Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’a Font (Yazı Tipi) Ekleme

Windows 10, işletim sistemiyle birlikte yüklenmiş çeşitli yazı tipleriyle birlikte gelir. He ne kadar 10’larca yazı tipi yüklenmiş olarak gelse de çoğu zaman projelerinizde kullanacağınız o doğru yazı tipini bulamayabilirsiniz. Bu durumda internetten indirdiğiniz fontları Windows 10’a yükleyebilir ve projeleriniz de kullanabilirsiniz. Hatta uyuz olduğunuz fontları da silebilirsiniz.

Bu yazımızda Windows 10’a nasıl font eklersiniz yada silerseniz göstereceğiz. Bunun için bir çok farklı yöntem göstereceğiz…

yapay zeka destekli haber sitesi

Microsoft Mağazası ile Windows 10’a Yeni Bir Yazı Tipi Yükleme

Bildiğiniz gibi Windows 10 ile hayatımıza giren Microsoft Mağazasının içinde bir çok aradığınız materyali bulabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bunlardan biriside Fontlardır. Diğer adı ile yazı tipleridir. Bir çok fontu bu mağazadan ücretli ve ücretsiz indirebilirsiniz. Bu mağazayı kullanarak Windows 10’a yeni yazı tipi eklemek için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

 1. Öncelikle Ayarlar’a gidin.
 2. Kişileştirme’ye tıklayın.
 3. Sol menüden Yazı Tiplerine tıklayın.
  yazi-tipi-ekleme-microsoft
 4. Açılan sağ alandan Microsoft Store’da daha fazla yazı tipi alın yazısına tıklayın.
 5. Her hangi bir yazı tipine tıklayın.
 6. Açılan sayfadan Al (Get) seçin.
 7. Bundan sonra sizden giriş yapmanızı isteyebilir. Giriş yapın ve indirilmesini ve bilgisayarınıza kurulmasını bekleyin.
 8. İndirme ve kurulum tamamlandığında, Windows Mağazası’ndan bir bildirim sizi uyaracaktır.
 9. Windows Mağazası’nı kapatın.
 10. Yeni yazı tipi, Kullanılabilir yazı tipleri listesinin en üstünde görünür.

Şimdi indirdiğiniz fontu projeleriniz de kullanabilirsiniz. Photoshop gibi programlarda da bu yüklediğiniz font aktif olacaktır.

İnternetten Bilgisayara Font Nasıl Yüklenir

Her ne kadar en güvenli yol Microsoft Mağazasını kullanmak olsa da her aradığınız fontu bulamazsınız. Bulsanız bile ücretli olabilir. Ücretsiz olarak kullanmak için ise, internet bir numaralı çözümdür.

Not: İndireceğiniz font dosyalarını bilgisayarınızın tanıması için .ttf ve .otf uzantılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Peki bu işlemin mantığı nedir? Nasıl bir yol izlemeliyiz? İzlemeniz gereken yol tam da şu şekildedir:

 1. Öncelikle bir font sitesi bulmalısınız. Bunun için önerimiz: https://www.fontsquirrel.com/ web sitesidir. Nerdeyse her aradığınız fontu bulabilirsiniz.
 2. Web sitesinden seçtiğiniz fontu indirmek için fontun üstüne tıklayın ve Sol üst köşedeki Download OTF butonu ile indirin.
 3. İndirdiğiniz dosyayı masaüstünüze taşıyın.
 4. Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme > Yazı Tipleri yolunu izleyerek yazı tipleri ayarlarını açın.
 5. Yazı tipi ekle alanına indirdiğiniz .otf uzantılı yazı tipini sürükleyip bırakın. (Yukarıda ki siteden indirdiğiniz yazı tipi zip dosyasının içindedir. Bunun içindeki dosyaları çıkarmalısınız.)
 6. Yeni yazı tipi, Kullanılabilir yazı tipleri listesinde görünecektir.

Hepsi bu kadardı! İndirdiğiniz yazı tipini projelerinizde kullanabilirsiniz. Bu yöntem hoşunuza gitmediyse indirdiğiniz fontu bilgisayarınıza farklı bir yöntem den daha yükleyebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz yöntem binlerce fontu daha hızlı yüklemek için bire bir.

Yapmanız gerekenler ise şunlardır:

 1. Bu bilgisayara girin.
 2. C diskine girin.
 3. Windows’a girin.
 4. Fonts klasörüne girin. Bura da Windows 10’da yüklü bütün fontları bulabilirsiniz.
 5. İndirdiğiniz fontu buraya sürükleyip bırakabilirsiniz. Yada her hangi bir fontu buradan silebilirsiniz. Sağ tıkladıktan sonra, sil diyerek silme işlemini yapabilirsiniz.

Çalıştır ile Bilgisayara Font Yükleme

İndirdiğiniz .otf uzantılı fontları bilgisayarınıza yüklemek için ise şu adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Öncelikle Başlat’ı ve sonra Çalıştır’ı açın.
 2. Aşağıda vereceğimiz komutu yazın ve Tamam’a tıklayın.
  %windir%\fonts
 3. Açılan alana yazı tipinizi atarak bilgisayara yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde yüklediğiniz yazı tipinin de üstüne sağ tıklayarak ve sil diyerek silebilirsiniz.

Bu yazımızda bilgisayarınıza yazı tipi (Fontu) yükleyebilmek için bir çok seçeneğiniz olduğunu gösterdik. Bu seçenekler her zaman işinize yarayacaktır.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar