Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da BZ2 Dosyası Açma

BZ2, Julian Seward tarafından yazılmış olan özgür yazılım/açık kaynak kodlu yazılım veri sıkıştırma algoritmasıdır. Seward’ın yazdığı bu program 1996 yılında 0.15 sürümü ile piyasaya sunuldu. Veri sıkıştırıcısının yükselişi ve yaygın kullanımı zamanla artmasıyla 1.0 sürümü 2000 yılının sonlarında çıkarttı.

BZ2, dosyaları gzip veya ZIP gibi geleneksel yazılımlara göre daha etkin ancak daha yavaş sıkıştırmaktadır. Bu özelliği ile diğer yeni nesil sıkıştırma algoritmalarına oldukça benzemektedir. Ancak genel anlamda BZ2, 7z ve RAR formatlarının sıkıştırma verimliliğine ulaşamaz bile. Bilgisayarda zamanın öneminin azalacağını öngören Moore Yasasının süregelen etkisiyle bu tür sıkıştırma yöntemleri de oldukça ilgi toplamaktadır. Geliştiricisine göre BZ2, sıkıştırma işleminde iki kat; açma işleminde altı kat daha hızlıdır. Buna rağmen, BZ2, sıkıştırma algoritmasında (PPM olarak da bilinen) “en iyi” sınıfın %10-15’lik dilimine girmektedir.

yapay zeka destekli haber sitesi

BZ2 dosya biçimi genellikle Linux veya UNIX sistemleri için kullanılan ve bir seferde yalnızca tek dosyayı sıkıştırabilir. Çoklu dosyalar için kullanılamaz. Bu yazımızda, Windows 10 cihazınızda BZ2’yi çıkarmanın ve sıkıştırmanın gerçekten kolay yollarını göstereceğiz.

Windows 10’da BZ2 Dosyası Açma

1. Özel bir program kullanın

BZ2 dosyalarını açmanızı ve çıkarmanızı sağlayan birçok araç var ve hepsinini arasından size kullanılması en iyi olan Winrar önermek istiyoruz. Winrar, sadece BZ2 formatındaki dosyaları değil, RAR, 7Z, ISO, IMG, TAR, GZ, TAZ, TGZ gibi daha bir çok dosyayı da açan çok yönlü bir araçtır. Winrar ayrıca zip dosyalarının onarılması, yönetilmesi ve bunlara ek olarak çok güçlü bir güvenlik özelliği ile birlikte gelir.

Winrar Kullanarak BZ2 Dosyası Açma

  1. BZ2 dosyasını bilgisayarınıza kaydettiğinizden emin olun.
  2. Winrar‘da Seçenekler > Ayarlar‘a gidin ve Bütünleşme sekmesinden BZ2 dosya uzantısı onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
  3. Ardından, Dosya‘ya sağ tıklayın ve ‘ı seçin.
  4. Sıkıştırılmış klasörün içindeki dosya veya dosyaları seçin.
  5. Sihirbaz‘a tıklayın ve nereye kaydedilmesini istediğinizi seçin.

2. Çevrimiçi bir araç kullanın

BZ2 dosyalarını ayıklamanın ve açmanın başka bir kolay ve hızlı yolu, çevrimiçi bir web sitesi kullanmaktır. Genellikle, bu tür çevrim içi web siteleri yerel olarak bir tarayıcı uygulaması gibi çalışır ve bu da sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Nasıl oluşturulduklarına bağlı olarak, bazı bu gibi siteler ayıklamaya çalıştığınız BZ2 dosyasının boyut konusunda sınırlamaları olacaktır. Bu koşullara sahip olmayan web siteleri de var. Aklınızda bulunması gereken önemli bir husus, verilerinizin gizliliğidir. Bunları çevrimiçi olarak yükleyeceğinizi göz önünde bulundursak, web sitelerinin de ne kadar güvenli olduğunu kontrol etmek önemlidir.

Ayrıca, çıkarılan dosyaları cihazınıza yüklemeden önce, antivirüsünüzün etkin ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettikten sonra indirin. Dosyanın İnternet üzerinden indirileceğini düşünmek, gizliliğinizi kontrol altında tutacak ekstra bir güvenlik katmanına sahip olmak iyidir.

3. Komut İstemi Kullanın

  1. Başlat‘a gidin ve Komut İstemi(Cmd)‘ni arayın.
  2. CMD‘ye sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır‘ı seçin.
  3. Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.
    $ bunzip2 -k filename.bz2

Windows 10’da BZ2 dosyalarını açmak oldukça kolay.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar