Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

Ekran çözünürlüğü dediğimiz şey bilgisayarınız ekranında gördüğünüz şeylerin netliğidir. Yeni bir ekrana geçtiğiniz de eski monitörünüzün ayarları yeni monitörünüze uygun olmayabilir. Durum ne olursa olsun, dilediğiniz gibi ekran çözünürlüğünü değiştirebileceksiniz.

Ekran çözünürlüğünüz ne kadar düşük ise simgeler o kadar büyük görünecektir. Ekran çözünürlüğünüz ne kadar yüksek ise (1080P veya 4K) simgeler o kadar küçük ve net görürsünüz. Tabi ki kullanacağınız çözünürlük monitöre ve ekran kartına bağlı olarak değişecektir. Genellikle, Windows 10 belirli bir ekran için en uygun çözünürlüğü algılar ve ayarlar, ancak ekran çözünürlüğünü farklı bir şey ile değiştirmek için “Ekran” ayarlarını kullanabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bu rehberde, Windows 10’da çözünürlük ayarlarını nasıl değiştirirsiniz göreceksiniz.

Windows 10’da Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Ekran çözünürlüğünü değiştirmek için en kolay yollardan biriside Windows Ayarlarını kullanmaktır. Bunun için şu adımları uygulayabilirsiniz:

  1. Windows 10’da Ayarlar’ı açın.
  2. Sistem’e tıklayın.
  3. Sol menüden Ekran’a tıklayın.
  4. “Ölçek ve düzen” bölümünün altında, “Ekran çözünürlüğü” açılır menüsüne tıklayın ve istediğiniz bir çözünürlüğü seçin.

Alternatif olarak ayrıca bu ayarlara şu şekilde de gidebilirsiniz: Masaüstündeyken fareniz ile boş bir yere sağ tıklayın. Görüntü ayarlarını seçin. Sonrasında yukarıdaki resimdeki alan ile karşılaşırsınız ve görüntü ayarını yapabilirsiniz.

Ek olarak bilgisayarınızda ki ekran kartı programları ile de çözünürlük ayarı yapabilirsiniz. Ayrıca komut istemini kullanarak da ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar