Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Ekranı Döndürme (veya Dikey Bir Ekranı Düzeltme)

Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayarınız varsa zaman zaman ekranı döndürmek istiyor olabilirsiniz. Genellikle ikinci bir ekranı dikey konumlandıran kişiler ekranı döndürerek daha hoş durmasını sağlayabiliyorlar. Yada yanlışlıkla dikey olan ekranınızı tekrardan yatay yapmak istiyor olabilirsiniz. Durum ne olursa olsun göstereceğimiz adımları uygulayarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

Windows 10’da ekranı döndürmenin birkaç yolu vardır; bu yöntemler Windows 7, 8 ve 10’da çalışır.

yapay zeka destekli haber sitesi

Windows 10’da Ekranı Döndürme

Ekranı yataydan dikeye, dikeyden yataya çevirmek için şu adımları yapabilirsiniz:

  1. Ayarlar’ı açın.
  2. Sistem’e tıklayın.
  3. Sol menüden Monitör’e tıklayın.
  4. “Ölçek ve Düzen” bölümünün altında, ekran yönüne tıklayın ve monitörünüzün ekranının yönünü belirleyin.
    ekran döndürme windows 10

Bu adımları uygulayarak yanlışlıkla yönü dönen ekranınızı tekrardan yatay yapabilirsiniz. Yada Dikey kullanmak istediğiniz ekranı burasını kullanarak dikey yapabilirsiniz.

Kısayol Tuşlarıyla Ekranınızı Döndürme

Ekranınız birden bire döndü ise yanlışlıkla klavye kısayolu kombinasyonuna basmış olabilirsiniz. Her bilgisayarda olmasa da intel işlemcili bilgisayarlarda ekran döndürme kısayol tuşları vardır. Bunlara basarak yukarıdaki yöntemi uygulamadan ekranı döndürebilirsiniz.

Ekranınızı kısayol tuşlarıyla döndürmek için Ctrl + Alt + Yukarı Ok tuşlarına aynı anda basın. Bu Ekranınızı dikey yapacaktır. Aynı mantıkla:

Ctrl + Alt + Yukarı Ok, ekranınızı normal dikey olarak, Ctrl + Alt + Sağ Ok, ekranınızı 90 derece döndürür, Ctrl + Alt + Aşağı Ok, ters çevirir (180 derece) ve Ctrl + Alt + Sol Ok, onu 270 derece döndürür.

ekranı döndürme kısayol tuşları ile

Bu kısayol tuşlarını değiştirebilir veya isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için intel grafik ayarlarına girmelisiniz. Kısayoldan girmek için Ctrl + Alt + F12 tuşlarına basabilirsiniz. Seçenekler’e tıklayın ve ardından Destek> Kısayol Tuşu Yöneticisi’ne gidin.

Bilgisayarınızda Intel Grafik Ayarları programını görmüyorsanız, muhtemelen Intel grafiklerini kullanmıyorsunuzdur. Kısayol Tuşu Yöneticisi ekranında ekran döndürme kısayollarını görmüyorsanız, bunlar muhtemelen bilgisayarınız ile uyumlu değildir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar