Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10 Yükseltme | Detaylı Rehber

Windows Ocak 2020’de Windows 7 ‘lerden güncelleme desteğini çekmesi ile birlikte, çoğu insan bilgisayarını Windows 10’a yükseltmek için kolları sıvadı. Buna istinaden hazırladığımız bu rehberde ister bir Windows 7 kullanıcısı olun, ister ise Windows 8 kullanıcısı. Hiç fark etmez! Sizlerle birlikte bilgisayarınızı ücretsiz bir şekilde Windows 10 yükseltme işlemini yapacak, sorunlar çıkarsa ne tür işlemler yapmanız gerektiğini bir bir anlatacağız.

Ama öncelikle hata almamak adına bazı uyarıları ve ipuçlarını yazmakta fayda var.

yapay zeka destekli haber sitesi
 1. Her ihtimale karşı Windows lisans anahtarınızı bir yere kayıt edin. Nasıl öğrenilir bilmiyorsanız yazının sonunda anlatımını yaptık oraya atlayabilir, sonra adımlara tekrar devam edebilirsiniz.)
 2. Windows’unuz orjinal değilse yükseltme işleminde hata alabilirsiniz. Format atarak windows 10 yükseltme işlemini yapabilirsiniz (Format atmayı bilmiyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz).
 3. Bilgisayarınızın güncellemelere açık olması gerekiyor. Öncesinden kapatma yapmadı iseniz güncellemeler açıktır.
 4. Windows 7 veya 8 Home lisansınız varsa, yalnızca Windows 10 Home’a ​​güncelleyebileceğiniz, Windows 7 veya 8 Pro’nun yalnızca Windows 10 Pro’ya güncelleyebileceğinizi unutmamalısınız.
 5. Windows Enterprise kullanıyorsanız ücretsiz Windows 10 yükseltme işlemini yapamayabilirsiniz.
 6. Windows işletim sistemi kurulu olan diskte (Genellikle C diskidir (Bakmak için bilgisayarın içine girin ve C diskine sağ tıklayarak özellikler diyerek, ne kadar alanınızın olduğunu görebilirsiniz)) en az 25 GB yer olduğuna emin olmalısınız.
 7. Üçüncü taraf güvenlik yazılımlarının geçici olarak kaldırılmasını da öneririm. Sonra tekrardan indirirsiniz.
 8. Windows 7 veya 8’den Windows 10’a geçiyorsanız, orjinal bir lisans anahtarınız var ise, aşağıda vereceğimiz program lisansınızı tarayacak ve Windows 10 için de bu lisansı geçerli kılacaktır.

Windows 10 yükseltme işlemi aşamaları

Windows 10 yükseltme işlemi için öncelikle internet bağlantınızın olduğuna dikkat etmelisiniz. Sonra Windows’un web sitesinden Media Creation Tool isimli programını indiriyoruz. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

“Aracı şimdi indirin” butonundan programı indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra programı açıyoruz ve aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 • Program açıldıktan sonra 1 numara ile gösterdiğim yer gelecektir. Burada Windows’un bize sunmuş olduğu lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.
 • Sonrasında 2 numaralı pencere gelecektir. Buradan ilk seçeneği yani “bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneğini işaretledikten sonra ileri diyoruz.
 • Son pencerede ise Windows 10’un dosyalarını bilgisayarınız otomatik olarak indirmeye başlayacak ve Windows 7 veya da Windows 8’den Windows 10’a yükseltme işlemini bir dizi açılıp kapanmadan sonra otomatik tamamlayacaktır.

Adımlarımız bu kadardı ve Windows 10 yükseltme işlemini bitirmiş olduk. Son olarak Windows lisansınızın hala aktif olarak durup durmadığına bakmalısınız. Bunun için ise şu adımları uygulayın.

Başlat menüsü > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkinleştirme

Etkinleştirme sayfasına girdiğinizde Windows’un etkin olduğu yazacaktır. Etkinleştirme gerekli gibi bir ibare çıkar ise Windows 10 lisans anahtarı satın almanız gerekir.

Windows lisans anahtarını öğrenme

Windows lisans anahtarı 25 karakterli eşsiz bir anahtardır. Öğrenmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Windows + R tuşlarına aynı anda basın.
 • “CMD”  yazdıktan sonra tamam deyin.
 • Komut ekranına aşağıdaki kodu kopyalayın ve yapıştırarak Enter’a basın.
powershell “(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”

Kısa bir süre sonra lisans anahtarı ekrana gelecektir. Gelmez ise Nirsoft’un ProduKey veya FirmwareTableView araçlarını kullanabilirsiniz. Yinede bulmaz iseniz. Windows’unuz Crack yöntemi ile lisanslanmıştır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar