.
 • Fn + Alt + Print Screen tuşu: Etkin bir pencerenin ekran görüntüsünü almanızı ve görüntüyü panoya kaydetmenizi sağlar. Ardından yakalamayı herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

Bazı klavyelerin işlev tuşlarını açmanıza ve etkin durumda tutmanıza izin verdiği unutulmamalıdır. Bu durumda, her kısayolda Fn tuşunu kullanmanız gerekmez.

Klavye Olmadan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Klavye olmadan tablet veya telefon gibi bir cihaz kullanıyorsanız, ekran görüntüsü almak yine de mümkündür. Yalnızca belirli bir donanım tuşunu basılı tutmanız gerekir.

 • Windows logosu donanım tuşu + sesi azaltma: Surface, Dell Venue ve diğer ayrılabilir aygıtlar gibi aygıtlarda, ekran görüntüsü almak için Windows logosu donanım tuşu + ses kısma tuşunu aynı anda kullanabilirsiniz.
 • Güç düğmesi + ses kısma: Surface Pro 4, Surface Book veya telefonlar gibi aygıtlar bir Windows logo tuşu içermez, bu durumda güç düğmesini basılı tutabilir ve ardından ses kısma düğmesine basabilirsiniz. ekran görüntüsü. Ekran görüntüsü, hesabınızdaki Resimler klasörünün altındaki Ekran görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.
 • Ekran Alıntısı Aracı: Yukarıda da anlattığımız gibi her hangi bir tuşa basmadan ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bilgisayarda Alttan Tire (_) Nasıl Yapılır?

Çocuklardan yaşlısına kadar her insan bilgisayar kullanımı ile haşır neşir bir ilişki içerisinde. Özellikle de ...

Antivirüs Yazılımları Neden Gerekli?

Windows, Android, iOS ve Mac işletim sistemleri kendi içinde bir dizi güvenlik önlemi ile birlikte ...

2021'in En İyi Ekran Kaydedici Program ve Uygulamaları

Şu sıralar tüm Dünya’da ekran kaydedici yazılımlara fazlası ile ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun en büyük ...

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma: Komut İstemi ve Powershell Kullanarak

Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak, sisteminizde bir şeyler ters giderse ve başka hiçbir yolla ...

Windows 10'da Microsoft Hesabını Silme

Microsoft Hesabı, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kullanılabilecek bir e-posta adresi ve paroladır. Artık ...

Windows 10'da Arama Önerilerini Kapatma

Windows 10’un Başlat menüsünde ki diğer bir değişle o arama alanındaki bing önerilerini yani web ...

Windows'da SMC Dosyası Nasıl Açılır

Hepimiz oyun piyasası ve oyun konsollarının teknolojik gelişiminin henüz az olduğu dönemlerde oyun oynamış insanlarız ...

Windows 10 Açılış Sesi ve Kapanış Sesi Açma

Windows 10’un önceki sürümleri, kullanıcıların işletim sisteminin hemen hemen tüm özelliklerini özgürce özelleştirmesine izin verdi, ...

Windows 10 Komut İstemi İle Kolay Dosya Arama

Dosya Gezgini’nde dosya aramaya başladığınızda, yaş alır. Ancak, dosyaları beklediğinizden çok daha hızlı aramanıza yardımcı ...

Windows 10 PowerShell Sürümünü Öğrenme

Çoğu kullanıcı, Komut İstemi yerine PowerShell’i kullanmayı tercih eder, çünkü kullanımı kolaydır, daha basit bir ...